10-lecie działalności Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska

Energia XXXVII / Ochrona Środowiska XIX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 294 (6674) 18 grudnia 2003 r.

10-lecie działalności Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska

Odznaki honorowe „Za zasługi dla energetyki”

 

Wypowiedź Marka Chojnackiego, prezesa Zarządu, dyrektora generalnego R&M Izomar Sp. z o.o.

Z prawdziwą przyjemnością i zaszczytem odebrałem to honorowe wyróżnienie wśród tak dostojnego grona osób zasłużonych dla polskiej energetyki. Serdecznie gratuluję wszystkim odznaczonym, a jednocześnie bardzo serdecznie dziękuję.

Dziękuję wszystkim naszym inwestorom, którzy nam zaufali i powierzyli do realizacji nieraz bardzo trudne i odpowiedzialne zadania.

Ta odznaka to sukces firmy, która z państwa pomocą działa na rynku nieprzerwanie już od 13 lat.

Proszę pozwolić, że w tym miejscu złożę serdeczne podziękowania swoim współpracownikom, całej załodze R&M Izomar Sp. z o.o., ponieważ nagroda ta to przede wszystkim owoc naszej wspólnej pracy i zaangażowania oraz codziennego wysiłku wkładanego w rozwój firmy.

Jesteśmy dumni i zaszczyceni, ale jednocześnie czujemy się zmobilizowani do dalszego działania na rzecz rozwoju polskiej energetyki oraz przystosowywania jej do wymogów Unii Europejskiej.

Pragnę również podziękować wszystkim instytucjom i organizacjom, w tym Izbie Energetyki i Ochrony Środowiska za wspieranie firmy w jej podstawowej działalności.

Korzystając z okazji, iż jesteśmy w przededniu tak bliskich nam świąt oraz nadchodzącego nowego 2004 roku, pragnę wszystkim naszym Klientom, Przyjaciołom i Sympatykom złożyć jak najserdeczniejsze życzenia. n


R&M Izomar Sp. z o.o.
02-981 Warszawa, ul. Augustówka 24
tel. (022) 651-60-83, fax (022) 651-60-82
e-mail: [email protected]
www.izomar.com

Jacek Dreżewski, prezes Elektrociepłowni Warszawskich S.A.

Absolwent Politechniki Śląskiej i Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 37 lat związany z branżą energetyczną. Zdobył szerokie doświadczenie w elektrowniach i elektrociepłowniach w Polsce (Stalowa Wola, Kozienice) i za granicą, m.in. w Turcji i Iraku. Przez ostatnie 25 lat piastował stanowiska kierownicze.

W latach 80. kierował budową elektrowni w Połańcu i 10-tysięcznego miasta wraz z zapleczem i całą infrastrukturą. W latach 1991-1998 był prezesem Zarządu Elektrociepłowni Kraków S.A. Za jego kadencji w 1998 roku EC Kraków została sprywatyzowana, jako pierwsza spółka w polskiej energetyce. Po zakończeniu pracy w Krakowie został prezesem Zarządu Elektrociepłowni Nowa Sarzyna, gdzie nadzorował budowę i uruchomianie pierwszej w Polsce prywatnej ekologicznej elektrociepłowni opalanej gazem.

We wrześniu 2001 roku objął funkcję prezesa Zarządu i dyrektora generalnego Elektrociepłowni Warszawskich S.A., wchodzącej w skład szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall. Od momentu objęcia przez niego stanowiska, proces restrukturyzacji spółki nabrał wyraźnego tempa. Skoncentrowanie uwagi EW S.A. na działalności podstawowej, tj. produkcji energii cieplnej i elektrycznej, zmianach struktury organizacyjnej, optymalizacji zatrudnienia i redukcji kosztów, w krótkim czasie przyniosły wymierne korzyści, czego potwierdzeniem jest osiągany wynik finansowy. Trudny proces głębokiej restrukturyzacji przeprowadzony został w atmosferze spokoju społecznego.

Obecnie Elektrociepłownie Warszawskie S.A. plasują się w ścisłej czołówce polskich firm branży energetycznej. Zdobytymi doświadczeniami z zakresu restrukturyzacji tak dużego przedsiębiorstwa interesują się podmioty gospodarcze w kraju i poza granicami.

Żonaty, cztery córki. Hobby: muzyka i turystyka górska. n


Elektrociepłownie Warszawskie SA
03-216 Warszawa, ul. Modlińska 15
tel. (022) 811-30-11, fax (022) 614-42-08
e-mail: [email protected]
www.ewsa.com.pl

Andrzej Kowalski, dyrektor Energoprojektu Katowice SA

Jest absolwentem Wydziału Automatyki Politechniki Śląskiej. W 1997 roku uzyskał tytuł doktora z zagadnień teorii informacji. W latach 1977-1980 pracował jako adiunkt w Instytucie Nauk Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.

Od ukończenia studiów w 1970 roku pracuje w „Energoprojekcie-Katowice”.

Jest autorem wielu projektów dla polskich elektrowni, opracował m.in. model działania automatyki cyfrowej opartej o systemy komputerowe.

Od 1990 roku jest dyrektorem Przedsiębiorstwa Państwowego Energoprojekt w Katowicach, które to wraz ze współpracownikami przekształcił w 1993 w spółkę akcyjną – objął w niej stanowisko prezesa Zarządu i jednocześnie dyrektora.

Spółka należy do największych w Polsce firm projektowo-inżynierskich, w której zakres wchodzi kompleksowa obsługa procesu inwestycyjnego od projektu koncepcyjnego przedsięwzięcia przez analizę ekonomiczną, wszystkie fazy projektowania, kompletację dostaw, aż po realizację i rozruch. Zgodnie z nowymi światowymi trendami, wielką wagę przywiązuje się w biurze do upowszechnienia i optymalnego wykorzystania energii odnawialnej.

Andrzej Kowalski od kilku lat wspiera polskie organizacje, takie jak Polska Izba Konstrukcji Stalowych, Izba Projektowania Budowlanego, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Stowarzyszenie Elektryków Polskich i inne, w ich działalności statutowej. Jego opinia niejednokrotnie wpływa na kształtowanie polityki energetycznej kraju.

Uczestnicząc w międzynarodowych konferencjach energetycznych godnie reprezentuje krajową energetykę. Jest osobą uznaną i szanowaną. n


Energoprojekt Katowice SA
40-159 Katowice, ul. Jesionowa 15
tel. (032) 208-91-00, fax (032) 259-95-25
e-mail: [email protected]
www.energoprojekt.com.pl

Jan Kurp, prezes Zarządu Południowego Koncernu Energetycznego SA

Z energetyką związany od 1973 roku, kiedy rozpoczął pracę w Zespole Elektrowni Jaworzno. W 1985 roku powołano go na stanowisko dyrektora technicznego, a następnie dyrektora naczelnego Elektrowni Jaworzno III. Od 1995 roku prezes Zarządu Elektrowni Jaworzno III SA, zaś od 2000 roku prezes Zarządu Południowego Koncernu Energetycznego SA.

W latach 90. pod jego kierownictwem Elektrownia Jaworzno III SA realizowała „Program likwidacji zagrożeń dla środowiska” oraz przeprowadziła wiele inwestycji podnoszących sprawność urządzeń wytwórczych. Dzięki oddaniu w 1996 roku nowoczesnej instalacji odsiarczania spalin oraz innym przedsięwzięciom, jaworznicka elektrownia słynie dziś w kraju jako producent „czystej energii”. Jan Kurp w 1995 roku podjął się pionierskiego zadania połączenia trzech jaworznickich elektrowni w jedną spółkę, a następnie doprowadził do likwidacji – bez protestów społecznych, a wręcz z aprobatą lokalnej społeczności – nieekologicznej i przestarzałej Elektrowni I oraz kierował przebudową Elektrowni II na najnowocześniejszą w kraju elektrociepłownię. W 1998 roku – zgodnie z europejskimi tendencjami – Elektrownia Jaworzno III SA wspólnie z Nadwiślańską Spółką Węglową SA utworzyła Zakład Górniczo-Energetyczny Sobieski-Jaworzno III, pierwsze w kraju przedsięwzięcie kapitałowe górnictwa i energetyki.

Działalność Jana Kurpa spotkała się z uznaniem środowisk energetycznych – od 1998 roku piastuje on funkcję prezesa w Towarzystwie Gospodarczym Polskie Elektrownie.

Od maja 2000 r. Jan Kurp jest prezesem Zarządu Południowego Koncernu Energetycznego SA w Katowicach, skupiającego osiem do niedawna samodzielnych podmiotów energetycznych.

Inicjator wielu działań na rzecz regionu wspomagających lokalną i regionalną kulturę, lecznictwo, oświatę i sport. n


Południowy Koncern Energetyczny SA
40-389 Katowice, ul. Lwowska 23
tel. (032) 731-20-00, fax (032) 731-23-02
e-mail: [email protected]
www.pke.pl

Andrzej Patrycy, prezes Energoprojektu-Warszawa S.A.

Absolwent Politechniki Warszawskiej od początku swojej pracy, tj. od 1974 r. ściśle związany z największym w kraju biurem projektów – Energoprojektem Warszawa.

Zatrudniony na stanowiskach od asystenta poprzez projektanta, głównego inżyniera, kierownika zespołu pracowni projektowych do prezesa Spółki Akcyjnej włącznie. Zajmował się zagadnieniami: planów generalnych, układami komunikacji drogowej i kolejowej, tworzeniem oprogramowania, lokalizacjami obiektów energetyki zawodowej, rozwojem systemów ciepłowniczych, ochroną środowiska naturalnego, nakładami inwestycyjnymi, harmonogramami realizacji inwestycji i przez 12 lat analizami ekonomiczno-finansowymi.

Uczestnik i autor wielu referatów na konferencjach dotyczących rynku energii elektrycznej, rynku ciepła, zagadnień paliw energetycznych, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej. Kierownik zespołu doradców ekonomicznych, z ramienia Energoprojektu Warszawa, dla ośmiu kontraktów długoterminowych wytwórców z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi S.A.

Wyróżnienie wśród tak zasłużonego dla energetyki grona traktuje symbolicznie – jako wyróżnienie dla projektantów i specjalistów 54-letniego Energoprojektu Warszawa, twórcy: 21000 MW krajowej mocy elektrycznej w energetyce cieplnej, 85% mocy w energetyce wodnej, bloków energetycznych w Indiach, Turcji, d. Jugosławii, Iraku oraz wielu miejskich systemów ciepłowniczych.

Z troską patrzy na nieuchronne zderzenie krajowej energetyki z energetyką Unii Europejskiej, oferując umiejętności znakomitych projektantów i specjalistów w zakresie doradztwa, projektowania i realizacji inwestycji. n


Energoprojekt -Warszawa S.A.
00-950 Warszawa, Krucza 6/14
tel. (022) 621-02-81, fax (022) 629-32-40
e-mail: [email protected]
www.energoprojekt.pl

Stefan Piosik, prezes Zarządu Gotech Sp. z o.o.


66-400 Gorzów Wlkp.
ul. Podmiejska-Boczna 16
tel./fax (095) 732-00-55
e-mail: [email protected]
www.gotech.pl

Wypowiedź Adama Smolika, prezesa Zarządu ZPBE Energopomiar Sp. z o.o.

Otrzymanie tego wyróżnienia nie byłoby możliwe bez wsparcia kolegów i współpracowników z firm, w których pracowałem i pracuję: Elektrowni Jaworzno III oraz Energopomiaru. Jego otrzymanie nie tylko nobilituje, ale i zobowiązuje do dalszej pracy. Wierzę, że najważniejsze jeszcze przede mną.

W przededniu wejścia do Unii Europejskiej przed moją firmą stoją ważne wyzwania – utrzymanie pozycji uznanej eksperckiej firmy i pozyskanie nowych otwierających się rynków. Dlatego planujemy akredytację naszej działalności oraz zmiany organizacyjne. Naszą misją jest doskonalenie procesów energetycznych i przemysłowych oraz zapewnienie bezpieczeństwa, komfortu i czystości środowiska naturalnego. Od wielu lat doradzamy w zakresie poprawy wskaźników eksploatacyjnych w energetyce. Doradzamy także w zakresie ochrony środowiska. Myślimy o rozwiązaniach, które pomogą polskiej energetyce dostosować się do europejskich dyrektyw. Ufam, że będzie mi dane oraz mojej firmie sprostać nadchodzącej rzeczywistości. n


Energopomiar Sp. z o.o.
44-101 Gliwice, ul. gen. J. Sowińskiego 3
tel. (032) 237-61-00, fax (032) 231-65-42
e-mail: [email protected]
www.energopomiar.com.pl

Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceprezes Zarządu Południowego Koncernu Energetycznego SA

Pracę zawodową rozpoczęła w 1978 r. w Zespole Elektrociepłowni Górnośląskich „Wschód” w Chorzowie. Pracowała kolejno w Zakładach Energetycznych Okręgu Południowego w Katowicach oraz we Wspólnocie Energetyki i Węgla Brunatnego. Kolejne doświadczenia zawodowe zdobywała na stanowisku zastępcy dyrektora ds. przygotowania obrotu energią elektryczną w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych.

Od 1991 r. pracowała w Elektrowni Jaworzno III – od 1993 r. jako zastępca dyrektora ds. ekonomicznych. Skutecznie poszukiwała nowych źródeł finansowania licznych zadań podejmowanych przez zakład w zakresie inwestycji modernizacyjnych, proekologicznych, socjalnych i mieszkaniowych. Jako członek Zarządu Elektrowni Jaworzno III SA podejmowała trud pozyskania środków pieniężnych na budowę instalacji odsiarczania spalin, który przyniósł rezultaty w postaci finansowania i oddania w 1996 r. nowej inwestycji do eksploatacji.

Pełni obowiązki przewodniczącej Rady Fundacji „Energetyka na Rzecz Polski Południowej”, która przynosi wymierne korzyści dla szpitali, szkół, klubów sportowych, placówek kultury i opieki społecznej.

Pracuje w zespołach specjalistów wypracowujących rozwiązania na rzecz całej energetyki, w tym realizujących program restrukturyzacji i przekształceń własnościowych w energetyce.

Była współtwórcą Południowego Koncernu Energetycznego SA. Zbudowała mocne struktury pionu ds. handlowo-ekonomicznych. Wprowadziła w koncernie zasady rynkowe, nowe reguły handlu energią, do których trzeba było przygotować struktury i pracowników, stała się również współtwórcą zmian rynkowych w krajowej energetyce. n


Południowy Koncern Energetyczny SA
40-389 Katowice, ul. Lwowska 23
tel. (032) 731-20-00, fax (032) 731-23-02
e-mail: [email protected]
www.pke.pl

Jerzy Thamm, wiceprezes Zarządu,
dyrektor techniczno-produkcyjny RAFAKO S.A.

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej pracuje w raciborskiej firmie od 1962 roku – najpierw w Biurze Projektowym od stanowiska konstruktora, poprzez kierownika działu, głównego projektanta, kierownika Biura Projektowego, zastępcę dyrektora ds. rozwoju konstrukcji, dyrektora rozwoju i marketingu, dyrektora rozwoju i realizacji obiektów, zastępcy dyrektora generalnego, aż do pełnionej obecnie funkcji dyrektora techniczno-produkcyjnego.

W 1993 roku w wyniku procesu prywatyzacji RAFAKO zostaje przekształcone w spółkę akcyjną, a Jerzy Thamm zostaje wiceprezesem Zarządu, pełniąc tę funkcję po dzień dzisiejszy.

*

Od początku swojej działalności, datującej się w 1949 roku, Fabryka Kotłów RAFAKO S.A. projektuje i buduje kotły konwencjonalne opalane węglem kamiennym i brunatnym, olejem oraz gazem. Obecnie ofertę kotłową uzupełniają kotły na nadkrytyczne parametry pary, kotły z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym, kotły odzyskowe oraz kotły do termicznej utylizacji odpadów i biomasy. W zakresie urządzeń ochrony środowiska RAFAKO S.A. oferuje całe spektrum instalacji odsiarczania spalin metodami absorpcyjnymi z metodą mokrą wapienną włącznie. Działalność projektowo-produkcyjną uzupełnia oferta serwisowa firmy, obejmująca diagnostykę, modernizację i naprawy urządzeń energetycznych.

RAFAKO S.A. od kilku lat spełnia wymogi norm ISO 9001 i ISO 14001, a obecnie również zintegrowanego systemu zarządzania. RAFAKO S.A. posiada uprawnienia i certyfikaty wg uznanych norm i przepisów polskich i zagranicznych, w tym UDT, ASME, TRD i innych. W 2003 roku RAFAKO S.A. otrzymało certyfikat, potwierdzający spełnienie przez firmę wymagań Dyrektywy nr 97/23/UE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w zakresie urządzeń ciśnieniowych, takich jak kotły, rurociągi i zbiorniki ciśnieniowe. n


Rafako SA
47-400 Racibórz, ul. Łąkowa 33
tel. (032) 410-10-00, fax (032) 415-34-27
e-mail: [email protected]
www.rafako.com.pl

Jerzy Trzeszczyński, prezes Zarządu Pro Novum Sp. z o.o.


40-534 Katowice, ul. Czajek 41
tel. (032) 251-87-39, fax (032) 251-36-19
e-mail: [email protected]
www.pronovum.com.pl

Pełna lista odznaczonych

  • Joachim Adamczyk – dyrektor
    PKE SA – Elektrownia Jaworzno III
  • Zbigniew Bicki – prezes Zarządu
    Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska
  • Marian Bosowski – dyrektor regionalny
    Alstom Power Sp. z o.o.
  • Marek Brejwo – prezes Zarządu
    Remak SA
  • Marek Chojnacki – prezes Zarządu, dyrektor generalny
    R&M Izomar Sp. z o.o.
  • Jacek Dreżewski – dyrektor generalny
    Elektrociepłownie Warszawskie SA
  • Tadeusz Ekiert – dyrektor
    ENRA
  • Konstanty Fiodorow – doradca prezesa Zarządu
    Elektrociepłownie Warszawskie SA
  • Andrzej Głowacki – prezes Zarządu
    Doradztwo Gospodarcze DGA SA
  • Stanisław Gołąb – dyrektor
    PKE SA – Elektrownia Siersza
  • Andrzej Jankowski – prezes Zarządu
    Enter-Eko Sp. z o.o.
  • Ryszard Kapluk – prezes Zarządu
    Rafako SA
  • Roman Kikut – prezes Zarządu
    Mega-Con
  • Michał Kopeć – dyrektor naczelny
    Westinghouse-Modelpol Sp. z o.o.
  • Andrzej Kowalski – dyrektor
    Energoprojekt Katowice SA
  • Sławomir Krystek – dyrektor generalny
    Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska
  • Piotr Kukurba – prezes Zarządu
    EPC SA
  • Andrzej Kulpa – prezes Zarządu
    Ecoenergia Sp. z o.o.
  • Jan Kurp – prezes Zarządu
    Południowy Koncern Energetyczny SA
  • Jerzy Linka – prezes
    Medcom Sp. z o.o.
  • Janusz Lewandowski
    Politechnika Warszawska
  • Jacek Maślanka – prezes Zarządu
    Energomar-Nord Sp. z o.o.
  • Marek Mikołajczyk – prezes Zarządu
    HRMC Polska Sp. z o.o.
  • Artur Nizioł – prezes Zarządu
    Uniserv SA
  • Andrzej Patrycy – prezes Zarządu
    Energoprojekt-Warszawa SA
  • Andrzej Paszek – prezes Zarządu
    ELWO SA
  • Bogusław Piekarski – prezes Zarządu
    Foster Wheeler Energia Polska Sp. z o.o.
  • Stefan Piosik – prezes Zarządu
    Gotech Sp. z o.o.
  • Janusz Podleska – właściciel
    Enkon
  • Jakub Radulski – prezes Zarządu
    Alstom Power Sp. z o.o.
  • Karol Romanowski – prezes Zarządu
    Siemens Sp. z o.o.
  • Jan Rogóż – dyrektor
    PKE SA – Elektrownia Łagisza
  • Paweł Rychter – dyrektor
    Zakłady Remontowe Energetyki Warszawa SA
  • Adam Smolik – prezes Zarządu
    Energopomiar Sp. z o.o.
  • Joanna Strzelec-Łobodzińska – dyrektor ekonomiczny
    Południowy Koncern Energetyczny SA
  • Klemens Ścierski – dyrektor
    PKE SA – Elektrownia Łaziska
  • Jerzy Thamm – wiceprezes Zarządu
    Rafako SA
  • Jan Tokarz – prezes Zarządu
    Elektrownie Szczytowo-Pompowe SA
  • Jerzy Trzeszczyński – prezes Zarządu
    Pro Novum Sp. z o.o.
  • Eugeniusz Trymucha – prezes Zarządu
    EM&CA SA
  • Henryk Tymowski – wiceprezes Zarządu
    Południowy Koncern Energetyczny SA
  • Włodzimierz Tyszko – prezes Zarządu
    Towarzystwo Handlowe „Energia” Sp. z o.o.
  • Jacek Umiński – prezes Zarządu
    Elektrociepłownia Będzin SA
  • Jerzy Wcisło – prezes Zarządu
    Energomontaż – Południe SA
  • Jan Wrona – prezes Zarządu
    Elektrownia „Kozienice” S.A.
  • Edward Ziaja – zastępca dyrektora ds. rozwoju
    Instytut Automatyki Systemów Energetycznych