Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
5 października 2011 r.
dr Magdalena Tłoczek,
członek Komisji ds. ścieków EUREAU
Ostatnie kilka lat przyniosło wiele zmian w prawie europejskim, a tym samym obowiązek ich wdrożenia przez Polskę.
W zakresie działań merytorycznych Komisji ds. ścieków znajdują się szeroko rozumiane zagadnienia dotyczące ochrony wód i ziemi oraz akty prawne dotyczące głównie gospodarki ściekowej i osadowej, eksploatacji sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków. Najważniejsze z przepisów, którymi zajmuje się Komisja ds. ścieków to dyrektywy: oczyszczania ścieków komunalnych; osadowa; w sprawie odpadów; w sprawie Strategii Morskiej; w sprawie środowiskowych norm jakości w dziedzinie polityki wodnej, a także Rozporządzenie REACH oraz Bałtycki Plan Działań.
EUREAU wzywa do stworzenia spójnej i całościowej legislacji branżowej, dlatego też na bieżąco Komisja ds. wody EUREAU proponuje poprawki do wielu dokumentów powstających w Komisji Europejskiej i w Parlamencie. Mają one na celu zadbanie o interes branży oraz biorą pod uwagę aspekty ochrony środowiska, w tym ochronę zasobów wodnych. Priorytetowym stanowiskiem EUREAU jest kontrola zanieczyszczeń u źródła.
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” lobbując poprzez EUREAU na rzecz branży ma realny wpływ na treść dokumentów tworzonych w Unii Europejskiej. n