Nasze Zdrowie IV
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ„.
nr 300 (6983) 23 grudnia 2004 r.
Bóle krzyża – istotny problem
Wypowiedź dr. med. Marka Suchorzewskiego, specjalisty anestezjologii i intensywnej terapii, specjalisty medycyny paliatywnej z Poradni Leczenia Bólu Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Akademii Medycznej w Gdańsku
Skuteczna profilaktyka i leczenie zespołów bólowych kręgosłupa wymaga prowadzenia badań epidemiologicznych. Pozwalają one opracować zasady profilaktyki chorób powodujących bóle krzyża, metody zapobiegania nawrotom choroby oraz ustalić zasady postępowania diagnostycznego i terapeutycznego.
Pierwsze badanie ankietowe badające skalę tego problemu w Polsce przeprowadzono w marcu 2004 roku dzięki wsparciu firmy Janssen-Cilag Polska z udziałem Sopockiej Pracowni Badań Społecznych w populacji 1027 dorosłych Polaków w reprezentatywnych grupach płci, wieku, miejsca zamieszkania i poziomu wykształcenia.
Badania wykazały, że bóle krzyża zarówno epizodyczne, jak i przewlekłe występują w Polsce z częstością 64%, co jest zgodne z podobnymi badaniami w Europie i na świecie. Odsetek osób skarżących się na bóle krzyża wzrasta wraz z wiekiem tak, że w grupie osób powyżej 59 lat sięga 73%. Niepokojące są wyniki dotyczące osób młodych, u których w wieku od 18 do 24 lat stwierdza się te dolegliwości aż w 45%. Osoby aktywne zawodowo wykonujące pracę fizyczną odczuwają bóle krzyża w zależności od rodzaju pracy w 55-77%. Bóle te często dotyczą także pracowników umysłowych (54-65%). Bóle lędźwiowo-krzyżowe występują u 35% osób kilka razy w miesiącu, a u 27% kilka razy w tygodniu. Z powodu bólów kręgosłupa aż 18% Polaków przebywa na zwolnieniach lekarskich.
Najbardziej pesymistyczny jest fakt, że żadnej aktywności fizycznej – nawet krótkich ćwiczeń gimnastycznych nie wykonuje aż 62% Polaków.
Wyniki te wskazują na palącą potrzebę poprawy dostępności badań diagnostycznych i procedur leczniczych oraz wdrażania skutecznych metod profilaktyki pierwotnej i wtórnej chroniącej przed nawrotami choroby. Dzięki temu będzie można zredukować koszty leczenia, świadczeń inwalidzkich oraz zmniejszyć straty spowodowane absencją chorobową. n