Odznaki honorowe „Za zasługi dla energetyki”

Energia XXXVII / Ochrona Środowiska XIX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 294 (6674) 18 grudnia 2003 r.

10-lecie działalności

Jubileusz Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska

Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska niedawno obchodziła swój jubileusz 10-lecia. Reprezentują ją elektrownie, elektrociepłownie, zakłady energetyczne, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz firmy zaplecza energetyki, tzn. producenci urządzeń dla energetyki, firmy projektowe, montażowe, budowlane, handlowe i finansowe.

– Branżowa organizacja samorządu gospodarczego, jaką jest nasza Izba, powstała spontanicznie i dobrowolnie, z woli przedsiębiorstw całego sektora elektroenergetyki – przypomniał jej prezes Zbigniew Bicki podczas jubileuszowej uroczystości.

Powołanie Izby nastąpiło w okresie transformacji ustrojowej kraju, kiedy już przestały działać duże organizacje, takie jak zjednoczenia, wspólnoty, okręgi energetyczne. Powstała pewnego rodzaju próżnia organizacyjna przy wyjątkowo dużym rozproszeniu przedsiębiorstw w sektorze.

Ponad sto przedsiębiorstw założycielskich przy szczególnie aktywnej roli firmy Elektrim S.A. z jej ówczesnym prezesem Andrzejem Skowrońskim doszło do wniosku, że należy wypełnić tę próżnię poprzez powołanie do życia izby branżowej, która będzie reprezentować interesy członków wobec władz, zintegruje środowisko i będzie pomagać w promocji i w rozwiązywaniu problemów sektora.

– Tylko pozornie wydawać się może, że między energetykami a zapleczem przemysłowo-usługowym istnieją rozbieżne interesy – mówił prezes Zbigniew Bicki. W rzeczywistości wszystkich nas łączy zainteresowanie inwestowaniem w polską elektroenergetykę, by zapewnić jej zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność na zliberalizowanym europejskim rynku energii.

Zgodnie ze statutem do zadań Izby należy m.in. reprezentowanie i ochrona interesów gospodarczych jej członków, organizowanie pomocy w rozwiązywaniu ich problemów związanych z podejmowaniem i prowadzeniem przez nich działalności gospodarczej, przygotowanie i realizacja wspólnych przedsięwzięć w kraju i za granicą, reprezentowanie interesów członków Izby na rynkach zagranicznych.

Izba na przestrzeni całej dotychczasowej działalności była partnerem przy rozwiązywaniu problemów polskiego sektora elektroenergetycznego, przy tworzeniu aktów prawnych i podejmowaniu decyzji dotyczących tego sektora.

W ciągu 10 lat swej działalności zorganizowała ponad sto konferencji i trudno przecenić znaczenie, jakie miały one dla energetyki. Na spotkaniach przekazywano najnowszą wiedzę z dziedziny techniki, prawa, ekonomii, ochrony środowiska, trendów światowych w energetyce. Stały się one forum dla wymiany poglądów i miejscem przenoszenia przemyśleń i wniosków środowiska elektroenergetyków do władz. Tylko w tym roku tematami spotkań były:

  • bezpieczeństwo energetyczne Polski przed wejściem do Unii Europejskiej,
  • uwarunkowania dla energetyki wynikające z przystąpienia do Wspólnoty, wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, pozwolenia zintegrowane, konsekwencje nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych.

Wydarzeniem w ubiegłym roku było Światowe Forum Energetyczne: „Przyszłościowa rola węgla w gospodarce energetycznej świata i jego czystego wykorzystania” zorganizowane przez Izbę na zlecenia Światowej Rady Energetycznej i amerykańskiej organizacji USEA.

Dużą część swojej działalności Izba poświęca promocji członków.

Jest m.in. współorganizatorem Salonu Energetyki i Rynku Energii, który odbywa się corocznie w czerwcu, w Poznaniu – podczas Targów Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych, współorganizatorem Targów Energetyki ENEX w Kielcach. Organizuje kolektywne wystąpienia swoich członków na Targach POLEKO w Poznaniu.

Ostatnio była inicjatorem powstania konsorcjum polskich firm zainteresowanych eksportem do Iraku i do innych krajów Bliskiego Wschodu. Na czele – jako lider konsorcjum – stanął Południowy Koncern Energetyczny.

Dużym osiągnięciem było zainicjowanie i doprowadzenie do znowelizowania ustawy o zamówieniach publicznych. Dzięki tej nowelizacji od 19 października br. obowiązują energetykę mniej restrykcyjne przepisy. Podniesione zostały progi, od których obowiązują przepisy ustawy z 3.000 euro do 400.000 euro w przypadku dostaw i usług i 5.000.000 w przypadku robót budowlanych. Przy Izbie działa Niezależny Zespół Ekspertów.

Więcej na stronie www.igeos.prv.pl

Odznaki honorowe „Za zasługi dla energetyki”