Nafta i Gaz w Warszawie

Energia XXXII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 217 (6294) 17 września 2002 r.

Nafta i Gaz w Warszawie

Rozmowa ze Sławomirem Majmanem, dyrektorem naczelnym Zarządu Targów Warszawskich Biura Reklamy S.A.

We wrześniu odbędą się kolejne targi NAFTA i GAZ 2002. Jakie plany ma Zarząd Targów Warszawskich w związku z tą imprezą?

To już siódma edycja targów NAFTA i GAZ, najważniejszej imprezy dla przemysłu naftowego i gazowniczego. Przez lata wyrobiła ona sobie rangę i prestiż, dzięki zaangażowaniu administracji rządowej i czołówki przedsiębiorstw związanych z branżą paliwowo-energetyczną.

Sektor naftowy i gazowniczy ma już za sobą okres modernizacji. Jaka rolę dla tego przemysłu spełniają dzisiaj targi zaplecza technicznego?

Targi branżowe, przeznaczone są dla specjalistów i stanowią przegląd najnowszych rozwiązań w zakresie budowy i wyposażenia zakładów petrochemicznych i gazowniczych. Jest to spotkanie ściśle biznesowe – osoby odpowiadające za zakup nowych technologii mają okazję do bezpośrednich rozmów z producentami i dostawcami sprzętu i urządzeń. Atutem targów NAFTA i GAZ jest z pewnością ich specjalizacja – to tutaj spotykają się kooperanci i przedsiębiorstwa, które aby poprawić jakość i konkurencyjność swojej oferty, poszukują nowości technologicznych. Udział wielu znanych firm, działających na rynkach lokalnych i międzynarodowych, potwierdza przydatność targów.

Czy na tegorocznych targach NAFTA i GAZ zobaczymy liderów rynku naftowego i gazowniczego?

Największe przedsiębiorstwa doceniają znaczenie marketingu targowego. Swoje wystąpienia podczas NAFTA i GAZ 2002 przygotowują Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Gaz de France – Przedstawicielstwo w Polsce. Po raz pierwszy na targach zaprezentują się Statoil Polska i grupa ukraińskich firm z sektora paliwowo-gazowniczego, zajmujących się wydobyciem, produkcją i przetwarzaniem ropy i gazu ziemnego oraz importem i eksportem wyrobów petrochemicznych. Po raz drugi powstanie sektor aparatury kontrolno-pomiarowej dla przemysłu naftowego i gazowniczego.

Na targach swoją ofertę przedstawią także firmy, specjalizujące się w realizacji obiektów dla przemysłu rafineryjnego i naftowego, m.in. MOSTOSTAL GDAŃSK S.A., MOSTOSTAL PŁOCK S.A., POLIMEX-CEKOP S.A., którego działalność w zakresie przemysłu paliwowego obejmuje przygotowanie, zakupy oraz dostarczanie linii technologicznych, gotowych obiektów oraz instalacji przemysłowych. Petrochemia Blachownia S.A. zaprezentuje m.in. procesy produkcji etylobenzenu, komponentów paliwowych i paliw płynnych.

Zwiedzający targi inżynierowie i technicy będą więc mogli zapoznać się z kompleksową ofertą firm oferujących urządzenia i sprzęt techniczny dla przemysłu naftowego i gazowniczego. W targach weźmie udział ponad 100 wystawców z pięciu krajów.

Nowoczesne targi to nie tylko wystawa, ale również różnego rodzaju imprezy towarzyszące.

W tym roku tradycyjnie zapraszamy na debaty publiczne i Dni Gazu Polskiego. Po raz pierwszy na targach NAFTA i GAZ odbędzie się również międzynarodowa konferencja, organizowana przez USI Poland. Przez dwa dni trwania 1st Polish – International Oil & Gas Summit dyskutować się będzie o sektorze energetycznym w Polsce oraz zmianach wynikających z przyjętego modelu przemian ekonomicznych, w tym kwestii dotyczących stopnia prywatyzacji firm energetycznych, zasadności utrzymywania monopoli państwowych, negocjacji kontraktu gazowego.

Targi NAFTA i GAZ są zawsze zwierciadłem przemian zachodzących w gospodarce. Tym razem, poprzez prezentacje i debaty publiczne, wiele uwagi poświęcimy prywatyzacji przemysłu gazowniczego i pozycji lokalnych koncernów paliwowych wobec ogólnoświatowych trendów konsolidacyjnych w tym sektorze.

Pierwszego dnia targów zapraszamy na sesję „Perspektywy rozwoju rynku naftowego i gazowniczego w Polsce”, w której wezmą udział przedstawiciele resortów gospodarki i skarbu państwa oraz Nafty Polskiej S.A. Omówione będą: restrukturyzacja i prywatyzacja sektora gazowniczego, polityka energetyczna Polski w kwestii przemysłu naftowego i gazowniczego oraz ochrona konsumenta w państwach europejskich i w Polsce (jakość i konkurencja).

Wspomniał pan o Dniach Gazu Polskiego.

Dni Gazu Polskiego, które zostały zainicjowane podczas targów NAFTA i GAZ – 99, stały się imprezą skupiającą środowisko polskich i zagranicznych przedstawicieli branży gazowniczej. Stworzona w tym roku Platforma Gazu Polskiego to prezentacja osiągnięć Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A., firm współpracujących, dostawców technologii oraz firm i instytucji zaangażowanych w restrukturyzację sektora gazowniczego. Co roku jest to również okazja do przedstawienia odbiorcom targów – inżynierom i technikom, informacji o stanie polskiego i europejskiego gazownictwa. 27 września odbędzie się konferencja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A.

Także w tym roku podjęliśmy po raz drugi współpracę organizacyjną z Zarządem Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego SITPNiG. W dniu 26 września zapraszamy do udziału w konferencji programowej Stowarzyszenia, która przeznaczona jest dla członków SITPNiG, inżynierów, kierowników produkcji, szefów działów zaopatrzenia przedsiębiorstw paliwowych i gazowniczych oraz wszystkich, którzy są zainteresowani kształtem polskiego sektora naftowo-gazowniczego.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał EM


Informacje organizacyjne

Targi NAFTA i GAZ 2002 odbędą się w dniach 25 – 27 września br., w godz. 10.00 – 16.00. w Centrum Targowym EXPO XXI, przy ul. Bokserskiej 12/14 w Warszawie. Wstęp wolny na ekspozycje targowe i imprezy towarzyszące: debaty publiczne, konferencję SITPNiG oraz Dni Gazu Polskiego. Dojazd na tereny targowe specjalnymi autobusami. Ceremonia otwarcia targów NAFTA i GAZ 2002 rozpocznie się 25 września br. o godz. 10.00 na terenie Centrum Targowego EXPO XXI.

Program imprez towarzyszących

25-26 września 2002. 1st Polish International Oil & Gas Summit – organizator USI Poland. Bliższe informacje: http://www.usi.pl/summit/

25 września 2002 (środa)

  • Sala A, 11.00 – 13.00. Sesja „Perspektywy rozwoju rynku naftowego i gazowniczego w Polsce”
    • Restrukturyzacja i prywatyzacja sektora gazowniczego – Ministerstwo Skarbu Państwa
    • Przemysł naftowy i gazowniczy w świetle polityki energetycznej Polski – Ministerstwo Gospodarki
    • Ochrona konsumenta w państwach europejskich i w Polsce (jakość i konkurencja) NAFTA POLSKA S.A.
  • Sala C, 13.30 – 16.00. Debata publiczna „Czy lokalne koncerny paliwowe są w stanie przetrwać wobec światowych trendów konsolidacyjnych w tym sektorze?” – prowadzi Agnieszka Łakoma

26 września 2002 (czwartek)

DNI GAZU POLSKIEGO

  • Sala A, 10.00 – 16.00. Konferencja Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego SITPNiG
  • Sala B2, 13.00 – 13.30. Prezentacja portalu e-petrol.pl 14.00 – 14.45 Sesja „Biodiesel przyszłością dla polskiej gospodarki” prowadzenie: Paweł Woziwodzki –
    e-petrol.pl

27 września 2002 (piątek)

DNI GAZU POLSKIEGO

  • Sala A, 11.00 – 14.00. Konferencja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. „Gazownictwo dziś i jutro”
  • Sala A, 14.15 – 16.00. Debata publiczna „Restrukturyzacja i prywatyzacja sektora gazowniczego – polski przemysł gazowniczy w Unii Europejskiej” – prowadzi Agnieszka Łakoma


00-586 Warszawa, ul. Flory 9
tel. (022) 849-60-06, fax (022) 849-35-84
e-mail: [email protected]