Czyste środowisko

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
5 października 2011 r.

Czyste środowisko

Leszek Rochowicz,
prezes Zarządu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych RUDNO Sp. z o.o.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych RUDNO Sp. z o.o. działa od ponad dwóch lat na rynku gospodarki odpadami. Działalność gospodarczą rozpoczęliśmy od lutego 2009 r. Prowadzimy gospodarkę odpadami na terenie Związku Gmin „Czyste Środowisko” (19 gmin), który zamieszkuje ponad 220 tys. mieszkańców.

Z powodzeniem realizujemy nasze główne zadania do których należą: zbiórka odpadów od mieszkańców, bezpłatna selektywna zbiórka odpadów, przyjmowanie, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, aktywna edukacja ekologiczna; ponadto posiadamy przeszkoloną grupę pracowników zajmującą się usuwaniem azbestu.

Nasz Zakład należy do największych na terenie Warmii i Mazur, a kompleksowość działań jest naszym niepowtarzalnym atutem, podobnie jak wyposażenie, pozwalające na skuteczność w obszarze oferowanych usług.

Spółka przeznacza znaczne środki na edukację ekologiczną, bezpłatną selektywną zbiórkę i bezpłatne wyposażenie mieszkańców w pojemniki na odpady.

Regularnie prowadzimy akcje nastawione na popularyzację zachowań społecznych, przejawiających się poszanowaniem środowiska i wysoką świadomością ekologiczną.

Do stałych inicjatyw Zakładu należą zbiórka makulatury, zużytych baterii, nakrętek od butelek plastikowych, przeterminowanych leków, bezpłatna zbiórka elektrośmieci i odpadów wielkogabarytowych, opakowań porolniczych.

Organizujemy edukacyjne wycieczki do ZUOK w Rudnie. Głównym ich celem jest uświadomienie dzieciom rangi problemu, jakim są odpady komunalne i zachęcenie ich do segregowania odpadów w swoich domach.

W najbliższym czasie planujemy duże inwestycje, które unowocześnią i dostosują zakład do zmieniających się wymagań ustawodawczych.

W lutym 2011 r. Spółka złożyła wniosek, o dofinansowanie rozbudowy zakładu i budowę systemu gospodarki odpadami na terenie Związku Gmin, w Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wniosek nasz przechodzi już ostateczną weryfikację w Ministerstwie Środowiska.

Inwestycja o wartości ok. 51 mln zł obejmować będzie między innymi modernizację linii technologicznej hali sortowni w celu wydzielenia odpadów do paliw alternatywnych (z przeznaczeniem do spalania głównie w cementowniach) oraz wydzielenie odpadów ulegających biodegradacji – efekt to minimalizacja odpadów przeznaczonych do składowania na kwaterze balastu. Wybudujemy też tunelową instalację do procesu biodegradacji, plac dojrzewania kompostu, instalacje podczyszczania odcieków.

Zbudujemy trzy stacje przeładunkowe w m. Iława, gm. Kurzętnik i gm. Zalewo, które będą funkcjonować według zasady, że lokalni operatorzy przywożą odpady do stacji, a my przewozimy odpady do Rudna. Inne części inwestycji to zbiornik ścieków technologicznych, budowa zaplecza magazynowego, zbiornik paliw – CPN i zakup sprzętu do obsługi zmodernizowanej infrastruktury zakładu. Aktualnie już trwa rozbudowa drugiej części kwatery balastu.

Kolejne najbliższe plany to montaż solarów i baterii słonecznych, które służyć będą do podgrzania wody i uzyskania energii elektrycznej na potrzeby budynku socjalnego. Inwestycję uzależniamy od uzyskania dotacji z RPO Warmia i Mazury 2007-2013.

W dalszych planach mamy budowę biogazowni odpadowo-rolniczej, na którą złożyliśmy już wniosek o warunki zabudowy.

www.zuokrudno.pl