Ochrona Środowiska XI – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2000
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (5741) 21 listopada 2000 r.
Dwanaście lat walki o środowisko
Rozmowa z Piotrem Jermołowiczem, prezesem przedsiębiorstwa GEOTEX Sp. z o.o.
Firma GEOTEX wprowadziła na rynek nowoczesną technologię zabezpieczenia wysypisk i składowisk odpadów.
Do niedawna niemal 99 proc. odpadów komunalnych w Polsce było składowanych w wyeksploatowanych wyrobiskach piasku i żwiru. Brak prawidłowego uszczelnienia niejednokrotnie doprowadził do zanieczyszczenia wód podziemnych, powierzchniowych oraz gruntów. Państwo postanowili zmienić ten stan rzeczy. Tak powstała firma GEOTEX. Jakie było jej zadanie?
Przedsiębiorstwo GEOTEX powstało w 1988 r. jako specjalistyczna firma, zajmująca się przede wszystkim ochroną środowiska. Rosnąca liczba składowisk odpadów i wysypisk śmieci stanowiła poważne zagrożenie dla środowiska. Wszystkie nasze działania miały na celu ochronę środowiska, a zwłaszcza ochronę gruntów i wód gruntowych. Dążyliśmy wszelkimi możliwymi sposobami do uzyskania prawnego nakazu stosowania geomembrany HDPE do uszczelniania wysypisk i składowisk odpadów komunalnych i przemysłowych.
W 1990 r. nasze przedsiębiorstwo nawiązało kontakty handlowe z amerykańską firmą Gundle Environmental System Inc, producentem geomembrany HDPE. Zaproponowaliśmy nową i do tej pory w Polsce nieznaną technologię zabezpieczania gruntów i wód gruntowych geomembraną HDPE na nowo budowanych składowiskach i wysypiskach odpadów.
Jakie są najważniejsze zalety geomembrany HDPE?
Geomembrana HDPE doskonale spełnia kryteria wytrzymałościowe, odkształceniowe, relaksacyjne i odpornościowe. Jest ona wykonana z wysokogęstościowego polietylenu na bazie granulatu HDPE. Dzięki temu jest materiałem odpornym na substancje chemiczne, w tym na niektóre stężone, na procesy starzenia, zmiany klimatyczne, ponadto charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie. Nie mniej istotne jest, że technologia wykonania uszczelnienia z geomembrany HDPE jest niezwykle prosta, a przy tym gwarantuje długotrwałą i stuprocentową szczelność. Materiał jest dostarczany na plac budowy w pasach zwiniętych w rolki. Aby uzyskać dużą szczelność, pasy te łączy się ze sobą poprzez spawanie lub zgrzewanie.
Posiadanie dobrej technologii to jeszcze nie wszystko. Trzeba do niej przekonać potencjalnych partnerów. Jak udało się państwu zainteresować rynek swoją ofertą?
Na początku lat dziewięćdziesiątych projektanci z uporem stosowali tradycyjne metody uszczelniania wysypisk i składowisk w postaci kilkucentymetrowych warstw nieprzepuszczalnych glin i iłów, bądź też wykorzystywali tereny naturalnie izolowane. Próby przekonania ich o skuteczności nowej technologii uszczelniania niecki składowiska odpadów materiałem polietylenowym o grubości kilku milimetrów były skazane na niepowodzenie.
Postawiliśmy na szkolenia oraz konferencje informujące i promujące nowoczesną metodę zabezpieczenia przed odciekami ze składowanych odpadów. Szkolenia były adresowane przede wszystkim do projektantów i inwestorów. Najlepszą metodą zaprezentowania nowej technologii jest jednak jej bezpośrednie zastosowanie. Już w 1990 r. powstały pierwsze projekty wykorzystujące technologię uszczelnienia z geomembrany HDPE, które zostały zrealizowane przez GEOTEX. Nasza firma była jedynym dostawcą materiału i wykonawcą uszczelnienia. Technologia okazała się niezwykle skuteczna ponieważ do dzisiaj nie stwierdzono żadnych przecieków. Była także tańsza od tradycyjnej metody, mniej pracochłonna i łatwiejsza do wykonania.
Szkolenia i konferencje zaowocowały współpracą z wieloma projektantami i inwestorami, powstawały nowe składowiska, których kwatery zostały uszczelnione geomembraną HDPE. Z czasem owe spotkania zmieniły swój charakter i stały się okazją do wymiany doświadczeń i prezentacji osiągnięć. Zaangażowaliśmy się także w promowanie nowoczesnych technologii w szkołach budowlanych i wyższych uczelniach. Prowadzimy cykl wykładów dla studentów Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej w Szczecinie na temat nowoczesnych materiałów i technologii stosowanych do zabezpieczenia gruntów i wód gruntowych przed odciekami na składowiskach odpadów komunalnych i przemysłowych. Wszystkim zainteresowanym szkołom nieodpłatnie udostępniliśmy nasze materiały informacyjne.
Jaka jest dzisiejsza pozycja rynkowa firmy GEOTEX?
Najlepszą oceną naszych działań jest zaufanie inwestorów i projektantów. Kilkanaście lat pracy przedsiębiorstwa GEOTEX to ponad sto obiektów zabezpieczonych geomembraną HDPE. Są to nie tylko składowiska odpadów komunalnych czy przemysłowych i ich rekultywacja, ale także wszelkiego rodzaju zbiorniki magazynowe, wykopy ziemne pod zbiorniki paliw płynnych, zbiorniki wodne, wanny betonowe i wiele innych.
Działalność spółki obejmuje projektowanie, wykonawstwo, konsulting i dostawę specjalistycznych materiałów budowlanych. Stosujemy najnowsze technologie, zapewniamy innowacyjność rozwiązań projektowych, wysoki poziom wykonawczy oraz bezawaryjność w eksploatacji obiektów.
Rozmawiał Piotr Janczarek
- Informacja o firmie GEOTEX Sp. z o.o.