Bezpieczni i ekologiczni

Energia XXIII
72 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Technologie przemysłowe i dobra inwestycyjne

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (5607) 13 czerwca 2000 r.

Bezpieczni i ekologiczni
Wypowiedź Grzegorza Mojzesowicza, dyrektora ds. technicznych, członka Zarządu PERN „Przyjaźń” S.A.

logo Główna Nagroda konkursu „Wybitny Polski Eksporter ’99”

 

Jednym z bardzo istotnych zadań przedsiębiorstwa jest zapobieganie awariom i ochrona środowiska. Systematycznie dbamy o rurociągi i urządzenia wspomagające ich pracę. Pozostają one pod stałą, wnikliwą kontrolą. Diagnozę stanu rur po uprzednim oczyszczeniu z osadów przeprowadzamy tzw. tłokiem inteligentnym, wykrywającym korozję, wgniecenia, a także najdrobniejsze rysy.

Paliwo tłoczone jest pod ciśnieniem kilkudziesięciu barów, dlatego każda nieszczelność może spowodować wytrysk, a wówczas iskra wystarczy, by wzniecić pożar, którego skutki byłyby zatrważające, zważywszy, że rurociągi przebiegają przez tereny zabudowane, pola uprawne i lasy. Dotychczas, na szczęście, nigdy nie doszło do katastrofy. Zdarzały się wycieki powodowane najczęściej przez złodziei paliwa. Włożyliśmy dużo energii, by to zjawisko przynajmniej częściowo zahamować. Ze względu na potencjalne zagrożenie przedsiębiorstwo zawarło porozumienie o wzajemnej współpracy z Państwową Strażą Pożarną. Mamy też własną, stacjonującą w bazach, Zakładową Straż Pożarną, wyposażoną w najlepszy sprzęt gaśniczy.

W podniesienie poziomu bezpieczeństwa rurociągów zainwestowaliśmy dużo pieniędzy. Wcześniej korzystaliśmy z pomocy światowych rozwiązań technologicznych. Z czasem dopracowaliśmy się własnych osiągnięć.

W 1996 roku na I Międzynarodowych Targach „Nafta i Gaz” otrzymaliśmy Grand Prix za zestaw tłoków inteligentnych do oceny stanu technicznego rurociągów, w rok później złoty medal za urządzenie do czyszczenia gruntów po wyciekach produktów ropopochodnych na międzynarodowej wystawie „Pomysły i Wynalazki” Iena ’97 w Norymberdze, natomiast na III Międzynarodowych Targach „Nafta i Gaz” w 1998 roku w Warszawie dostaliśmy Grand Prix za zintegrowany system wykrywania i lokalizacji rozszczelnień rurociągów. W tym roku doszło kolejne wyróżnienie – Wybitny Polski Eksporter.

Dużą wagę przywiązujemy do ochrony środowiska. Przestrzegamy norm obowiązujących w Unii Europejskiej. Regularnie kontrolujemy rurociągi magistralne. Modernizujemy na bieżąco stare zbiorniki, zaś nowe budujemy według światowych standardów. Dysponujemy 62 naziemnymi zbiornikami cylindrycznymi, mogącymi pomieścić około 2,5 miliona metrów sześciennych ropy. Ropa naftowa magazynowana jest w trzech bazach: w ST-1 Adamowo przy granicy wschodniej, w Bazie Surowcowej „Plebanka”, koło Płocka i w Bazie Manipulacyjnej w Gdańsku. Zbiorniki mają pojemność od 12 do 50 tysięcy metrów sześciennych. Wszystkie na wypadek wycieku ropy znajdują się w szczelnych obwałowaniach. Najbardziej narażone na korozję wewnętrzne części zbiorników są pokrywane specjalną powłoką antykorozyjną. W celu ograniczenia emisji oparów węglowodorów do atmosfery zainstalowaliśmy nowy rodzaj uszczelnień dachów pływających, dzięki czemu zanieczyszczenie środowiska zmniejszyło się ponad stokrotnie i pozostaje zdecydowanie poniżej obowiązujących norm. Zmniejszenie natężenia hałasu, powodowanego przez agregaty pompowe, osiągnęliśmy poprzez zastosowanie specjalnych osłon izolacyjno-dźwiękochłonnych. Do utylizacji ścieków przemysłowych wykorzystujemy rozwiązania biotechnologii. Wody z terenów baz magazynowych i stacji pomp kierowane są do nowoczesnych oczyszczalni ścieków. Równocześnie prowadzimy systematyczne badania stanu wód gruntowych.

Dotychczas nie doszło do żadnej katastrofy ekologicznej. Bierzemy jednak pod uwagę ryzyko ewentualnej awarii. Z myślą o tym przygotowujemy kadry przedsiębiorstwa do sytuacji kryzysowej. Wyszliśmy z inicjatywą zorganizowania (wspólnie z Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury Sp. z o.o. i z PGNiG Oddział Mazowiecki Okręgowy Zakład Gazownictwa „Gazownia Warszawska” w Warszawie, Rejon Sieci Przemysłowej i Tranzytowej) konferencji: „Zarządzanie ryzykiem w eksploatacji rurociągów”.