Czysta moc XXI wieku

ENERGIA XX – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 3
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 299 (5464) 21 grudnia 1999 r.

Czysta moc XXI wieku
Elektrownia „Bełchatów” S.A.

 

NAJWIĘKSZA w Polsce i Europie elektrownia konwencjonalna znajduje się w geograficznym centrum Polski. ELEKTROWNIA „BEŁCHATÓW” S.A. to według brytyjskiej IEA Coal Research największa NA ŚWIECIE elektrownia opalana węglem. Pozostawia za sobą pracujące na węglu kamiennym elektrownie Witbank/RPA (4116 MW), Nanticoke/Kanada (4096 MW), Ekibastuzskaja/Kazachstan (4000 MW) oraz wykorzystujące węgiel brunatny elektrownie Mae Moh/Tajlandia (3225 MW) i Jaenschwalde/Niemcy (3000 MW).

Pierwsza energia popłynęła z Bełchatowa już w sześć lat od momentu rozpoczęcia budowy elektrowni w roku 1975. Tempo inwestycji sprawiło, że planowaną moc 4320 MW osiągnięto już 12 października 1988 r., przekazując do eksploatacji ostatni, dwunasty z bloków.

Dzięki korzystnej lokalizacji, zastosowaniu najnowocześniejszych technologii oraz taniemu paliwu, jakim jest węgiel brunatny pozyskiwany w pobliskiej kopalni odkrywkowej, energia z Bełchatowa jest NAJTAĄSZA w Polsce, a sama elektrownia jest NAJWIĘKSZYM przedsiębiorstwem województwa łódzkiego. Pod względem wielkości przychodu Elektrownia „Bełchatów” S.A. zajmuje czołowe 34 miejsce w Polsce.

Wysoką efektywność ekonomiczną produkcji potwierdzają wskaźniki pracy bloków Elektrowni „Bełchatów”, które należą do najkorzystniejszych w kraju. Dwanaście 360-megawatowych bloków wytwarza rocznie 27 mln MWh. Oznacza to, że aż 20% produkowanej w Polsce energii pochodzi właśnie z Bełchatowa. Program inwestycyjny podjęty przed dwoma laty, mający na celu modernizację części niskoprężnej turbiny, zwany retrofitem, pozwoli na podniesienie mocy zainstalowanej elektrowni do 4500 MW.

Skala produkcji energii w Elektrowni „Bełchatów” S.A. jest jednak powodem niekorzystnego oddziaływania na środowisko naturalne. Elektrownia jest bowiem poważnym źródłem zanieczyszczeń, ale jednocześnie i jednym z przedsiębiorstw najaktywniej zaangażowanych w proces intensywnych działań PROEKOLOGICZNYCH.

wykres

Produkcja energii elektrycznej w latach 1982 – 1998 i udział w produkcji krajowej

Jako podstawę tych działań przyjęto zasadę, że poszczególne działania ekologiczne stanowić będą spójny system, określający logiczną sekwencję działań zmierzających do uzyskania optymalnego efektu ekologicznego, przy uwzględnieniu wpływu elektrowni na wszystkie elementy środowiska. I tak system ochrony środowiska w Elektrowni „Bełchatów” obejmuje między innymi ochronę powietrza atmosferycznego, ochronę wód, ochronę ziemi, gospodarkę odpadami, ochronę przed hałasem, a także ochronę zdrowia ludzkiego.

Już od samego początku eksploatacji elektrowni działają na blokach wysoko sprawne elektrofiltry, dzięki którym skuteczność ODPYLANIA osiąga prawie 100%. Powstały w ten sposób popiół transportowany jest nowoczesną instalacją suchego odpopielania do wyrobiska wewnętrznego KWB „Bełchatów”.

Jako pierwsza w Polsce Elektrownia „Bełchatów” podjęła realizację budowy instalacji odsiarczania spalin w technologii mokrej wapienno-gipsowej. Pierwsze cztery IOS uruchomione w latach 1994-96, których realizatorem była holenderska firma Hoogovens Technical Services, charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością ODSIARCZANIA rzędu prawie 95%.

wykres

Łączna wielkość redukcji dwutlenku siarki w instalacjach odsiarczania spalin

W sierpniu 1999 rozpoczęto prace uruchomieniowe dwóch kolejnych IOS produkcji Fabryki Kotłów RAFAKO S.A. na blokach nr 5 i 6. Instalacje te zostaną przekazane do eksploatacji najpoźniej w pierwszym kwartale roku 2000. W roku 2003 w Elektrowni „Bełchatów” pracować będzie 8 IOS, co pozwoli na redukcję SO2 o kolejne 120 tys. ton.

Wysokiej jakości produktem ubocznym odsiarczania jest charakteryzujący się bardzo dobrymi parametrami fizykochemicznymi GIPS syntetyczny, przetwarzany na materiały budowlane przez specjalistyczne firmy.

Na najbliższe lata, w celu utrzymania zdolności produkcyjnych oraz zapewnienia odpowiedniego stanu i poziomu techniki, opracowany został program inwestycyjno-modernizacyjny obejmujący między innymi inwestycje proekologiczne, efektywnościowe oraz modernizacyjno-odtworzeniowe. Modernizacja każdego z dwunastu bloków energetycznych przedłuży ich żywotność i poprawi wskaźniki techniczno-ekonomiczne.

Wdrażany przez firmę IFS Poland zintegrowany nowoczesny system informatyczny dostosowany do specyficznych wymagań elektrowni w znacznym stopniu usprawni jej pracę.

Ekonomiczność produkcji Elektrowni „Bełchatów” S.A., bogata infrastruktura techniczna, dobre wyniki eksploatacyjne oraz istniejące zasoby węgla brunatnego pozwalają, w obliczu planowanych modernizacji, podjąć nowe wyzwanie inwestycyjne, jakim jest budowa Elektrowni „BEŁCHATÓW II”. Budowa nowych bloków energetycznych o łącznej mocy 800 MW umożliwi dalszy rozwój regionu, przy wykorzystaniu istniejącego zaplecza i wykwalifikowanych kadr. Projekt budowy nowej elektrowni oparty jest w całości o środki własne i kredyty bankowe.

Kwestia budowy Elektrowni „Bełchatów II”, prywatyzacja Elektrowni „Bełchatów”, działania proekologiczne to jedne z priorytetowych zadań stojących przed nami w najbliższych latach, aby z Bełchatowa mogła płynąć „czysta moc XXI wieku”.

logo

97-406 Bełchatów 5, Rogowiec
tel. (044) 632-51-32, fax (044) 735-22-11
http://www.elb.pl, e-mail: [email protected]