System wymiany informacji PLUSK

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
5 października 2011 r.

System wymiany informacji PLUSK

Projekt pn. „Opracowanie systemu informatycznego PLUSK dla wspólnych polsko-słowackich wód granicznych na potrzeby Ramowej Dyrektywy Wodnej i Dyrektywy Powodziowej” (nazwa skrócona: System wymiany informacji PLUSK), realizowany jest wspólnie przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie (Partner Wiodący) oraz Słowackie Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej, Przedsiębiorstwo Państwowe w Bańskiej Szczawnicy (Partner Projektu). Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013, wartość Projektu wynosi 1 921 081,9 euro.

Obszar Projektu obejmuje zlewnie polsko-słowackich wód granicznych w naturalnych granicach hydrograficznych, tzn. zlewnie Popradu i Dunajca (do zbiorników Rożnów, Czchów) oraz zlewnię Orawy do ujścia do rzeki Wag, o łącznej powierzchni wynoszącej 6 740 km2.

Projekt ukierunkowany jest na realizację zintegrowanej polityki wodnej dla międzynarodowych obszarów dorzeczy i ma na celu stworzenie systemu wymiany, przetwarzania oraz udostępniania informacji przestrzennej o środowisku oraz bazy danych na obszarze polsko-słowackich zlewni transgranicznych. Spodziewanym efektem będzie poprawa dostępności informacji o stanie wód, w tym zlikwidowanie barier wynikających z granicy państwowej oraz zwiększenie odpowiedzialności za decyzje związane z kształtowaniem stanu środowiska wodnego i sposobem użytkowania wód.

W ramach realizacji Projektu powstał m.in. dwujęzyczny portal internetowy (wykorzystujący tzw. webmapping, czyli prezentację interaktywnych map w aplikacji internetowej), który przetwarza, prezentuje i udostępnia informacje o środowisku oraz wyniki prac planistycznych realizowanych w ramach wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej i Dyrektywy Powodziowej jednostkom związanym bezpośrednio z planowaniem w gospodarce wodnej.

Grupą docelową Projektu są instytucje kształtujące politykę ochrony środowiska, instytucje odpowiedzialne za rozwój gospodarczo-społeczny, instytucje odpowiedzialne za rozwiązywanie sytuacji kryzysowych, jednostki naukowo-badawcze, organizacje pro-ekologiczne, użytkownicy wód oraz społeczeństwo. Szczegółowe informacje o Projekcie znajdują się na stronie internetowej: www.plusk.eu