ComputerLand – nowe możliwości, nowe wyzwania

Energia XXXII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 217 (6294) 17 września 2002 r.

ComputerLand – nowe możliwości, nowe wyzwania

Włączenie Centrum Informatyki Energetyki (CIE) do Grupy ComputerLand stworzyło nową sytuację na rynku dostawców systemów informatycznych dla firm branży energetycznej (Utilities). ComputerLand, poprzez swoją inwestycję, stał się poważnym uczestnikiem tego rynku, czego potwierdzeniem są poniżej opisane poważne projekty.

ComputerLand wraz z CIE zakończyły wdrożenia systemu obsługi odbiorców energii elektrycznej w Beskidzkiej Energetyce S.A. i Lubelskich Zakładach Energetycznych LUBZEL S.A. Są to kolejne przykłady zastosowania systemu ZBYT-2000 pracującego w architekturze przetwarzania centralnego, obsługującego zarówno drobnych, jak i wielkich odbiorców. Tego typu rozwiązanie, pierwsze w Polsce, wnosi zupełnie nową jakość do procesu zarządzania informacją o klientach spółki dystrybucyjnej. Daje m.in. możliwość automatycznego sporządzania wszelkich sprawozdań ze wskazanych jednostek organizacyjnych oraz umożliwia analizę sprzedaży i zachowań klientów w oparciu o dowolne kryteria w obrębie całej bazy. Zanika, dość sztuczny z punktu widzenia procesu obsługi klienta, podział na rejony energetyczne. Klient staje się centralnym elementem systemu rozliczeniowego, niezależnie od miejsca jego przyłączenia. W istniejącej strukturze rejonów zagwarantowana jest jednolita postać dokumentów sprawozdawczych, wymuszona zostaje jednorodność danych słownikowych, a klient może zostać dobrze obsłużony w dowolnym biurze obsługi klienta. Rozwiązanie takie gwarantuje również znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa danych dzięki centralnej administracji systemem, możliwości scentralizowanego wykonywania kopii danych, co w połączeniu z wykorzystaniem centralnych systemów drukujących prowadzi do znacznego obniżenia kosztów eksploatacji systemu rozliczeniowego. W Lubelskich Zakładach Energetycznych LUBZEL S.A. korzyści zostały spotęgowane dzięki zastosowaniu technologii Citrix i komputerów sieciowych (tzw. cienki klient). Jest to jedno z pierwszych w polskiej energetyce wykorzystanie tej technologii. Ze względu na fakt, iż system ZBYT-2000 umożliwia rozliczanie nie tylko energii elektrycznej, ale również innych mediów, także nieenergetycznych (np. telewizja kablowa), stwarza to zupełnie nowe możliwości rozszerzania działalności przez spółki dystrybucyjne.

Nowe moduły związane z procesami obsługi klienta, ściśle powiązane z danymi gromadzonymi w systemie ZBYT-2000 (moduł bardzo zaawansowanych narzędzi analitycznych, Call Center oraz uwzględniający specyfikę branżową moduł obsługi klienta – CRM) cieszą się dużym zainteresowaniem rynku. Ich rozwój byłby niemożliwy bez bliskiej współpracy ComputerLandu ze spółkami dystrybucyjnymi. Firmy te widzą w ComputerLand SA solidnego partnera, który może wnieść nowe wartości do ich działalności.

Dzięki połączeniu sił ComputerLand i Centrum Informatyki Energetyki zwielokrotniona została zdolność obu firm do rozwoju i wdrażania nowego oprogramowania. Dyrektor generalny sektora Utilities w ComputerLand, Leszek Tomica, tak to podsumowuje:

„ComputerLand oraz CIE to połączenie ogromnej wiedzy i doświadczenia. Dlatego tak aktywnie wchodzimy na rynek energetyczny, co zresztą kilka miesięcy temu zapowiadaliśmy. Wdrożenia systemów w Beskidzkiej Energetyce S.A. oraz w Lubelskich Zakładach Energetycznych LUBZEL S.A. to pierwsze wspólne projekty specjalistów ComputerLandu oraz CIE. Energetyka to bardzo ciekawy rynek, a co ważniejsze, zakłady energetyczne chcą inwestować w rozwiązania informatyczne, które dają im nowe możliwości rozwoju oraz poszerzają zakres świadczonych usług. Liczę na kilka kolejnych podobnych projektów w tym roku”.

Twierdzenie to oparte jest na fakcie, iż dzisiejszy ZBYT-2000 jest rozwiązaniem dla wszystkich firm (także dla małych), sprzedających nośniki energii lub inne media. Z drugiej strony posiadane kompetencje czynią z ComputerLandu ważnego partnera we wdrożeniach rozwiązań billingowych i CRM rodziny mySAP.com, które są szczególnie interesujące dla firm średnich i dużych, myślących w sposób bardzo kompleksowy o szerokim zastosowaniu narzędzi informatycznych. Prezes CIE, Bogusław Dzbikowicz, mówi:

„Nasze systemy billingowe działają już w 11 zakładach energetycznych całego kraju. Wejście do Grupy ComputerLand dało nam niezwykłą moc wdrożeniową i poszerzyło naszą ofertę. Możemy korzystać z doświadczenia i wiedzy kilkuset specjalistów. Nie bez znaczenia jest także renoma ComputerLandu jako największego integratora w Polsce. Teraz możemy oferować nasze wspólne produkty znacznie większej grupie klientów”.

W obszarze zarządzania majątkiem technicznym ComputerLand rozpoczął w Górnośląskim Zakładzie Elektroenergetycznym S.A. wdrożenie systemu informacji o sieci elektroenergetycznej PlaNet, który stanowi podstawę do efektywnego wykorzystania posiadanego przez spółki dystrybucyjne potencjału technicznego. Jest to pierwszy tego typu kontrakt zawarty w Polsce, obejmujący całość zagadnień związanych z obszarem dystrybucji energii. W ramach projektu ComputerLand dostarczy aplikację przeznaczoną do zarządzania siecią elektroenergetyczną i pokieruje zespołami, które będą inwentaryzować obiekty sieci elektroenergetycznej zgodnie z potrzebami wdrażanej aplikacji. To rozwiązanie skierowane jest również do branż ciepłowniczej, wodociągowej i gazowniczej. ComputerLand proponuje także specjalistyczne rozwiązania dla służb technicznych, łącząc je z rozwiązaniami klasy ERP.

Jacek Piotrowski
Dyrektor Działu Rozwiązań Biznesowych
ComputerLand SA