Budowa bloku elektrociepłowniczego BCF-100 w EC Katowice S.A.

Energia XXIII
72 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Technologie przemysłowe i dobra inwestycyjne

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (5607) 13 czerwca 2000 r.

Budowa bloku elektrociepłowniczego BCF-100 w EC Katowice S.A.
EKOFUNDUSZ – konwersja polskiego długu na ochronę środowiska

 

logo

EKOFUNDUSZ – konwersja polskiego długu na ochronę środowiska
ECOFUND POLISH DEBT FOR ENVIRONMENT SWAP

tel. (+ 48 22) 8 400 901, 8 400 950; fax (+ 48 22) 8 400 942;
http://www.ekofundusz.org.pl
ul. Belwederska 18A, 00-762 Warszawa

W dniu 4 maja br. w Elektrociepłowni Katowice S.A. przekazano oficjalnie do eksploatacji nowo wybudowany blok BCF-100 o mocy elektrycznej 120 MWe i mocy cieplnej 180 MWt, połączony z krajową siecią elektroenergetyczną. Projekt kosztował 440,3 mln zł. Fundacja EkoFundusz udzieliła dotacji na realizację projektu w wysokości 38 mln zł. W wyniku realizacji przedsięwzięcia nastąpi zmniejszenie emisji dwutlenku siarki o 11,5 tys. ton na rok, dwutlenku azotu o 1,3 tys. ton na rok oraz dwutlenku węgla o 163 tys. ton na rok.

„Istotą projektu – powiedział mgr inż. Zbigniew Adamczyk, prezes Zarządu EC Katowice S.A. – jest wdrożenie optymalnego procesu wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z minimalizacją szkodliwego oddziaływania elektrociepłowni na środowisko. W tym celu wybrano rozwiązanie techniczne z kotłem fluidalnym, turbiną ciepłowniczo-kondensacyjną i centralnym systemem sterowania pracą bloku. Jest to największy na świecie kocioł fluidalny opalany węglem kamiennym, pracujący w układzie pełnego skojarzenia”. Dostawcą kotła jest amerykańska korporacja Foster Wheeler. „Projekt zrealizowany przez EC Katowice ma znaczenie ekologiczne i demonstracyjne – powiedział Bogusław Piekarski, prezes Foster Wheeler Energia Polska. Korzyści wynikają z technologicznej innowacyjności i z równoczesnego zastosowania wielu nowoczesnych rozwiązań”. Kocioł fluidalny będzie spalał wysoko zasiarczone i zapopielone gatunki węgla. Użyta technologia pozwoli na bezpieczne spalanie mułów poflotacyjnych ze śląskich kopalń w ilości 120 tys. ton rocznie. Odpady paleniskowe (popiół denny i popiół lotny) będą w całości wykorzystane gospodarczo, jako materiał podsadzkowy lub uszczelniający w kopalniach węgla kamiennego oraz jako dodatek przy produkcji cementu. Turbozespół ciepłowniczo-kondensacyjny pozwoli na lepsze wykorzystanie energii paliwa. Ponadto blok BCF-100 posiada unikatowy system chłodzenia kondensatora turbiny za pomocą ścieków gruntownie oczyszczonych w komunalnej oczyszczalni ścieków Siemianowice Centrum.

„Instalacja uruchamiana w EC Katowice S.A. pozwoli na eliminację ponad 50 kotłowni lokalnych w Katowicach i Siemianowicach oraz wielu palenisk indywidualnych w obiektach podłączonych do sieci ciepłowniczej – powiedział Maciej Nowicki, prezes Fundacji EkoFundusz. Przyczyni się więc ona w dużym stopniu do poprawy czystości powietrza w tym najbardziej zanieczyszczonym regionie kraju”.

Fundacja EkoFundusz powołana została w 1992 roku przez ministra finansów do zarządzania środkami pochodzącymi z tzw. konwersji długu, czyli z zamiany zagranicznego długu Polski na przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska. EkoFundusz udziela dotacji na projekty związane z ochroną środowiska, o znaczeniu regionalnym lub krajowym. Redukcja emisji dwutlenku siarki jest jednym z priorytetów EkoFunduszu w obrębie jego działań, mającym na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza.