Energia XXXII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 217 (6294) 17 września 2002 r.
Jesteśmy w Polsce od 10 lat
Chcemy być najlepsi
Wypowiedź Olava Fjella, prezesa i dyrektora generalnego koncernu Statoil
Upłynęło już 10 lat od chwili, gdy postanowiliśmy otworzyć w Polsce biuro, aby następnie zaoferować polskim konsumentom wysokiej jakości produkty i usługi Statoil. Byliśmy pierwszą firmą zagraniczną, która zaczęła tu inwestować w nowoczesne stacje benzynowe. Od tamtego czasu szybko się rozwijamy. Dzisiaj mamy ponad 120 dobrze zlokalizowanych stacji i znajdujemy się w grupie największych firm sektora paliwowego. Rozpoczęliśmy również dostawy norweskiego gazu do Polski.
W Polsce zatrudniamy ponad 1700 pracowników – udało nam się pozyskać personel o wysokich kwalifikacjach.
Polscy klienci przyjęli nas bardzo dobrze, toteż ufamy, że mamy tu przed sobą dobrą przyszłość. Wiemy, że konkurencja będzie ostra, my jednak, stopniowo rozwijając naszą działalność, chcemy być wśród naszych konkurentów najskuteczniejsi.
Byliśmy świadkami fascynującej dekady zarówno dla Polski, jak i dla Statoil. Obserwowaliśmy, jak Polska buduje nowe instytucje i prowadzi politykę zmierzającą do udanego przejścia do gospodarki rynkowej. Kraj ten zmienił się w krótkim czasie, a jego osiągnięcia są imponujące.
Po kilku latach szybkiego rozwoju, polska gospodarka wkroczyła w trudny okres. Tempo wzrostu gospodarczego znacznie osłabło. Szybko rosło bezrobocie. Korzystny zwrot w gospodarce światowej pomoże Polsce w wysiłkach zmierzających do poprawy sytuacji gospodarczej. Jestem przekonany, że niebawem Polska znajdzie się ponownie na właściwym torze.
Ważne znaczenie mają negocjacje pomiędzy Polską i Unią Europejską. Spełnienie kryteriów niezbędnych do uzyskania członkostwa będzie zadaniem wymagającym, ja jednak jestem przekonany, że Polska wkrótce zostanie członkiem Unii. Zarówno pod względem liczby ludności, jak i produktu krajowego brutto, Polska jest największym krajem spośród dwunastki kandydującej do członkostwa w Unii Europejskiej. Ponieważ jestem Norwegiem, łatwo jest mi zrozumieć, dlaczego wiele osób jest przeciwnych członkostwu lub ma pewne wątpliwości – Norwegowie sprzeciwili się przystąpieniu do Unii już dwa razy.
Nie mam jednak wątpliwości, że członkostwo w Unii jeszcze bardziej zachęci zachodnich inwestorów, a Polsce przyniesie ogromne korzyści. Za przykład niech posłużą inni: po przystąpieniu do Unii Hiszpania wkroczyła w fazę intensywnego rozwoju, którego motorem są inwestycje. Polska może osiągnąć jeszcze lepsze wyniki z uwagi na szybciej postępującą liberalizację oraz integrację z rynkami globalnymi.
Przemiany w Statoil
Obchodzimy 10. rocznicę działalności w Polsce. Pamiętamy także o tym, że 30 lat temu parlament norweski postanowił powołać do życia Statoil, dzięki któremu miał się rozwinąć norweski sektor ropy naftowej i gazu ziemnego. W owym czasie nikt jeszcze nie wiedział, że wody u wybrzeży Morza Norweskiego staną się jednym z największych zagłębi wydobycia ropy naftowej i gazu na świecie.
Rok temu Statoil został sprywatyzowany. Udane wejście na giełdy w Nowym Jorku i Oslo zaowocowało liczbą 63 tysięcy akcjonariuszy. Zmiana w strukturze własnościowej koncernu była naturalnym krokiem wzmacniającym szanse wykorzystania możliwości biznesowych zarówno u nas w kraju, jak i – na coraz większą skalę – poza jego granicami.
Jesteśmy dumni z naszej historii. Jesteśmy dumni z naszych pracowników. Dzięki systematycznej pracy stworzyli oni konkurencyjną firmę naftowo-gazową, reprezentującą wysoki poziom wiedzy fachowej i technologii. Pragniemy, aby nasza firma rozwijała się coraz bardziej.
Jeżeli chodzi o działalność na norweskim szelfie kontynentalnym, Statoil ma przed sobą długą przyszłość. Produkcję rozpoczynają nowe pola. Realizowane są nowe przedsięwzięcia – na przykład pierwszy projekt gazowy na Morzu Barentsa. Szybko wzrasta nasza produkcja ropy naftowej i gazu w krajach takich jak Azerbejdżan, Angola czy Wenezuela. Dostrzegamy coraz większe możliwości prowadzenia działalności na Bliskim Wschodzie, w Brazylii i w Rosji.
Zajmujemy silną pozycję na europejskich rynkach gazu ziemnego. Statoil jest poważnym dostawcą gazu do Niemiec i Francji. Badamy również możliwości na nowych rynkach w Europie.
Rozwijamy działalność w Polsce
Jesteśmy zdania, że rynek gazu ziemnego w Polsce znacznie wzrośnie wraz z rozwojem gospodarki. Rozpoczęliśmy już dostawy gazu do Polski. Na razie nie są one duże, ale w przyszłości chcemy stać się dla Polski znaczącym dostawcą tego surowca. W 2000 roku rządy Polski i Norwegii podpisały protokół, w którym nakreślone zostały perspektywiczne dostawy gazu z Norwegii do Polski, mające zapoczątkować silniejsze więzi gospodarcze pomiędzy naszymi krajami. We wrześniu 2001 roku podpisany został długoterminowy kontrakt gazowy. Prowadzimy intensywne działania zmierzające do realizacji tego kontraktu oraz rozważamy kilka wariantów dostarczania gazu do Polski, w tym rurociągiem, który połączyłby pola u wybrzeży Norwegii z przyszłym miejscem odbioru gazu w Polsce.
Statoil jest największym sprzedawcą benzyn w krajach skandynawskich i w Irlandii. Szybko budujemy naszą pozycję na rynkach trzech krajów bałtyckich. Będziemy także rozwijać działalność w Polsce, wchodzić do nowych miast na terenie całego kraju. Chcemy wychodzić do polskich klientów z nowymi koncepcjami, proponować wysokiej jakości produkty i usługi, a także prowadzić działalność w sposób bezpieczny i etyczny. Nasz sukces zależy od pracowników – to oni bowiem tworzą wizerunek Statoil na rynku.
Polska jest jednym z najważniejszych rynków w Europie. Jest to rynek rozwijający się, na którym Statoil upatruje dla siebie wspaniałą przyszłość. n
- Informacje o Statoil