Eko Elektrownia

Ochrona Środowiska XII – Systemy Zarządzania Środowiskowego
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 130 (5988) 5 czerwca 2001 r.

Eko Elektrownia

Rozmowa z Leszkiem Surowcem, kierownikiem Wydziału Inżynierii Środowiska, a zarazem pełnomocnikiem dyrektora Elektrowni „Łagisza” ds. ISO 14001

Zanim zaczniemy rozmowę na temat zagadnień ochrony środowiska, porozmawiajmy o historii Elektrowni „Łagisza”. Wiem, że Elektrownia, w której pan pracuje, nie powstała wczoraj.

Zgadza się, należymy do grona elektrowni z tradycjami. Pierwszy z siedmiu bloków energetycznych o mocy 120 MW wybudowano w 1963 roku, tak by w 1970 osiągnąć całkowitą moc 840 MW. W owych czasach była jedną z najnowocześniejszych i najlepszych elektrowni w kraju, kilkukrotnie zdobyła tytuł „Miss Elektrowni”.

Czy gdyby dzisiaj był organizowany konkurs „Eko Elektrownia”, na wzór dawnego „Miss Elektrownia”, „Łagisza” miałaby się czym pochwalić, by zająć godne miejsce wśród konkurencji?

Pomysł godny wdrożenia w życie i powinien być zainicjowany właśnie z państwa – dziennikarzy strony, a co do miejsca, to zostawmy to ewentualnemu jury, ja natomiast postaram się pokrótce scharakteryzować nasze działania na rzecz ochrony środowiska.

I tak dla ograniczenia emisji pyłu na czterech blokach wymieniliśmy istniejące elektrofiltry trójstrefowe na czterostrefowe, a na pozostałych pracujących blokach zwiększyliśmy powierzchnię osadczą. W ten sposób osiągnęliśmy skuteczność odpylania rzędu 99,9%, na co wpływ mają również filtry workowe zainstalowane na blokach z odsiarczaniem spalin. Dodatkowo spalamy paliwa o niższym zapopieleniu, co minimalizuje ilość powstających stałych produktów spalania.

Z kolei przy redukcji tlenków azotu zastosowaliśmy metody pierwotne. I tak jak w przypadku elektrofiltrów, tak i w tym aspekcie na czterech blokach zainstalowaliśmy palniki niskoemisyjne wraz z dyszami dopalającymi – OFA, a na pozostałych pracujących dwóch kotłach stworzyliśmy własny projekt odazotowania spalin.

Dla ograniczenia emisji dwutlenku siarki zaczęliśmy spalać paliwa o mniejszym zasiarczeniu, jak również wybudowaliśmy dla bloku 6 i 7 instalacje odsiarczania spalin metodą półsuchą typu DRYPAC o skuteczności odsiarczania 95%. Dodatkowo te dwa bloki pracują w układzie skojarzonym (produkują jednocześnie prąd i ciepło), co pozwala spalać kilkanaście procent mniej węgla niż przy oddzielnej produkcji tych dwóch mediów. Ma to bezpośrednie przełożenie na otaczające nas środowisko, czego wynikiem jest mniejsza ilość powstających odpadów i gazów paleniskowych.

W odniesieniu do zagadnień związanych z gospodarką wodną i ochroną wód dla harmonijnego współistnienia ze środowiskiem wybudowaliśmy nowoczesną oczyszczalnie ścieków bytowo-gospodarczych, która oczyszcza ścieki nie tylko z naszego zakładu, lecz także dzięki instalacji sanitarnej korzysta z niej część mieszkańców dzielnicy Łagiszy w Będzinie, jak również okoliczne gminy, dowożące ścieki wozami asenizacyjnymi. W elektrowni eksploatujemy również od 1998 roku instalacje przygotowania wody kotłowej technologią XXI wieku, jaką jest metoda mikrofiltracji i odwróconej osmozy.

Nasz zakład ma również wręcz modelowo rozwiązaną gospodarkę produktami paleniskowymi. Dzięki wybudowaniu zbiorników retencyjnych na popiół i produkt po instalacji odsiarczania spalin, jak również instalacji wytwarzania mieszaniny popiołu z produktem po IOS mogliśmy znacznie ograniczyć ilości kierowanych na żużlowisko przeładunkowe produktów paleniskowych. A tym samym znacznie ograniczyć jego funkcjonowanie i połączyć to z rekultywacją tego terenu. Docelowo dążymy do całkowitej minimalizacji wykorzystywania tego miejsca na korzyść suchego odprowadzania produktów spalania i racjonalnego ich zagospodarowywania.

Z naszych produktów paleniskowych w największym stopniu korzystają kopalnie oraz zakłady branży budowlanej.

Myślę, że teraz to pani odpowie mi, jaką mamy szansę w tego typu konkursie, gdyby był organizowany?

No cóż, jestem pod wrażeniem i przekonana, że niejedna elektrownia czy elektrociepłownia ma wam czego pozazdrościć. A co do konkursu, to ja nie mam żadnych wątpliwości, z pewnością tak, jak i czytelnicy, że bylibyście w gronie liderów. A czy do tej pory Elektrownia „Łagisza” zdobyła jakieś wyróżnienia?

Ależ tak, i to niejednokrotnie, przykładem niech będzie honorowa nagroda Banku Ochrony Środowiska „Liść klonu”, czy otrzymana niedawno nagroda „JAKOŚĆ DLA ŚRODOWISKA 2000” dla całego Południowego Koncernu Energetycznego S.A., w skład którego wchodzi i nasza elektrownia.

Jest pan nie tylko szefem ochrony środowiska, ale również pełnomocnikiem dyrektora ds. systemu zarządzania środowiskiem wg normy ISO 14001. Jak pan łączy te dwie funkcje?

Najkrócej mówiąc, nie narzekam na brak pracy, ale moim zdaniem nie sposób oderwać procesu wdrażania i funkcjonowania międzynarodowej normy ISO 14001 od zagadnień związanych i wynikających właśnie z komórki ochrony środowiska. Chociaż proszę pamiętać, iż wdrażaniem SZŚ w Elektrowni „Łagisza” nie zajmuję się sam, mam do pomocy kilkunastoosobową grupę, która przeszła cykl szkoleń z zagadnień normy i stanowi trzon całego systemu. Chciałem im właśnie z tego miejsca serdecznie podziękować za wkład, jaki wnieśli, bo w tego typu współpracy nie maszyny czy urządzenia, a czynnik ludzki jest najistotniejszy.

Dziękuję za rozmowę.

Izabela Stolarzyn

 
Południowy Koncern Energetyczny SA
Elektrownia „Łagisza”
42-504 Będzin, ul. Pokoju 14
tel. (032) c. 267-42-11 do 16
fax (032) 267-46-17, 267-10-02
e-mail: [email protected]
www.elektrownia-lagisza.com.pl