COMPASS z Torunia

Energia XXIX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (6069) 19 grudnia 2001 r.

COMPASS z Torunia

Podczas zorganizowanych we wrześniu 2001 r. Międzynarodowych Targów Energetycznych ENERGETAB 2001 Zakład Energetyczny Toruń SA otrzymał jedną z głównych nagród – Puchar Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej za rozdzielnię 110 kV typu COMPASS.

Zakład Energetyczny Toruń SA jest od kilku lat nagradzany na ENERGETAB-ie. Tegoroczny puchar jest już trzecią z kolei nagrodą dla spółki. Pierwsze – najwyższe wyróżnienie targów: Puchar Ministra Gospodarki – firma otrzymała dwa lata temu. – W 1999 roku doceniono nas za opracowanie i wdrożenie technologii wykonywania prac pod napięciem (PPN) na liniach niskiego napięcia – informuje Roman Kuczkowski, prezes Zarządu ZE Toruń SA.

W ubiegłym roku zakład zaprezentował na targach nową, uproszczoną stację transformatorową z transformatorem zawieszonym typu STSSuz 20/100. – Została ona uhonorowana srebrnym medalem targów – mówi prezes Roman Kuczkowski.

Najnowsze osiągnięcie to rozdzielnia 110 kV typu COMPASS stanowiąca integralną część stacji 110/15 kV. Nowy typ rozdzielni 110 kV w wykonaniu kompaktowo-modułowym został w tym roku bardzo wysoko oceniony przez komisję konkursową. To nowatorskie rozwiązanie zyskało uznanie ze względu na uproszczoną i małogabarytową budowę. W rozdzielni tej zastosowano urządzenia zastępujące kilka aparatów: odłącznik szynowy i odłącznik liniowy, wyłącznik oraz przekładnik prądowy, dotychczas stosowanych w rozdzielniach starego typu.

– Coraz większe trudności z pozyskiwaniem terenów pod budowę stacji 110/15 kV i rosnące ceny gruntów zmuszają nas do poszukiwania rozwiązań, które ograniczą zajmowanie terenu do niezbędnego minimum – mówi Ryszard Michniewski, dyrektor dystrybucji i członek Zarządu ZE Toruń SA. – Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie w stacjach 110/15 kV rozdzielni 110 kV typu COMPASS. W Zakładzie Energetycznym Toruń SA pierwszą stację 110/15 kV typu COMPASS przekazano do eksploatacji w 1999 roku. Sterowanie COMPASS-em odbywa się elektrycznie z nastawni i szafki kablowej oraz ręcznie z miejsca zainstalowania. Aparatura 110 kV ustawiona jest na wysokich konstrukcjach stalowych z oszynowaniem rurowym, które eliminują konieczność stawiania ogrodzeń ochronnych. Tradycyjna stacja elektroenergetyczna zajmuje około 7 500 m2. Stacja z rozdzielnią 110 kV COMPASS zajmuje dużo mniejszy teren, bo zaledwie 2 346 m2. Sama rozdzielnia 110 kV mieści się na 1262 m2. Nowe urządzenia pozwalają zatem na zaoszczędzenie 70 procent terenu. Umożliwiają też zredukowanie ilości utwardzonych dróg w stacji, siatki uziemiającej, ogrodzenia oraz połączeń kablowych między rozdzielnią i nastawnią. Zastosowanie rozdzielni typu COMPASS pozwala ponadto na zmniejszenie ilości kanałów i szafek kablowych, kabli sterowniczych oraz nakładów na roboty budowlane, montażowe i instalacyjne.

– Atutem nowego rozwiązania jest także zmniejszenie przerw w dostawach energii elektrycznej. Ograniczenie przerw w dostawach oznacza wzrost dochodów i obniżenie kosztów w spółce dystrybucyjnej, a naszym klientom gwarantuje stałe dostawy energii elektrycznej o odpowiednich parametrach – tłumaczy Roman Kuczkowski, prezes Zakładu Energetycznego Toruń SA.

Rozdzielnia typu COMPASS jest produktem włoskiej firmy ABB-ADDA. Ich zastosowanie w ZE Toruń SA to debiut na skalę krajową. Warto również zwrócić uwagę, że to drugie takie rozwiązanie w Europie.

We wrześniu nagrodzono na targach ENERGETAB pierwszą tego typu. Obecnie w zakładzie pracują już dwie rozdzielnie typu COMPASS, w budowie znajduje się trzecia.

– W październiku rozpoczęliśmy budowę czwartej stacji typu PASS. Będzie podobna do poprzednich, ale nowocześniejsza od nagrodzonej na targach – mówi Ryszard Michniewski.

Zakład chce zastosować nową technikę również w starych stacjach. W związku z tym planuje modernizację tradycyjnych urządzeń. – Wszystkie nowo budowane jednostki wyposażamy w najnowsze aparaty, podobnie zresztą jak stacje poddawane modernizacji – mówi Ryszard Michniewski. – Do modernizacji kwalifikują się 32 stacje. Licząc średnio po pięć aparatów w każdej z nich, potrzebujemy około 160 nowoczesnych COMPASS-ów lub PASS-ów. To spory wydatek, więc modernizację będziemy wprowadzać stopniowo.

Cena nowej rozdzielni kształtuje się na poziomie rozwiązań tradycyjnych. – Koszt rozdzielni typu COMPASS czy PASS jest porównywalny z typowym, stosowanym dotąd w stacjach, układem: wyłącznika, przekładnika i dwóch odłączników. Sądzę, że w miarę rozpowszechnienia tego typu aparatów ich instalowanie będzie nawet tańsze od rozwiązań tradycyjnych – twierdzi Roman Kuczkowski.

Podczas targów ENERGETAB zainteresowanie rozdzielniami typu COMPASS było duże.

– Już kilka spółek wprowadziło u siebie analogiczne rozwiązanie. COMPASS to po prostu przyszłość elektroenergetycznego budownictwa sieciowego w stacjach 110/15 kV – uważa Ryszard Michniewski.

Natalia Szewczyk

Informacje o Zakładzie Energetycznym Toruń SA