Projekt AQUARIUS – polskie rozwiązanie informatyczne dla branży wodociągów i kanalizacji

Ochrona Środowiska XII – Systemy Zarządzania Środowiskowego
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 130 (5988) 5 czerwca 2001 r.

Projekt AQUARIUS – polskie rozwiązanie informatyczne dla branży wodociągów i kanalizacji

Podstawą decyzji o uruchomieniu projektu AQUARIUS jest obserwowany już od dłuższego czasu szybki rozwój branży wodociągowo-kanalizacyjnej, powodujący konieczność jej restrukturyzacji i potrzebę ciągłego podwyższania rentowności organizacji.

W szczególności, koncepcja projektu AQUARIUS bazuje na wymaganiach stawianych branży, takich jak konieczność analizy środków trwałych, działań i możliwości gospodarczych w celu zapewnienia zyskowności, konieczność zarządzania obsługą w celu maksymalnego wykorzystania urządzeń po najmniejszych kosztach, konieczność zarządzania przestrzennymi zasobami sieciowymi, konieczność zarządzania zmianami gospodarczymi w warunkach wzrastającej konkurencji, konieczność efektywnej obsługi i troski o klientów celem ich utrzymania i zapewnienia wzrostu

W ramach projektu AQUARIUS zbudowany został model biznesowy dla polskich firm branży wodociągowej i kanalizacyjnej. Przed opracowaniem rozwiązania, firma Plaut Polska prowadziła badania rynku oraz konsultacje wraz z wstępnym planowaniem u potencjalnych klientów, a następnie w wyniku weryfikacji założeń została przygotowana specjalizowana metodologia wdrożenia. Należy nadmienić, iż rozwiązanie AQUARIUS jest oparte o system informatyczny SAP R/3 współpracujący ze zorientowaną geograficznie bazą danych o majątku sieciowym (Geographical Information System). GIS jest to system komputerowy przeznaczony do przetwarzania i analizy danych geograficznych. Dane te, to wszelkie parametry przestrzenne, w których ważna jest nie tylko wielkość zmiennej, ale także jej położenie w przestrzeni (najczęściej geograficznej).

Informacje zawarte w systemie GIS oraz będące z nimi w relacji informacje znajdujące się w systemie SAP R/3 stanowią wspólne repozytorium danych będących bazą do realizacji procesów biznesowych charakterystycznych dla branży wodociągowej i kanalizacyjnej. Do głównych procesów biznesowych odwzorowanych w środowisku systemu SAP R/3 należy zaliczyć: zintegrowane zarządzanie finansami od planowania i symulacji aż do rozliczeń końcowych, kontrolling, zarządzanie inwestycjami w ścisłej integracji z zarządzaniem majątkiem trwałym i gospodarką remontową przedsiębiorstwa, zarządzanie gospodarką materiałową i zaopatrzeniem, zarządzanie obiektami technicznymi, śledzenie stanu obiektów, organizacyjne i materiałowe przygotowanie i śledzenie działań eksploatacyjnych, kompleksowe zarządzanie billingiem i obsługą klienta. System SAP R/3 zapewnia ponadto dostęp do informacji w czasie rzeczywistym przez Internet/intranet.

Idea połączenia tych dwóch środowisk przyczyni się do znacznej poprawy funkcjonowania polskich zakładów zajmujących się dystrybucją i uzdatnianiem wody oraz odbieraniem i oczyszczaniem ścieków.

Wśród głównych korzyści wynikających z zastosowania rozwiązania AQUARIUS należy wymienić: zapewnienie zdolności przedsiębiorstwa do utrzymania i poprawy pozycji rynkowej oraz do zmian w organizacji, obniżenie kosztów zarządzania przedsiębiorstwem, usprawnienie procesów eksploatacyjnych, remontowych i inwestycyjnych oraz redukcję kosztów remontów i inwestycji, zwiększenie zakresu dostępnych informacji operacyjnych oraz zwiększenie jakości informacji do podejmowania decyzji, integrację z systemem GIS, integrację z systemami SCADA, współpracę z systemami planowania i dyspozycji.

Istotny wpływ na podjecie decyzji o przygotowaniu rozwiązania AQUARIUS miało również, zakończone sukcesem, wdrożenie systemu SAP R/3 w firmie AQUA S.A. Firma Aqua S.A., która świadczy usługi w zakresie dostawy wody i odbioru ścieków dla miasta Bielska-Białej oraz okolicznych miejscowości, w 1998 roku zdecydowała się na wdrożenie systemu SAP R/3 i zleciła je firmie Init, która od 1999 roku jest częścią Plauta.

Wszystkie prace wdrożeniowe były prowadzone przy ścisłej współpracy klienta i dostawcy usług, a wiedza i doświadczenie konsultantów od początku wdrożenia spełniały oczekiwania firmy AQUA S.A.

Wdrożenie systemu SAP R/3 oraz nowatorskie zarządzanie firmą zostało wyróżnione przyznaniem firmie AQUA S.A. oraz prezesowi zarządu Bogdanowi Tkaczykowi Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji za skuteczne stosowanie zasad gospodarki rynkowej w sektorze usług komunalnych, osiąganie wysokich efektów ekonomicznych przy zapewnieniu umiarkowanych cen za dostawę wody i odbiór ścieków oraz finansowe wspieranie inwestycji gminy w zakresie ochrony środowiska.

Zgodnie z założeniami, rozwiązanie AQUARIUS może być wdrażane nie tylko w pojedynczym przedsiębiorstwie, ale także równocześnie w grupie współpracujących z sobą firm. Realizacja wdrożenia w grupie firm zgodnie z metodologią AQUARIUS została podzielona na dwie fazy główne:

Pierwsza faza – przygotowanie szczegółowej koncepcji:

  • prezentacja zasad współpracy i poziomu spodziewanych kosztów projektu,
  • potwierdzenie uczestnictwa w projekcie ze strony firm – klientów, budowa struktury zespołów roboczych,
  • budowa koncepcji szczegółowej z udziałem konsultantów Plaut Polska oraz zespołów ze strony firm – klientów,
  • zatwierdzenie koncepcji dla grupy firm, określenie wytycznych indywidualizujących koncepcję dla poszczególnych firm w grupie.

Druga faza – wdrożenie systemu:

  • wybór firmy wiodącej w procesie wdrażania systemu,
  • wdrożenie rozwiązania pilotowego w firmie wiodącej,
  • przeniesienie rozwiązania na kolejne firmy zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez grupę.

Docelowo grupa firm – klientów zbuduje i będzie eksploatować system informatyczny zarządzający procesami biznesowymi pomiędzy poszczególnymi firmami w grupie. W przyszłości grupa będzie graczem na rynkach elektronicznych (Marketplace) w zakresie oferowanych usług oraz będzie korzystała z funduszy UE dla modernizacji poszczególnych sektorów w zależności od specyfiki regionu, rolniczych lub przemysłowych.

Rozwiązanie AQUARIUS zostało zaprezentowane przedsiębiorstwom branży wodociągowej i kanalizacyjnej na specjalnie w tym celu zorganizowanej konferencji.

Przedstawione rozwiązanie spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników, co potwierdził aktywny udział w dyskusji kończącej konferencję. Obecnie prowadzone są indywidualne prezentacje dla poszczególnych firm tej branży.

 

Chęć szczegółowego zapoznania się z rozwiązaniem AQUARIUS można zgłaszać pocztą elektroniczną pod następującym adresem e-mail: [email protected] lub faksem pod numer 0 32 3300001

Kontakt:
Jerzy Kopiec, Plaut Polska
[email protected]
tel. 32 330 0000, fax 32 330 0001
41-400 Gliwice, ul. Górnych Wałów 26