Energia XXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 61 (5834) 13 marca 2001 r.
Skreślenie z „Listy 80”
Czysta moc w XXI wieku
20 grudnia 2000 r. do Elektrowni „Bełchatów” S.A. dotarła oficjalna decyzja ministra środowiska skreślająca największą polską elektrownię z listy zakładów najbardziej uciążliwych dla środowiska w skali kraju – „Listy 80”.
Decyzja ta jest dawno oczekiwanym w „Bełchatowie” potwierdzeniem skuteczności rozpoczętych dziesięć lat temu działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego na terenie Bełchatowskiego Okręgu Przemysłowego.
Na niechlubną „Listę” Elektrownia „Bełchatów” trafiła decyzją ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w 1990 roku. Najpoważniejszymi uciążliwościami wskazanymi przez ministerstwo była ponadnormatywna emisja SO2 oraz gromadzenie odpadów paleniskowych (popiołów i żużli) na składowisku Bagno Lubień.
Swój niewątpliwy sukces ekologiczny Elektrownia „Bełchatów” S.A. zawdzięcza przede wszystkim realizacji kompleksowego programu redukcji emisji SO2, który zapoczątkowany został podpisaniem w 1991 roku kontraktu na budowę, pierwszych w Polsce, czterech instalacji odsiarczania spalin. Kilkuletni już okres eksploatacji pierwszych uruchomionych w Bełchatowie instalacji odsiarczania spalin udowodnił bardzo wysoką sprawność odsiarczania, sięgającą 93-99%. Dziś trwa drugi etap procesu inwestycyjnego, który w ostatecznym efekcie ma zakończyć się wybudowaniem ośmiu instalacji. Funkcjonujących dziś w Elektrowni „Bełchatów” S.A. sześć instalacji odsiarczania spalin w technologii mokrej wapienno-gipsowej pozwoliło na uzyskanie łącznej wielkość redukcji emisji dwutlenku siarki w instalacjach odsiarczania spalin w roku 1999 w wysokości 166,76 tys. t, zaś tylko w pierwszym półroczu 2000 roku 122,46 tys. t. Elektrownia „Bełchatów” S.A. zawsze spełniała wszystkie limity imisyjne wynikające z obowiązującego stanu prawnego i nigdy nie była obciążana opłatami karnymi.
Gips otrzymywany w procesie odsiarczania spalin jako specyficzny „produkt uboczny” również nie jest w Bełchatowie problemem ekologicznym, gdyż dzięki szybkiemu rozwojowi rynku materiałów budowlanych od 1998 roku gips jest w całości wykorzystywany gospodarczo przez zakłady produkujące płyty kartonowo-gipsowe, bloczki gipsowe i gipsy budowlane.
W celu zmniejszenia negatywnego oddziaływania składowiska „Lubień” (ograniczenie pylenia) wskazywanego jako kolejne zagrożenie dla środowiska naturalnego, Elektrownia „Bełchatów” prowadzi skuteczną rekultywację tego składowiska oraz wprowadziła inną technologię składowania odpadów paleniskowych w wyrobisku KWB „Bełchatów”. Do roku 2000 popiół składowany był nieselektywnie z nadkładem złoża węgla brunatnego, zaś od 2000 roku wprowadzono selektywne składowanie popiołu i żużla w zbiornikach przygotowanych na wierzchowinie zwałowiska wewnętrznego KWB „Bełchatów”.
Wyprowadzenie mocy na napięciu 110 kV do sieci lokalnej
Zmiany zachodzące w funkcjonowaniu krajowej energetyki, związane między innymi z tworzeniem konkurencyjnego rynku energii oraz z koniecznością zapewnienia odpowiednio wysokiego stopnia niezawodności dostaw energii elektrycznej spowodowały, że producenci energii rozpoczęli poszukiwania takich rozwiązań technicznych i organizacyjnych, które przyniosą odbiorcom energii korzyści wynikające ze zwiększenia pewności dostaw energii i co równie ważne, obniżenia kosztu tych dostaw.
Dlatego kolejnym ważnym wydarzeniem minionego roku w Elektrowni „Bełchatów” było uruchomienie wyprowadzenia mocy do sieci lokalnej 110 kV. Inwestycja ta, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa pracy samej elektrowni, stwarza większe możliwości rozwoju regionu, ze względu na tańsze dostawy energii elektrycznej bezpośrednio od wytwórcy do odbiorcy. Energia elektryczna będzie dostarczana na rynek lokalny przez sieć Zakładu Energetycznego Łódź – Teren.
Koncepcja zmiany układu wyprowadzenia mocy z bloku nr 12 – który dotychczas przewidywał wyprowadzenie całej mocy na rynek systemowy – tak by część mocy generowanej w elektrowni wyprowadzana była bezpośrednio na rynek lokalny, powstała w Elektrowni „Bełchatów” już w marcu 1996 roku. Ważnym założeniem tej koncepcji było również zapewnienie możliwości pracy elektrowni w sytuacji awarii systemowej. Decyzja o rozpoczęciu wspólnie z Zakładem Energetycznym Łódź – Teren inwestycji zapadła 29 września 1999 r. W zakres wspólnego przedsięwzięcia weszła budowa nowego transformatora – jako zadanie elektrowni i przebudowa linii energetycznych – jako zadanie zakładu energetycznego.
Nowoczesne zarządzanie – wdrożenie systemu IFS
W nowy wiek Elektrownia „Bełchatów” S.A. wchodzi z nowatorskimi rozwiązaniami integrującymi procedury zarządzania przedsiębiorstwem.
Od początku stycznia bieżącego roku wdrożono do pracy informatyczny zintegrowany system zarządzania, oparty o aplikacje firmy IFS Poland – polskiego oddziału światowego potentata w dziedzinie kompleksowych informatycznych rozwiązań, obejmujących swoją funkcjonalnością procesy biznesowe od powstania popytu po obsługę łańcucha dostaw.
Z początkiem stycznia do fazy ruchu próbnego przeszły systemy IFS/Remonty oraz IFS/Logistyka. Równolegle z eksploatowanym dotychczas systemem księgowo-finansowym BDF przez co najmniej dwa miesiące testowany będzie system IFS/Finanse.
Cały system IFS Applications będzie gotowy do pracy produkcyjnej w elektrowni najprawdopodobniej z początkiem maja br.
Umowę, obejmującą swoim zakresem zakup licencji na oprogramowanie IFS Applications, tworzące zintegrowany, komputerowy system wspomagający zarządzanie firmą, Elektrownia „Bełchatów” podpisała z IFS Poland w lipcu 1999 roku.
Mając na względzie perspektywę wieloletniego współdziałania obu firm podpisano również umowę o wzajemnej współpracy, będącą platformą dalszych umów, związanych z ewentualną rozbudową zakupionego systemu.
Z grupy blisko trzydziestu oferentów, biorących udział w przetargu, elektrownia wybrała zdecydowanie zakup gotowego systemu, a nie ofertę „pisania systemu pod potrzeby”.
Zakupiono trzy moduły IFS Applications: remontowy, logistyczny oraz finansowo-
-księgowy.
Początkowo zamierzano kupić jedynie system remontowy i logistyczny. Jednak w wyniku dyskusji wewnątrz elektrowni, po wstępnym zapoznaniu się z funkcjonowaniem systemów zintegrowanych, postanowiono kupić również system finansowo-księgowy (FK). Dziś widać, że była to decyzja słuszna. System FK jest „kręgosłupem” systemu, jednym z najistotniejszych elementów integrujących wszystkie inne systemy.
Decyzję o konieczności zakupienia zintegrowanego komputerowego systemu wspomagającego zarządzanie firmą zarząd elektrowni podjął w celu sprostania wymogom nowoczesnego, profesjonalnego, skutecznego zarządzania największą polską i europejską elektrownią.
Zastosowanie Systemu IFS Applications ma na celu poprawę efektywności działania komórek, zakładów, spółek zależnych i całej elektrowni przez zastosowanie metod planowania, budżetowania i controllingu. Umożliwi zoptymalizowanie decyzji gospodarczych, samodzielność budżetową zakładów elektrowni z możliwością ich pełnego usamodzielnienia w przyszłości, jako odrębnych jednostek gospodarczych, pozwoli na sprawne sterowanie kosztami oraz na poprawę efektywności procesów logistycznych.
Zintegrowany system zarządzania jakością
Współpraca Elektrowni Bełchatów S.A. z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy i Państwową Inspekcją Pracy zaowocowała podjęciem przez Zarząd Elektrowni „Bełchatów” S.A. decyzji o wdrożeniu Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy w oparciu o Polską Normę PN-N-18001:1999.
W fazie wstępnej programem objęty został Wydział Ciepłownictwa WG oraz Warsztat Remontów Urządzeń Elektrycznych RE-1.
W celu realizacji wymagań normy Zarząd Spółki określił i opublikował politykę bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapewnił niezbędne środki do zaprojektowania, wdrożenia i funkcjonowania SZ BHP.
Opracowano harmonogram wdrażania SZ BHP w Wydziałach WG i RE-1 Elektrowni „Bełchatów” S.A. z wyznaczeniem osób odpowiedzialnych za jego realizację. Zespoły wdrożeniowe w styczniu 2000 r. dokonały przeglądu wstępnego w Wydziałach WG i RE-1. Protokoły z przeglądów wstępnych były podstawą do przeprowadzenia analizy stanu bezpieczeństwa pracy i ukazały w sposób obiektywny stan bhp w kontrolowanych jednostkach organizacyjnych oraz zakres prac do wykonania, aby spełnić wymagania normy PN-N-18001.
Audyt certyfikujący, dokonany w grudniu 2000 roku zakończył się wynikiem pozytywnym i wnioskiem o przyznanie certyfikatu. 23 grudnia 2000 przedstawiciel Ośrodka Certyfikacji Wyrobów i Systemów Zarządzania CIOP poinformował o przyznaniu certyfikatu na zgodność Systemu Zarządzania BHP Elektrowni z wymaganiami normy PN-N-18001:1999 „Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy – Wymagania” w Wydziale Ciepłownictwa WG i Dziale – Warsztat Remontów Urządzeń Elektrycznych RE1 Elektrowni „Bełchatów” S.A.
Powyższe wdrożenie było poligonem doświadczalnym dla wdrożenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, obejmującego zarządzanie jakością zgodnie z normą PN ISO 9001:2000, środowiskiem zgodnie z normą PN ISO 14001 i bezpieczeństwem pracy w oparciu o normę PN-N 18001.
Wdrożenie zintegrowanego systemu obejmującego zarządzanie środowiskiem oraz bezpieczeństwem i higieną pracy powinno nastąpić na przełomie II i III kwartału, a certyfikacja pod koniec 2001.
Elektrownia „Bełchatów” S.A.
97-406 Bełchatów 5, Rogowiec
tel. (044) 632-51-32, fax (044) 735-22-11
e-mail: [email protected]
http://www.elb.pl
- Informacje o firmie Management Training & Development Center