Budowanie strategii firmy

Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
10 listopada 2009 r.

Laureat Polskiej Nagrody Jakości

Budowanie strategii firmy

Rozmowa z Konradem Jaskółą, prezesem Zarządu grupy Polimex-Mostostal S.A.

11 listopada, w Święto Niepodległości, odbiera pan na Zamku Królewskim w Warszawie Polską Nagrodę Jakości dla firmy, a dla siebie tytuł „Znakomitego Przywódcy”. Obie te nagrody świadczą o sukcesie Polimeksu-Mostostalu i pana osobistym.

Cieszę się ogromnie z obu nagród. Firma zasługuje na to wyróżnienie. Realizujemy wiele ważnych w skali kraju kontraktów. Nasze wyroby stalowe eksportujemy w ponad 80 procentach na zachodnie rynki i nie mamy reklamacji. Wyróżnienie Polską Nagrodą Jakości motywuje nas do dalszego doskonalenia i poszukiwania rozwiązań wspierających najwyższą jakość produktów i usług. Co do mnie, to trudno mi oceniać. Jako prezes grupy dbam o jej rozwój i o dobre wyniki finansowe. Dobrze się w firmie dzieje i to powoduje, że i ja jestem oceniany pozytywnie.

Ale jeszcze niedawno firma znajdowała się na skraju bankructwa…

W ciągu ostatnich 4 lat wyszliśmy z zapaści ekonomicznej i zajęliśmy pozycję lidera w polskim budownictwie przemysłowym i w pokrewnych branżach. Obecny rok zakończymy na plusie. Dynamika wzrostu sprzedaży wynosi 10 procent rok do roku, a wynik netto powiększy się o około 15 procent. W 2010 roku dynamika nie powinna być niższa. Polimex-Mostostal nie odczuwa spowolnienia gospodarczego, ale ten okres wykorzystamy na restrukturyzację firmy, dalsze obniżenie kosztów własnych, wdrożenie nowych rozwiązań organizacyjnych. Budujemy strategię pomyślaną na 5-8 lat, zakładającą m.in. powstanie komplementarnej firmy, która pod jednym kierownictwem zgromadzi kompetencje i umiejętności dla wykonawstwa bloków energetycznych wielkiej mocy. Nadrzędną sprawą pozostają działania powodujące wyprzedzanie konkurencji.

Rozwój firmy, dynamikę sprzedaży należy zaliczyć do sukcesów, ale bez zaangażowania w jakość zapewne wyniki byłyby gorsze…

O tak. Przede wszystkim wdrożyliśmy zintegrowany system zarządzania jakością. Poza tym posiadamy wszystkie niezbędne certyfikaty zarówno te dotyczące zarządzania jakością, jak i branżowe. Utrzymujemy wysoki poziom jakości niemal automatycznie. Trzeba jednak stale mieć na uwadze tę kwestię, zarówno w codziennej pracy, w przypadku realizowanej modernizacji, jak również doskonaląc systemy kontroli jakości. A co najważniejsze – należy wspierać kreowanie wśród pracowników projakościowej mentalności.

Co przeszkadza w prowadzeniu spółki w Polsce?

Odnoszę wrażenie, iż relacje pomiędzy przedsiębiorstwami a instytucjami, które powinny sprzyjać rozwojowi firm, nie są poprawne. W dobie kryzysu spółki z innych krajów poszukują pracy m.in. w Polsce. Zdarza się, iż składają oferty nawet poniżej 50 procent budżetów inwestorskich. Wydaje się to, na pierwszy rzut oka, korzystne dla zleceniodawcy. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że po zrealizowaniu projektu będzie on zmuszony dopłacić znaczne kwoty w związku ze słabą jakością wykonawstwa. Inwestorzy publiczni nie biorą tego pod uwagę. Tymczasem polskie firmy muszą dostosować się za granicą do lokalnych warunków i lokalnego prawa pracy. Pracownik nie może zarabiać poniżej przyjętego tam minimum wynagrodzenia czy też pracować ponad określoną normę godzinową. W ten sposób chroni się rynek pracy przed konkurencją zagraniczną, odwrotnie niż u nas.

W jakich prestiżowych inwestycjach uczestniczy Polimex-Mostostal?

Przede wszystkim pochwalę się naszymi własnymi inwestycjami. 5 listopada otworzyliśmy najnowocześniejszą w Europie wytwórnię konstrukcji i wyrobów stalowych w Siedlcach. Niedawno uruchomiliśmy kolejne hale produkcyjne kotłów energetycznych w zakładzie w Sędziszowie. Nowe fabryki powstały nakładem 400 mln zł i będą zatrudniać ok. 500 osób. W sumie w grupie będziemy zatrudniać prawie 14 tys. osób. W październiku oddaliśmy do użytku 20-kilometrowy odcinek autostrady A4 z Krakowa do Szarowa. Realizujemy fragment autostrady A1 pomiędzy Gliwicami a Zabrzem i odcinek autostrady A2 pomiędzy Strykowem a Konotopą. W stolicy budujemy m.in. stadion Legii, Centrum Chopinowskie oraz Muzeum Żydów Polskich. W Krakowie modernizujemy stadion Wisły. Realizujemy kilka projektów modernizujących polską sieć kolejową. W rafinerii Lotos realizujemy znaczącą część programu modernizacji zakładów 10+. Instalujemy tam nowe ciągi technologiczne, które zwiększą zdolność produkcyjną przerobu ropy. We Włocławku stawiamy dla PKN Orlen wielki zespół instalacji do produkcji tworzyw sztucznych. Jako generalny wykonawca oferujemy usługi w przemyśle chemicznym, energetyce, drogownictwie, budownictwie ogólnym, produkujemy wyroby stalowe oraz świadczymy usługi cynkowania ogniowego. To są nasze specjalności.

Dziękuję za rozmowę.

Maria Weber

www.polimex-mostostal.pl