Inwestujemy w nowoczesność

Energia XXIII
72 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Technologie przemysłowe i dobra inwestycyjne

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (5607) 13 czerwca 2000 r.

Inwestujemy w nowoczesność
Elektrociepłownia Katowice Spółka Akcyjna

Zbigniew Adamczyk - prezes EC Katowice S.A

Elektrociepłownia Katowice Spółka Akcyjna – główny dostawca energii cieplnej dla systemu ciepłowniczego PEC Katowice, obsługującego pięć gmin aglomeracji katowickiej, ukończyła jeden z największych procesów inwestycyjnych w krajowej energetyce zawodowej. Ten nowoczesny obiekt – blok ciepłowniczy BCF-100 jest widoczny w promieniu wielu kilometrów.

Dzięki budowie nowego bloku energetycznego w Katowicach możliwe jest zlikwidowanie dziesiątek lokalnych kotłowni, a efekt ekologiczny przedsięwzięcia jako programu likwidacji niskiej emisji w aglomeracji katowickiej zwielokrotnić może efekt mierzony w samej elektrociepłowni.

EC Katowice S.A., w wyniku działań promujących ochronę środowiska uzyskała liczące się w skali regionu i kraju dofinansowanie projektu w formie dotacji z Fundacji EkoFundusz, jak również w formie preferencyjnych pożyczek celowych z NFOŚiGW, jak i WFOŚiGW. Zarówno Fundacja, jak i Fundusze nie ukrywają, iż wszelkie projekty związane z pomnożeniem efektu ekologicznego uzyskanego w elektrociepłowni poprzez likwidację niskiej emisji, będą traktowane priorytetowo i będą mogły liczyć na ich pomoc.

Górny Śląsk i Zagłębie to region niestety upośledzony pod względem energetycznym, wykorzystywany przez lata jako źródło węgla kamiennego wydobywanego często wbrew logice, pozostał niemal całkowicie niedoinwestowany pod względem rozwoju nowoczesnych technik wytwarzania, zwłaszcza energii cieplnej. Ze względu na duże lokalne zasoby węgla kamiennego, głównym paliwem dla wszystkich rodzajów ciepłowni w rejonie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego jest węgiel.

Na obszarze Katowic występuje bardzo silne zanieczyszczenie powietrza związane nie tylko z przemysłem lecz przede wszystkim z niską emisją pochodzącą z małych i średnich lokalnych kotłowni i palenisk indywidualnych.

Konieczny rozwój

Plany rozwojowe firmy oparto na kontynuacji koncepcji skojarzenia produkcji energii elektrycznej i cieplnej, lecz przy zastosowaniu przyjaznej dla środowiska technologii fluidalnego spalania węgla kamiennego o niskiej emisji zanieczyszczeń. Założeniem podjęcia inwestycji było wyposażenie nowego obiektu w najnowsze urządzenia i technologie, pozwalające na optymalne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej z minimalizacją szkodliwego oddziaływania na środowisko. W tym celu do realizacji projektu wybrano układ kotła z recyrkulującym złożem fluidalnym, turbiną ciepłowniczo-kondensacyjną i centralnym systemem sterowania pracą bloku (optymalizacja procesów technologicznych wytwarzania energii).

Plany rozwojowe elektrociepłowni zostały zaakceptowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, które po przeprowadzeniu konkursu ofert na inwestycje nowe, odtworzeniowe i modernizacyjne w energetyce, podpisały z EC Katowice S.A. umowę długoterminową na dostawę energii elektrycznej. Umowa ta po uzyskaniu akceptacji ministra przemysłu i handlu stanowi obecnie podstawowe zabezpieczenie dla kredytujących inwestycję banków.

Blok ciepłowniczy BCF

Technologię dla nowego kotła fluidalnego bloku ciepłowniczego dostarczyła firma Foster Wheeler. Turbinę wyprodukowała czeska koda, zaś system nadzoru dostarczyła amerykańska firma Honeywell.

Budowę rozpoczęto w czerwcu 1997 r., a jej zakończenie odbyło się zgodnie z planem w końcu listopada 1999 roku. Zastosowanie kotła fluidalnego zamiast kotła tradycyjnego, wyposażonego w instalację do odsiarczania spalin posiada tę zaletę, że oprócz osiągnięcia efektu małej zawartości SO2, NOx i pyłów w spalinach możliwe jest spalanie paliw odpadowych lub wręcz odpadów węglowych. Kocioł wyposażono w unikatowe urządzenie do zasilania dla mułów poflotacyjnych.

Z uwagi na deficyt wodny w regionie, do układu chłodzenia wykorzystywana jest woda uzyskana z komunalnej oczyszczalni ścieków w Siemianowicach (w ilości około 1.200 tys. m3 rocznie). Do uzdatniania ścieków zainstalowano w elektrociepłowni przyjazną środowisku, nowoczesną technologię membranową.

Do sterowania pracą bloku ciepłowniczego BCF-100 wybrano nowoczesny system automatyzacji firmy Honeywell z USA.

Dodatkowo, w celu zapewnienia bezawaryjnej pracy urządzeń, a tym samym ciągłości produkcji energii, zainstalowano nowoczesny system ciągłego, diagnostycznego nadzoru stanu dynamicznego turbozespołu i strategicznych urządzeń pomocniczych, komputerowy system amerykańskiej firmy Bently Nevada.

Blok BCF-100 w Elektrociepłowni Katowice S.A. to jedna z niewielu w kraju jednostek energetycznych zainstalowanych w energetyce cieplnej, spełniająca normy ochrony środowiska Unii Europejskiej, a poprzez skojarzenie produkcji, przyczyniająca się do redukcji globalnego efektu emisji gazów cieplarnianych.

Przyjazna nie tylko środowisku

Nowe technologie sprzyjają ochronie środowiska naturalnego, co jest niezwykle ważne w woj. śląskim. Elektrociepłownia Katowice znajduje się w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, otoczona jest gęstą zabudową miejską, dlatego też szczególnie musi się liczyć z oddziaływaniem na środowisko. Ponadto, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, elektrociepłownia deklaruje pomoc dla wszelkich działań mających na celu poprawę komfortu życia mieszkańców regionu, zwłaszcza w dziedzinie energetyki cieplnej.

Niezwykle istotny jest również aspekt ekonomiczny inwestycji i jej wpływ na ceny energii cieplnej w regionie, co najważniejsze nowoczesna technologia w energetyce katowickiej nie spowoduje wzrostu cen energii w źródle. Dzięki wprowadzeniu skojarzenia, ciężar ekonomiczny inwestycji zostanie zniwelowany przez sprawność produkcji energii elektrycznej i cieplnej, jak również przez przewidywaną – stosunkowo niską – cenę odpadów węglowych.

Reasumując – podkreślamy, iż realizacja tej inwestycji wpłynie korzystnie nie tylko na środowisko, ale również na uporządkowanie gospodarki energetycznej na Górnym Śląsku i na określenie energetycznej strategii dla tego regionu. EC Katowice S.A. ma więc dużą szansę, by ugruntować i wzmocnić swoją pozycję wśród najważniejszych dostawców ciepła w regionie katowickim.

Tak więc Elektrociepłownia Katowice Spółka Akcyjna, wkraczając w trzecie tysiąclecie zapoczątkowała drogę do nowoczesności godzącej ekonomię z ekologią.

Przyszłościowe myślenie i dalekowzroczna polityka Zarządu elektrociepłowni, dążącego do przyjaznego i nie szkodzącego środowisku produkowania energii elektrycznej i cieplnej, mają na celu zaspokojenie wzrastającego obecnie i przyszłego zapotrzebowania na oba rodzaje energii.

logo

Elektrociepłownia Katowice Spółka Akcyjna