Dobra współpraca

Energia XXIX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (6069) 19 grudnia 2001 r.

Dobra współpraca

Historia współpracy pomiędzy Elektrownią Turów i Kopalnią Węgla Brunatnego Turów jest tak długa, jak historia ich wspólnego istnienia w tzw. Worku Turoszowskim. Jest to przykład książkowej koegzystencji dwóch organizmów gospodarczych, mających świadomość wzajemnej współzależności. Nigdy nie była to symbioza, bo i taką być nie mogła z różnych względów – politycznych, ekonomicznych, ale w końcu jak pokazała historia, zawsze zwyciężał interes nadrzędny obu przedsiębiorstw, które w toku przemian gospodarczych mimo wszystko – mają się dobrze. Prezes Elektrowni Turów S.A. Jerzy Łaskawiec nazywa to „małżeństwem z rozsądku” i to stwierdzenie najwierniej obrazuje dotychczasowy układ.

Może byłoby i dobrze trwać w takim układzie, ale w intensywnie zmieniającej się rzeczywistości prawdopodobnie nie wytrzymałby on próby czasu. Odpowiedzią na zmieniające się otoczenie ekonomiczne jest oddolna inicjatywa polegająca na dokonaniu konsolidacji nie tylko obu firm, ale rozszerzenie jej zakresu do trzech gałęzi sektora elektroenergetycznego: wydobycia, wytwórców, dystrybucji. Wstępnie akces przystąpienia wyraziło dziewięć podmiotów z regionu południowo-zachodniej Polski: Elektrownia Opole S.A., Elektrownia Turów S.A., Elektrociepłownia Gorzów S.A., Kopalnia Węgla Brunatnego Turów S.A., Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk S.A., Zakład Energetyczny Legnica S.A., Zakład Energetyczny Opole S.A., Zakład Energetyczny Wałbrzych S.A., Zakład Energetyczny Jelenia Góra S.A.

Dla tworzonego holdingu przyjęto roboczą nazwę Południowo-Zachodnia Grupa Energetyczna. W ramach powołanych zespołów roboczych opracowano i uzgodniono treść szeregu dokumentów, m.in. przyjęto strategię przyszłego holdingu.

Istotnym elementem strategii holdingu będzie rozwój działalności w nowych obszarach.

Zakłada się cztery główne kierunki rozwoju grupy:

  • rozwój działalności w zakresie multimediów i budowa grupy typu multiutility,
  • ekspansja w dystrybucji i obrocie energią elektryczną,
  • rozwój źródeł wytwórczych,
  • ekspansja międzynarodowa.

Strategia multienergetyczna

W strategii tworzenia grupy typu multiutility działania poszczególnych spółek będą koncentrowały się na takich obszarach, jak:

  • wspólny obrót energią elektryczną, ciepłem, gazem,
  • dystrybucja energii elektrycznej, ciepła, gazu, wody, ścieków przemysłowych itp.,
  • rozwój mikrokogeneracji (źródła rozproszone i rozsiane) i energetyki odnawialnej,
  • rozwój usług nowych technologii (Internet, telekomunikacja) w oparciu o posiadane zasoby techniczne i technologiczne np. dzierżawa łączy telekomunikacyjnych,
  • usługi techniczne, inżynieryjne, doradcze,
  • gospodarka odpadami,
  • inne usługi.

Strategia w zakresie dystrybucji

Spółki dystrybucyjne, jako właściciele sieci elektroenergetycznej, zachowają swoją osobowość prawną. Będą one tworzyły, w ramach przedsięwzięć restrukturyzacyjnych, nowe podmioty w różnych obszarach biznesowych.

W ramach tego obszaru zakłada się kontynuację procesu przyłączania kolejnych spółek dystrybucyjnych, aż do osiągnięcia przez grupę 15% udziału w rynku energii elektrycznej w Polsce (górna granica wyznaczona w strategii prywatyzacji podsektora dystrybucji energii elektrycznej).

Ponadto zakłada się, że w perspektywie kilku lat dla potrzeb grupy będzie funkcjonować jedno centrum dyspozycji ruchu. Dzięki temu będzie prowadzona optymalizacja ruchu sieci i wykorzystywanie lokalnych źródeł wytwórczych (optymalizacja kosztów przesyłu). Rola tzw. operatora regionalnego będzie również obejmować funkcje:

  • zarządzania usługami systemowymi,
  • zarządzania rezerwami mocy.

Ekspansja w obrocie energią elektryczną

Holding ukierunkowany będzie na maksymalne zdyskontowanie korzyści wynikających z efektów skali w obszarze obrotu.

Ekspansja działalności obrotowej polegać będzie na wykorzystaniu potencjału produkcyjnego elektrowni grupy (i ich możliwości cenowych), jak i potencjału zakupowego spółek dystrybucyjnych. Możliwości te wykorzystane zostaną zarówno dla utrzymania obecnych odbiorców spółek dystrybucyjnych, jak i aktywnego pozyskiwania ich poza grupą.

Rozwój źródeł wytwórczych

Dzięki optymalizacji decyzji inwestycyjnych w ramach holdingu, możliwe będzie prowadzenie polityki rozwoju źródeł wytwórczych na terenie jego działania.

Obszar wytwarzania tworzony będzie na bazie trzech źródeł wytwórczych: Elektrowni Turów S.A., Elektrowni Opole S.A. oraz Elektrociepłowni Gorzów S.A. Spółki będą stanowiły bazę dla dalszej ekspansji grupy w tym obszarze.

Strategia ta będzie mogła być realizowana poprzez:

  • włączenia do grupy innych podmiotów (inwestycje w zakup akcji/udziałów innych firm wytwórczych),
  • inwestycje kapitałowe w nowe przedsięwzięcia związane z wytwarzaniem (mikrokogeneracja, źródła odnawialne),
  • budowa nowych źródeł (projekt Elektrownia Opole II).

Dywersyfikacja inwestycji w wytwarzanie polegać będzie na budowie nowoczesnych, ekologicznych źródeł wytwórczych, których znaczenie w kraju będzie znacząco wzrastać w kolejnych latach. Inwestycje w wytwarzanie skojarzone, m.in. w źródła mikrokogeneracji oraz w odnawialne źródła energii elektrycznej pozwoli na uniezależnienie się holdingu od dostaw odnawialnej energii elektrycznej z zewnątrz. Przy jej dużym deficycie w kraju, w powiązaniu z obowiązkiem zakupu, będzie to miało znaczący wpływ na sytuację przetargową grupy. W ramach realizacji tego typu projektów planowane jest m.in. zakończenie budowy Elektrowni Szczytowo-Pompowej „Młoty” koło Bystrzycy Kłodzkiej. Może to być pierwszy projekt zrealizowany w ramach holdingu.

Ekspansja międzynarodowa

Rozwój obszaru obrotu w ramach PZGE umożliwi w przyszłości ekspansję międzynarodową grupy i udział w międzynarodowym handlu energią elektryczną.

Ekspansja międzynarodowa holdingu możliwa będzie dzięki otwieraniu granic państw europejskich dla handlu energią elektryczną. Lokalizacja PZGE jest dogodna z punktu widzenia prowadzenia międzynarodowego obrotu energią elektryczną (przyległość do granic czeskiej i niemieckiej). Zarówno Niemcy, jak i Czechy należą do krajów wykazujących bardzo wysoki wolumen wymiany energii elektrycznej z Polską.

Dzięki temu Spółki Dystrybucyjne Grupy mogłyby włączyć się czynnie w eksport energii elektrycznej i poprzez to generować dodatkowe dochody.

Niewątpliwie jednym z filarów sprawczych i ekonomicznych holdingu jest Elektrownia Turów S.A. – zmodernizowana i produkująca czystą ekologicznie, a w przyszłości niedrogą energię. Strategia Elektrowni Turów S.A. wpisana jest w strategię holdingu i odwrotnie strategia holdingu wpisana jest w strategię elektrowni.

Realizując sprzedaż energii elektrycznej do PSE S.A. (na bazie kontraktu długoterminowego) elektrownia minimalizuje swoje ryzyko. Warunki kontraktu długoterminowego zapewniają bowiem spłatę zadłużenia spółki.

Poza tym, wraz z wygaśnięciem kontraktu, Elektrownia Turów S.A. będzie w stanie skutecznie konkurować – dzięki niskim kosztom wytwarzania – na rynku energii elektrycznej.

Korzyści z tytułu udziału w grupie

Główne korzyści dla Elektrowni Turów S.A. z tytułu uczestnictwa w PZGE S.A. to:

  • optymalne zarządzanie produkcją dzięki korzystaniu z obsługi jednego operatora w ramach grupy,
  • ułatwiony zbyt energii elektrycznej w aspekcie: dostępu do rynków czterech spółek dystrybucyjnych PZGE,
  • możliwości zbytu energii elektrycznej poprzez komórkę obrotu energią elektryczną w ramach PZGE S.A.

Uczestnictwo w PZGE pozwoli Elektrowni Turów S.A. zminimalizować ryzyko związane ze zbytem energii elektrycznej. Dotyczy to przyszłości, gdy wygaśnie kontrakt długoterminowy zawarty z PSE S.A. Dzięki dostępowi do rynku czterech spółek dystrybucyjnych – członków grupy (na zasadach konkurencyjnych, jednak przy zasadzie maksymalizacji transakcji handlowych w ramach grupy) elektrownia będzie mogła zbyć dużą część produkowanej przez siebie energii elektrycznej. Obecne roczne zapotrzebowanie spółek dystrybucyjnych grupy sięga 8,38 TWh, co daje 93,5% produkcji Elektrowni Turów S.A.

Odrębną korzyścią w aspekcie zbytu energii elektrycznej jest planowane zaangażowanie spółki PZGE S.A. w obrót energią elektryczną. Komórka obrotu powołana w ramach spółki nadrzędnej holdingu zajmować się będzie bowiem pozyskiwaniem nowych klientów poza obszarem PZGE i sprzedażą energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni grupy.

Podsumowując, opisana we wstępie koegzystencja dwóch podmiotów – elektrowni i kopalni przez wiele lat była motorem rozwoju Zagłębia Turoszowskiego, tak teraz zakładamy, iż zebrane przez te lata doświadczenie zaowocuje udanym mariażem wielu firm dla dobra i rozwoju makroregionu. n

 

Informacje o Kopalni Węgla Brunatnego „Turów” S.A. i Elektrowni „Turów” S.A.