75-lecie LUBZEL SA

Energia XXXII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 217 (6294) 17 września 2002 r.

75-lecie LUBZEL SA

Wypowiedź Tadeusza Skrzypka, prezesa Lubelskich Zakładów Energetycznych LUBZEL SA

Zajęci codziennymi sprawami na ogół nie myślimy o historii firmy – Lubelskich Zakładów Energetycznych LUBZEL SA, która obchodzi 75-lecie swego istnienia. Przeżywanie jubileuszu skłania do refleksji i stwarza sposobność do sięgnięcia pamięcią w przeszłość oraz dokonania podsumowań naszych osiągnięć. Obiektywną miarą naszych dokonań i postępu firmy jest dzisiejszy stan lubelskiej energetyki oraz dokonany postęp technologiczny i organizacyjny.

W oparciu o przeszłość spoglądamy ku przyszłości i wyzwaniom, które niesie, wynikającym zarówno z przemian społeczno-ekonomicznych w naszym kraju, jak i perspektywy włączenia Polski do struktur Unii Europejskiej. Pierwszoplanowe zadanie, przed którym staje w związku z tym nasza firma, to sprostanie rozwijającej się konkurencji oraz rosnącym oczekiwaniom naszych klientów.

Za początek istnienia firmy przyjmujemy uzyskanie przez miasto Lublin w dniu 4 czerwca 1927 roku uprawnień rządowych na wytwarzanie, przetwarzanie i rozdzielanie energii elektrycznej w celu jej zbytu na obszarze miasta Lublina.

W roku 1936 utworzono Lubelski Międzykomunalny Związek Elektryfikacyjny, w skrócie LUBZEL, który otrzymał w 1937 roku uprawnienia rządowe. Działalność LUBZEL-u oprócz Lublina i Zamościa obejmowała tereny Lubartowa, Chełma, Hrubieszowa, Tomaszowa, Biłgoraja, Janowa, Kraśnika i okolicznych miejscowości.

W 1946 r. w miejsce LUBZEL-u zostaje powołane Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Lubelskiego – ZEOL. Taki stan trwał do 1951 r., kiedy to następuje generalna reorganizacja polskiej energetyki. Powstaje sześć okręgów energetycznych w tym „Zakłady Energetyczne Okręgu Wschodniego” w Lublinie, przeniesione po 21 dniach do Radomia. Lubelska energetyka weszła w skład tego okręgu.

W dniu 28 czerwca 1950 r. Sejm uchwalił ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli, co przyczyniło się do przyspieszenia i upowszechnienia budownictwa sieci elektroenergetycznych w całym kraju. Elektryfikacja na terenie Lubelszczyzny została zakończona w końcu lat 60.

W dniu 1 stycznia 1989 r. zostały zlikwidowane okręgi energetyczne, a Zakład Energetyczny Lublin uzyskał status przedsiębiorstwa państwowego.

W roku 1993 uległ on przekształceniu w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa, przy jednoczesnej zmianie nazwy na Zakład Energetyczny Lublin SA, w skrócie LUBZEL SA. Tym samym powróciliśmy do historycznej nazwy firmy.

W dniu 30 grudnia 1995 r. nastąpiło wydzielenie Elektrociepłowni Lublin-Wrotków w jednoosobową spółkę Zakładu Energetycznego Lublin.

W listopadzie 1998 r. decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki LUBZEL SA otrzymuje koncesję na dystrybucję i obrót energią elektryczną.

Istotnym wydarzeniem jest przekazanie do eksploatacji w dniu 12 kwietnia bieżącego roku bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków Sp. z o.o. Tym samym w przeddzień jubileuszu firmy nawiązaliśmy do szczytnych tradycji z okresu międzywojennego: początek eksploatacji nowego bloku miał miejsce 75 lat po rozpoczęciu budowy elektrowni przy ul. Długiej w Lublinie, który to moment przyjmujemy za początek istnienia firmy.

Ostatnie lata to okres przystosowania funkcjonowania firm energetycznych do wymogów prawa energetycznego, powstającego rynku energii elektrycznej oraz przygotowań do procesu prywatyzacji. To wszystko spowodowało, że zaszła konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań, między innymi:

  • zmiany struktury organizacyjnej firmy,
  • przeniesienia niektórych uprawnień na niższy poziom zarządzania,
  • zlikwidowania zbędnego majątku,
  • wprowadzenia wewnętrznego rozrachunku gospodarczego w celu poprawienia efektywności działania.

Przede wszystkim zmieniliśmy filozofię firmy. LUBZEL SA jest spółką o charakterze dystrybucyjnym, a energia elektryczna jest towarem, więc zgodnie z zasadami gospodarki rynkowej w centrum naszej uwagi postawiliśmy klienta i jego potrzeby. W ślad za tym dokonaliśmy zmian i przeprowadziliśmy wewnętrzną restrukturyzację firmy, w tym między innymi:

  • zapewniliśmy odpowiednią jakość obsługi klientów,
  • zastosowaliśmy nowe technologie, z czym wiąże się dynamiczny rozwój informatyki w naszej firmie,
  • zadbaliśmy o niezawodność i bezpieczeństwo dostaw energii przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów własnych funkcjonowania.

Dzisiejszy LUBZEL to dobrze zorganizowana spółka dystrybucyjna, działająca na terenie części województwa lubelskiego i mazowieckiego. Obsługiwany teren obejmuje 12,1 tys. km2. Przedmiotem działania firmy jest przesyłanie i dystrybucja energii elektrycznej, obrót energią elektryczną oraz prowadzenie usług w zakresie eksploatacji urządzeń, w tym również oświetlenia drogowego. Spółka prowadzi również budowę, rozbudowę i modernizację sieci elektroenergetycznej. W skład majątku firmy wchodzi 35.900 km linii elektroenergetycznych wszystkich napięć i 8816 szt. stacji energetycznych.

W roku 2000 podpisaliśmy umowę na dostawę energii elektrycznej z półmilionowym klientem. Rocznie spółka sprzedaje swoim odbiorcom energię elektryczną w ilości około 3 mld kWh.

Sytuację ekonomiczno-finansową spółki należy ocenić pozytywnie. Świadczą o tym dodatnie wyniki finansowe firmy – biorąc pod uwagę całokształt działalności – zarówno za rok ubiegły, jak i 7 miesięcy roku bieżącego, a także regulowanie na bieżąco wszystkich zobowiązań.

Największym problemem finansowym firmy jest nieterminowe regulowanie przez klientów należności za energię elektryczną.

Pragnę podkreślić, że w rankingu opracowanym przez Polską Akademię Nauk obejmującym 52 polskie przedsiębiorstwa energetyczne, oceniającym efektywność gospodarowania w 2001 r., LUBZEL został sklasyfikowany na czternastym miejscu, a w klasyfikacji największych inwestorów energetyki (bez EC Wrotków) LUBZEL SA uplasował się na pozycji piętnastej.

Bardzo istotną rolę w naszej organizacji gospodarczej odgrywa Elektrociepłownia Lublin-Wrotków. Do końca 2001 roku moc urządzeń wytwórczych wynosiła 442 MW, co zaspokajało około 70% potrzeb cieplnych miasta Lublina. O rozbudowie elektrociepłowni myślano od dawna, rozważając jednoczesną produkcję energii elektrycznej i cieplnej, co byłoby najbardziej efektywnym procesem produkcji. Idea ta doczekała się realizacji: w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków przekazany został do eksploatacji blok gazowo-parowy o mocy elektrycznej 235 MW i mocy cieplnej 150 MW. Jest to ważne wydarzenie zarówno dla grupy kapitałowej, jak też dla miasta Lublina i makroregionu, ponieważ jest to największa inwestycja zrealizowana w ostatnim okresie na terenie Lubelszczyzny. Oddany do użytku blok jest również największym tego typu urządzeniem zrealizowanym w energetyce polskiej.

Całość zadania, o wartości 550 mln zł, została sfinansowana z kredytu udzielonego przez konsorcjum banków, przy wsparciu Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – a także środków własnych. W wyniku przetargu jako wykonawcę inwestycji „pod klucz” wybrano konsorcjum „Ansaldo-Lentjes”.

Elektrociepłownia Lublin-Wrotków, po uruchomieniu bloku gazowo-parowego, będzie produkować rocznie około 1,7 mld kWh energii elektrycznej oraz ponad 4200 TJ energii cieplnej. Dzięki nowej inwestycji, umożliwiającej ograniczenie produkcji energii cieplnej w kotłach wodnych, uzyskamy znaczące zmniejszenie ilości powstających zanieczyszczeń – dwutlenku siarki o około 50%, pyłów o 78% i odpadów paleniskowych łącznie o 70%.

Jubileusz inspiruje do zastanowienia się nad przyszłością naszej firmy, a także całej polskiej energetyki.

Podstawą dla określania zadań w obszarze działalności przedsiębiorstw energetycznych jest dokument „Ocena realizacji i korekta założeń polityki energetycznej Polski do 2020 r.”, przyjęty przez rząd do realizacji w dniu 2 kwietnia 2002 roku. Przedstawione w dokumencie wytyczne dotyczące spółek dystrybucyjnych zalecają dalszą ich restrukturyzację, konsolidację, a następnie prywatyzację. Jak wynika z dokumentu przygotowanego przez Ministerstwo Skarbu Państwa, z dnia 11 czerwca 2002 roku, pod tytułem „Restrukturyzacja i konsolidacja spółek dystrybucyjnych zorientowana na klienta i podniesienie ich wartości”, spółki dystrybucyjne zostaną docelowo skonsolidowane.

Liberalizacja rynku energii, rozwój konkurencji, wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych stawiają bardzo wysokie wymagania pracownikom na wszystkich poziomach i stanowiskach pracy. Aby przygotować pracowników naszej grupy kapitałowej do skutecznej realizacji tych zadań, od lat realizujemy szeroki program szkoleń kadry pracowniczej i kierowniczej. Dzięki temu możemy dzisiaj powiedzieć, że zarówno pracownicy LUBZEL-u, jak i Elektrociepłowni Lublin-Wrotków są dobrze przygotowani do pracy w nowych warunkach gospodarki rynkowej.

Dziękuję wszystkim pracownikom naszej grupy kapitałowej za codzienny trud. W dniu uroczystego jubileuszu oraz z okazji Dnia Energetyka proszę wszystkich o przyjęcie życzeń dalszych sukcesów i osiągnięć w pracy zawodowej, a także pomyślności dla Was i Waszych rodzin. Życzenia wszelkiej pomyślności składam weteranom lubelskiej energetyki. n


Lubelskie Zakłady Energetyczne SA LUBZEL SA

20-340 Lublin, ul. Garbarska 21
tel. (081) 445-10-00
e-mail: [email protected]
www.lubzel.com.pl