Znak Zgodności z Polską NormąThe Mark of Conformity with the Polish Standard (PN)

Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
19 czerwca 2008 r.

Gwarancja jakości wyrobu dla konsumenta i potwierdzenie wiarygodności producenta

Znak Zgodności z Polską Normą

Znak Zgodności z Polską Normą istnieje od 1995 r. Wprowadzony został Uchwałą nr 14/95 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 10 sierpnia 1995 r. w sprawie polityki i zasad stosowania Znaku Zgodności z Polską Normą. Od roku 2002 zasady jego przyznawania i stosowania reguluje Ustawa o normalizacji z dnia 12 września 2002 r. (Dz.U. nr 169, poz. 1386 z 2002 r.) art. 7 oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu nadawania i wykorzystania Znaku Zgodności z Polską Normą (Dz.U. nr 244, poz. 2077 z 2002 r.), na podstawie których Prezes PKN wydał Zarządzenie nr 1 z dnia 15 stycznia 2004 r., ustanawiające „Regulamin przyznawania Znaku Zgodności z PN”.

Znak Zgodności z Polską Normą funkcjonuje jako polski odpowiednik znaków zgodności z normą w innych krajach, (np. francuski NF, niemiecki DIN, brytyjski BSI Kitemark). Jest on gwarancją solidności producenta i jakości jego wyrobu. Jest dobrowolnym znakiem certyfikacyjnym. Nie zastępuje oceny zgodności wyrobów regulowanej przepisami prawa, stanowi jednak jej uzupełnienie i rozszerzenie. Ustanawiając ten znak, PKN kierował się zamiarem dostarczenia zainteresowanym dodatkowej formy wiarygodnego potwierdzenia zgodności wyrobów z wymaganiami Polskich Norm.

Mamy przekonanie, że producenci, którzy dobrowolnie poddają swoje wyroby certyfikacji na Znak Zgodności z PN, wykorzystają nasz znak z powodzeniem i będą zainteresowani, by uzyskane certyfikaty utrzymać.

Od 1995 roku 16 jednostek certyfikujących wyroby uzyskało upoważnienie Prezesa PKN do jego przyznawania.

PKN na bieżąco uaktualnia zasady przyznawania znaku, tak by były one adekwatne do potrzeb rynku i jednocześnie wiarygodne dla konsumentów.

Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej zadawanych przez producentów pytań, dotyczących Znaku Zgodności, wraz z wyjaśnieniami. Mamy nadzieję, że będą one przydatne innym zainteresowanym, pomogą również konsumentom jednoznacznie rozumieć istotę znaku umieszczonego na zakupionym przez nich wyrobie.

*

Produkujemy wyroby, które oznaczamy oznaczeniem CE. Wyroby nasze spełniają wymagania norm zharmonizowanych oraz przepisów prawnych. Ponieważ nasze wyroby spełniają wymagania wyższe niż to podaje PN, chcielibyśmy na tej podstawie oznaczać je dodatkowo Znakiem Zgodności z Polską Normą. Byłaby to korzyść obopólna, my moglibyśmy zwiększyć sprzedaż i przyczynić się do promocji tego krajowego oznakowania jakości. Jakie są możliwości bezpłatnego rozwiązania tej kwestii w myśl naszych sugestii?

Zgodnie z przyjętymi w UE rozwiązaniami, wyroby objęte obowiązkową (wynikającą z dyrektyw Nowego Podejścia) oceną zgodności i oznaczone oznakowaniem CE (a takimi są wasze wyroby) mogą być oznaczane dodatkowym znakiem certyfikacyjnym tylko w przypadku, gdy znak ten informuje o dodatkowych (innych niż wymienione w normie zharmonizowanej) właściwościach i wymaganiach spełnionych przez wyrób, pod warunkiem, że nie są to wymagania przepisów prawnych. W związku z tym nie jest możliwe potwierdzanie dobrowolnym certyfikatem faktu zgodności wyrobu z PN zharmonizowaną z dyrektywą Nowego Podejścia lub z przepisami prawnymi.

Istnieje możliwość opracowania wspólnie przez PKN, waszą firmę oraz współpracującą z nami jednostkę certyfikującą wyroby (JCW) tzw. kryteriów certyfikacji opartych na Polskich Normach innych niż wymieniona przez pana norma i opisujących inne wymagania niż podane w tej normie zharmonizowanej i w przepisach prawnych. W takim przypadku wasza firma mogłaby ubiegać się o certyfikat zgodności z PN, gdyż informowałby on o spełnieniu przez wyroby waszej firmy wymagań wyższych lub innych niż wymagania związane z oznakowaniem CE.

Niestety, nie ma możliwości bezpłatnego uzyskania certyfikatu zgodności z PN, gdyż, jak wskazuje definicja certyfikatu, jest to potwierdzenie przez stronę trzecią wymagań dokumentu odniesienia. Związane jest to z koniecznością przeprowadzenia przez tę stronę trzecią (jednostkę certyfikującą wyroby) konkretnych badań i czynności, które generują koszty. Ponadto jednostka certyfikująca ponosi odpowiedzialność cywilną za czynności związane z certyfikacją wyrobu. W związku z tym wykonuje badania w swoich lub współpracujących laboratoriach akredytowanych i raczej nie stosuje automatycznego uznawania raportów z badań przeprowadzanych przez inne, nie akredytowane przez PCA podmioty.

Ile czasu mogłoby trwać opracowanie dodatkowych wymagań, o których pan pisze (przez PKN, JCW i naszą firmę), żeby uzyskać uprawnienie do oznaczania wyrobów znakiem PN, gdy podlegają oznakowaniu CE?

Czas opracowania dodatkowych wymagań (dokumentu odniesienia) zależy od efektywności współpracy trzech podmiotów, rodzaju wyrobów i ilości wymagań dodatkowych. Dlatego też trudno określić czas potrzebny na przygotowanie takiego dokumentu. Możemy jedynie zapewnić, że działania leżące w gestii PKN (tzn. akceptacja wymagań i wprowadzenie ustalonych kryteriów do wykazu) będą przeprowadzone niezwłocznie po ich otrzymaniu. Ustalenie kryteriów pomiędzy JCW i wnioskującym producentem jest kwestią ich wzajemnego zaangażowania i determinacji.

Czy do uzyskania znaku zgodności z PN konieczne jest posiadanie systemu zarządzania jakością ISO 9000? Czy posiadanie takiego certyfikatu może być pomocne w uzyskaniu certyfikatu zgodności z PN?

Certyfikacja na znak zgodności z PN przebiega wg modelu 5 ISO, co oznacza, że jednostka certyfikująca wyroby sprawdza zarówno zgodność wyrobu z PN, jak i system kontroli produkcji wyrobu (SKP). SKP musi gwarantować zachowanie zgodności wyrobu z PN w okresie ważności certyfikatu (3 lata). Zgodnie z normą ISO 9001 posiadanie certyfikatu SZJ oznacza posiadanie SKP, chyba że SZJ nie obejmuje certyfikowanego wyrobu (ISO 9001 dopuszcza możliwość wyłączenia pewnych obszarów z certyfikatu). Jeśli firma ma certyfikat ISO 9001, który obejmuje wyrób certyfikowany, to drugi etap certyfikacji (sprawdzenie SKP) ogranicza się jedynie do przeglądu dokumentów SZJ.

Mamy certyfikat systemu ISO 9001 wydany przez notyfikowaną jednostkę zagraniczną, która może certyfikować wyroby, a chcielibyśmy uzyskać dla naszego wyrobu znak PN. Czy jest możliwość ubiegania się o certyfikat zgodności z PN w tej jednostce zagranicznej, czy powinna to być jednostka krajowa?

Znak zgodności z PN może przyznać tylko Prezes PKN lub upoważniona jednostka certyfikująca. W chwili obecnej żadna z zagranicznych jednostek certyfikujących nie ma takiego upoważnienia. Nie jest więc możliwe certyfikowanie wyrobu na zgodność z PN w jednostce innej niż krajowa, posiadającej upoważnienie Prezesa PKN.

Gdzie można znaleźć wykaz PN właściwych do certyfikowania wyrobów na znak PN? Które krajowe jednostki akredytowane są upoważnione do wydawania certyfikatów PN?

Wykaz norm właściwych do certyfikowania wyrobów na znak PN oraz wykaz jednostek certyfikujących upoważnionych przez Prezesa PKN do wydawania certyfikatów na znak PN jest zamieszczony na stronie internetowej Polskiego Komitetu Normalizacyjnego www.pkn.pl w zakładce „Znak PN”. Wykazy te są „otwarte”, co oznacza, że jednostka certyfikująca wyroby (JCW), zainteresowana uzyskaniem upoważnienia do certyfikacji na Znak Zgodności z PN, może z własnej (lub PKN) inicjatywy je uzyskać. Wykaz norm właściwych do certyfikowania na Znak PN może być – po spełnieniu odpowiedniej procedury – uzupełniony.

Zamierzamy podjąć starania o uzyskanie dla naszych wyrobów certyfikatu PN na zgodność z normą PN-EN i obawiamy się, że po nowelizacji normy będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty na odnowienie certyfikatu. Czy PKN przewiduje jakieś udogodnienia?

Dokładny opis postępowania w przypadku znowelizowania normy, na zgodność z którą wydany został certyfikat zgodności z PN, jest opisany szczegółowo w Zarządzeniu nr 1 Prezesa PKN, ustanawiającym regulamin certyfikacji na znak zgodności z PN. Zarządzenie to jest dostępne także w zakładce „Znak PN” na stronie internetowej PKN.

Niestety, nowelizacja normy wymaga przeprowadzenia przez JCW postępowania aktualizacyjnego, które może oznaczać dla producenta dodatkowe koszty. Przed rozpoczęciem procesu certyfikacji należy zapoznać się z „Programem prac normalizacyjnych”, w którym zawarte są informacje dotyczące ewentualnych nowelizacji czy wycofania przedmiotowej normy. Program ten jest dostępny na stronie internetowej PKN lub pod nr. tel. 022 556 77 55.

Czy certyfikat uzyskany na zgodność z PN podlega restrykcji, jeśli się okaże, że ta PN po znowelizowaniu znacznie się różni od wersji poprzedniej? Przez jaki okres można używać poprzedniego certyfikatu? Wiemy, że PN wycofana może być stosowana. Czy w przypadku, gdy produkujemy wyroby wg wycofanych PN do urządzeń starego typu będących w zastosowaniu u naszych klientów, mamy prawo nadal oznaczać te wyroby znakiem zgodności z PN wycofaną?

W przypadku wycofania normy ze zbioru norm aktualnych automatycznie podlega anulowaniu prawo do oznaczania wyrobu Znakiem Zgodności z PN. Certyfikat zgodności wyrobu z normą wycofaną ulega zawieszeniu na okres przeprowadzenia postępowania aktualizacyjnego (jeśli norma została wycofana i zastąpiona inną) lub unieważnieniu (jeśli norma została wycofana bez zastąpienia).

Sławomir Wilczyński
główny specjalista
ds. Znaku Zgodności z PN

Polski Komitet Normalizacyjny

www.pkn.pl

Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
19 czerwca 2008 r.

A quality guarantee for the consumer and the confirmation of the producer’s reliability

The Mark of Conformity with the Polish Standard (PN)

The Mark of Conformity with the Polish Standard has existed since 1995. It was established by the Resolution No 14/95 of the Polish Committee for Standardization of 10th August 1995 concerning the policy of and the rules governing the use of the Mark of Conformity with the Polish Standard. Since 2002 the rules governing the granting and using of the Mark have been regulated by the Standardization Act of 12th September 2002 (Dziennik Ustaw – Polish Official Journal of Laws no 169, item 1386, dated 2002) art.7 and by the Regulation of the Council of Ministers of Poland of 23rd December 2002 concerning the rules of granting and using the Mark of Conformity with the Polish Standard (Dziennik Ustaw – Polish Official Journal of Laws no 244, item 2077, dated 2002); on the basis of these two documents the President of the Polish Committee for Standardization issued Disposition No 1 of 15th January 2004, establishing „The rules of granting the Mark of Conformity with the Polish Standard”.

The Mark of Conformity with the Polish Standard functions as the Polish equivalent of marks of conformity with standards in other countries (such as French NF, German DIN or British BSI Kitemark). It guarantees the solidity of the producer and the quality of the product. It is a voluntary certification mark. Although it cannot replace the legally regulated assessment of the conformity of products, it complements and extends such an assessment. In establishing this mark, the Polish Committee for Standardization was governed by the intention to provide all concerned parties with an additional form of confirmation of product conformity with the Polish Standards requirements.

We strongly believe that producers who voluntarily submit their products for certification for the Mark of Conformity with the Polish Standard will successfully use our mark and will be eager to retain the granted certificates.

Since 1995 16 bodies of product certification have been authorized by the President of the Polish Committee for Standardization to grant the mark.

The Polish Committee for Standardization systematically upgrades the rules of granting the mark so as to both adjust them to the demands of the market and at the same time keep them reliable for consumers.

A few questions concerning the Mark of Conformity, most frequently asked by the producers, are presented below, together with the explanations. We hope that other interested parties will find them useful, too, and also that they will help consumers clearly understand the nature of the mark which they can see on the purchased product.

*

Our products bear the CE mark. They also meet the requirements of the harmonised standards and legal articles. On the basis of the fact that our products meet the requirements higher than those of the Polish Standard we would like to mark them additionally with the Mark of Conformity with the Polish Standard. This would be of mutual advantage: we could increase the sales while at the same time contribute to the promotion of this Polish mark of quality. What are the possibilities of settling this issue free of charge, according to our suggestions?

According to the solutions adopted in the UE, products subject to the compulsory (resulting from the New Approach directives) assessment of conformity and bearing the CE mark (i.e. your products, for example) can bear an additional certification mark solely when such mark provides the information on additional (other than those mentioned in the harmonised standard) qualities and requirements that the product meets, except for the legal articles requirements. It is not possible, therefore, to use the voluntary certificate in order to confirm the conformity of the product with the Polish Standard harmonised with the New Approach directive or with legal articles.

It is possible, however, to draw up the so-called certification criteria which are based on Polish Standards other than the one you have mentioned and which describe the requirements other than those specified in this harmonised standard and in legal articles. This is done together by the Polish Committee for Standardization, your company and a body of product certification which co-operates with us. In such case your company would be entitled to apply for the certificate of conformity with the Polish Standard since such a certificate would provide information on the fact that the products of your company meet the requirements that are higher or different than those related to the CE mark.

Unfortunately, there is no possibility of receiving the certificate of conformity with the Polish Standard free of charge. This results from the definition of the certificate, according to which the certificate is the confirmation carried out by the third party of meeting the requirements of the reference document. This means that the third party ( a body of product certification) needs to conduct particular research and actions which generate costs. Besides, the certification body is civilly liable for the activities related to the product certification; consequently, research is carried out in the body’s own or co-operating accredited laboratories, while the body does not automatically acknowledge reports from research carried out by other subjects, not accredited by the Polish Centre of Accreditation.

How much time could it take to draw up additional requirements you have mention (by the Polish Committee for Standardization, a body of product certification and our company) so as to become entitled to mark the products with the PN mark, while they are subject to the CE mark?

Time necessary to draw up additional requirements (a reference document) depends on how effective the co-operation among the three subjects is, and also on the type of products and the amount of additional requirements. It is therefore difficult to specify time necessary to draw up such a document. We can only ensure that the activities which lie in the hands of the Polish Committee for Standardization (i.e. accepting the requirements and adding the established criteria to the list) shall be performed immediately upon receiving them. Defining the criteria between the body of product certification and the producer putting forward the motion is the matter of their mutual engagement and determination.

Is it necessary for obtaining the mark of conformity with the Polish Standard to have the ISO 9000 quality management system? Can such a certificate help obtain the certificate of conformity with the Polish Standard?

Certification for the mark of conformity with the Polish Standard is conducted according to the 5 ISO model, which means that both the conformity of the product with the Polish Standard and the production control system are assessed by the body of product certification. The production control system has to guarantee the conformity of the product with the Polish Standard within the period of certificate validity (3 years). According to the ISO 9001 standard, having the quality management system certificate involves having the production control system, providing the quality management system includes the product being certified (ISO 9000 allows for excluding certain areas from the certificate). If the company already has the ISO 9001 certificate which includes the product undergoing certification, the second stage of certification (assessing the production control system) is limited to the review of quality management system documents.

We have the certificate of the ISO 9001 system, issued by a notified foreign body, entitled to certify products. We would like to obtain the Polish Standard (PN) mark for one of our products. Is it possible to apply for the certificate of conformity with the Polish Standard to this foreign body or should it rather be a Polish body?

The mark of conformity with the Polish Standard can be granted only by the President of the Polish Committee for Standardization or by an authorized certification body. At present, none of the foreign certification bodies has such authorization. Hence, it is impossible to certify a product for the conformity with Polish Standard in any other bodies but the Polish one, authorized by the President of the Polish Committee for Standardization.

Where can one find the list of Polish Standards appropriate to certify products for the PN mark? Which Polish accredited bodies are authorised to issue PN certificates?

The list of standards appropriate to certify products for the PN mark as well as the list of certification bodies, authorised by the President of the Polish Committee for Standardization to issue PN certificates can be found at www.pkn.pl (the website of the Polish Committee for Standardization) at „Znak PN” („PN mark”) link. These lists are „open”, so that a body of product certification interested in obtaining authorisation to certify for the Mark of Conformity with the Polish Standard can obtain such authorisation on its own initiative (or on the initiative of the Polish Committee for Standardization). The list of standards appropriate to certify for the PN Mark can be extended, provided an appropriate procedure has been followed.

We are going to apply for the PN certificate for the conformity with the PN-EN standard for our products; we are afraid that when the standard is amended we will have to incur additional costs for the certificate renewal. Does the Committee plan any advantages?

The procedure to be followed in the case of amendment of the standard the conformity with which has been confirmed by the certificate of conformity with the Polish Standard has been described in detail in Disposition No 1 of the President of the Polish Committee for Standardization, establishing the rules of certification for the mark of conformity with the Polish Standard. The Disposition is also available at „Znak PN” („PN mark”) link on the website of the Polish Committee for Standardization.

Unfortunately, the amendment of a standard requires that a body of product certification takes an updating action, which may trigger additional costs for the producer. Prior to the beginning of the certification process it is recommended to become familiar with the „Amendment programme”, which contains information on possible amendments or a withdrawal of the standard in question. The programme is available on the website of the Polish Committee for Standardization or at the phone number 022 556 77 55.

Is the certificate obtained for the conformity with the Polish Standard subject to any restrictions if it turns out that this amended Polish Standard differs significantly from the previous version? How long is the previous certificate valid? It is known that the Polish Standard which has been withdrawn can still be applied. If our products are produced according to the withdrawn Polish Standards for old-type devices that are still used by our customers, are we still entitled to put the mark of conformity with the withdrawn Polish Standard on our products?

In the case of withdrawing a standard from the set of valid standards the right to put the Mark of Conformity with the Polish Standard on the product becomes automatically revoked. The certificate of conformity of the product with the withdrawn standard becomes either suspended for the period necessary to conduct the updating action (if the standard has been withdrawn and replaced by another) or invalid (if the standard has been withdrawn without replacement).

Sławomir Wilczyński
chief specialist in the Mark of Conformity with the Polish Standard

Polski Komitet Normalizacyjny
(The Polish Committee for Standardization)

 

www.pkn.pl