Efektywni i skuteczni

Energia XXIII
72 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Technologie przemysłowe i dobra inwestycyjne

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (5607) 13 czerwca 2000 r.

Efektywni i skuteczni
Wypowiedź Henryka Janczewskiego, prezesa Zarządu i dyrektora naczelnego PERN „Przyjaźń” S.A.

logo Główna Nagroda konkursu „Wybitny Polski Eksporter ’99”

 

W początkowym okresie rozwoju przedsiębiorstwa największym osiągnięciem było oddawanie kolejnych rurociągów – bezpośredni nadzór nad inwestycjami i nad oddaniem ich do eksploatacji. Bardzo ważna była rozbudowa portu w Gdańsku. Byliśmy jednymi z pierwszych inicjatorów rozbudowy Portu Północnego. Osiągnięciem była również intensyfikacja pracy Rurociągu Pomorskiego, a także rozbudowa parku zbiornikowego w Płocku i w Gdańsku.

Od 1990 roku kolejnym sukcesem było podpisanie kontraktów pomiędzy przedsiębiorstwem i kontrahentami z Zachodu na transport ropy naftowej. Do 1989 roku płatność za usługi w rublach transferowych oraz duża inflacja powodowały, że zamiast zysków mieliśmy straty. W tym okresie sytuacja finansowa przedsiębiorstwa była trudna. Dopiero gdy wynegocjowaliśmy stawki w markach zachodnich, kondycja przedsiębiorstwa uległa diametralnej zmianie. W roku 1998 aż 40 proc. wzrósł zysk netto w stosunku do poprzedniego roku. Stało się tak dzięki kontrahentom niemieckim, którym dostarczamy ropę, tj. PCK Raffinerie GmbH w Schwedt i Mitteldeutsche Erdoel Raffinerie GmbH w Spergau. Zachodni partnerzy pozytywnie oceniają proces komercjalizacji przedsiębiorstwa. PERN „Przyjaźń” S.A. ma strategiczne znaczenie dla przemysłu paliwowego naszego kraju i powinno jak najdłużej pozostawać w ręku państwa. Jesteśmy dochodową spółką skarbu państwa. Wpływy do budżetu sukcesywnie rosną w kolejnych latach.

Mamy śmiałe plany wyprowadzenia ropy naftowej z Kazachstanu, z basenu Morza Kaspijskiego przez Rosję i Białoruś albo z Baku przez Gruzję do Odessy, do Brodów i dalej do Polski. Jednak ostateczne decyzje zapadną w rządzie, w odpowiednich ministerstwach. Nastawiliśmy się na inwestycje i intensyfikację prac. Jesteśmy przedsiębiorstwem konkurencyjnym w europejskim przemyśle naftowym i nie chcemy spowalniać tempa rozwoju.

Cenne jest to, że w krytycznych dla przedsiębiorstwa momentach można było liczyć na naszych pracowników. Pozostali oni w PERN „Przyjaźń” S.A., mimo że mogli odejść, by w innych firmach zarabiać lepiej. Kadra przedsiębiorstwa jest bardzo dobrze przygotowana. Sprawdza się w każdej sytuacji. Nasza praca to służba. Trzeba pracować w różnych warunkach. Rurociągi eksploatujemy bez przerwy, także w święta. Ponieważ pracujemy z urządzeniami wysokociśnieniowymi, nasi ludzie muszą być obowiązkowymi fachowcami skutecznymi w działaniu.