80 lat Lasów Państwowych

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (6820) 14 czerwca 2004 r.

80 lat Lasów Państwowych

Wypowiedź Jerzego Swatonia, ministra środowiska

Jubileusz 80-lecia Lasów Państwowych zbiegł się z akcesją Polski do Wspólnoty Europejskiej. Cieszę się, że mamy swój udział w zwiększeniu powierzchni „zielonych płuc” Europy. Polskie lasy są w dobrej kondycji zdrowotnej, jest ich coraz więcej, są coraz piękniejsze. Także szacowny jubilat – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (tak brzmi pełna nazwa), ma się dobrze, jest jednostką samodzielną finansowo, budżet nie musi go wspierać.

Mimo obiegowych opinii las sam nie rośnie. To dzięki wysiłkowi leśników, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i tych wszystkich, którzy zawodowo i społecznie pracowali i pracują dla dobra polskich lasów, mamy się czym pochwalić. Podczas dostosowywania prawa do wymogów Unii Europejskiej nigdy nie było potrzeby dostosowania do UE polskich lasów.

Największym walorem naszych lasów jest ich ogólnodostępność, a to oznacza, że wstęp do nich jest wolny, a rekreacja i zbiór jagód i grzybów są nieodpłatne.

W Polsce ponad 80 procent lasów znajduje się w rękach państwa, a w prawie wszystkich krajach Unii własność państwa oscyluje wokół 30 procent. Jestem zadowolony, iż nie powiodły się plany prywatyzacji lasów. Przekształcenie lasów w firmę prywatną spowoduje, że staną się przede wszystkim fabryką drewna i pieniędzy. Prywatyzacja mogłaby doprowadzić również do drastycznego pogorszenia ich stanu. Życzę leśnikom stabilizacji i tego, żeby już nigdy „czarne chmury” prywatyzacji im się nie zdarzyły.

Niewątpliwie jesteśmy świadkami przełomu w stosunku człowieka do lasu. Przyroda wysunęła się na plan pierwszy w zarządzaniu lasami. Wprawdzie cywilizacja potrzebuje drewna i pozostaje ono nadal surowcem ważnym, ale jego pozyskanie – zgodnie z zasadą trwałości lasów – wynika z potrzeb hodowlanych i ochronnych, i kształtuje się poniżej bieżącego przyrostu zasobów drzewnych. Leśnicy doceniają pozaprodukcyjne funkcje lasów, takie jak turystyka, ochrona powietrza, wód czy gleb.

Obecnie ważnym wyzwaniem dla resortu środowiska jest przygotowanie V Ministerialnej Konferencji Ochrony Lasów w Europie, która odbędzie się w Warszawie w 2007 r. Polsce powierzono przewodnictwo tej konferencji, której głównym celem jest wzmacnianie i promowanie zrównoważonej gospodarki leśnej. Jest to dowodem uznania dla osiągnięć polskiego leśnictwa i najlepszym prezentem na 80-lecie Lasów Państwowych.

Bardzo istotne jest również wdrożenie Sieci Ekologicznej „Natura 2000” w lasach zarządzanych przez państwo – to wymóg Unii Europejskiej i zarazem olbrzymia szansa promocji polskiej przyrody.

Rządowy program zwiększenia lesistości na lata 1995-2020 – to kolejne ważne zadanie dla gospodarki. Program przewiduje wzrost powierzchni lasów do 30 proc. w 2020 r. i 33 proc. w perspektywie 2050 r. W tym roku leśnicy planują zalesienie ponad 9 tysięcy hektarów. Rozwój zadrzewień jest ważną sprawą dla naszego kraju przede wszystkim ze względów klimatycznych, krajobrazowych i estetycznych. Obecnie lasy zajmują w Polsce 28,5 proc. powierzchni (po wojnie było to tylko 20 proc.), w tym prawie 50 proc. stanowią lasy ochronne. Jest to niewątpliwy sukces obecnej polityki leśnej, w którą wpisano zrównoważony rozwój.

Las jest dobrem ogólnonarodowym, przynależnym każdemu Polakowi i tę wartość ze wszech miar należy pielęgnować. n