Ekologia = jakość życia

Ochrona Środowiska XV – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 269 (6346) 19 listopada 2002 r.

Ekologia = jakość życia

Siedlce są miastem, w którym od 12 lat prowadzona jest polityka zrównoważonego i zgodnego z wymogami ochrony środowiska rozwoju. Świadczy o tym doskonałej jakości woda, nowoczesna oczyszczalnia ścieków oraz duma miasta – jedna z pierwszych w Polsce elektrociepłownia gazowa, produkująca ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną. Dbałość o środowisko potwierdzają wieloletnie wysiłki zmierzające do wyeliminowania kotłowni lokalnych, rewaloryzacja parku miejskiego, skwerów i ulicznej zieleni, wdrożenie programu segregacji odpadów oraz zaawansowane przygotowania do budowy sortowni przy miejskim wysypisku. Uczestniczymy w VI edycji konkursu o nagrodę Ministra Środowiska „Lider Polskiej Ekologii” w kategorii „gmina”

Siedlce – miasto na prawach powiatu, położone 92 km na wschód od Warszawy. Obszar miasta to 32 km2, ludność – 77 tysięcy. Sieć wodociągowa – 206 km, kanalizacyjna – 160 km, cieplna – 62 km. Dochody budżetowe na 1 mieszkańca – 2.150 zł, wydatki inwestycyjne stanowią 13,5% w budżecie miasta.

Ciepło w skojarzeniu

Od 2002 roku mieszkańcy Siedlec korzystają z ciepła produkowanego przez nową elektrociepłownię zasilaną gazem. Ukończenie tej inwestycji spowodowało zamknięcie dużej osiedlowej ciepłowni La Monte’a oraz znaczne ograniczenie wykorzystania Ciepłowni Centralnej. Zmniejszyła się ilość węgla, spalanego dla potrzeb sieci ciepłowniczej o 30 tys. ton rocznie, a co za tym idzie – emisja gazów i pyłów do powietrza, powstających podczas spalania węgla. Ciepło jest produkowane w skojarzeniu, co oznacza, że w wyniku spalania gazu w turbinach napędzane są generatory wytwarzające prąd elektryczny (wystarczy go na zaspokojenie ok. 80% potrzeb miasta), a ciepło ze spalin powstające jako produkt odpadowy, zużywane jest do ogrzewania miasta. Biorąc pod uwagę stałą modernizację i rozbudowę miejskiej sieci cieplnej, konsekwentną politykę likwidacji w mieście małych, zanieczyszczających powietrze i nieefektywnych kotłowni węglowych (zlikwidowano ponad 100, w tym w ostatnich czterech latach 23), nowa elektrociepłownia znacząco wpłynie na jakość życia mieszkańców naszego miasta. Produkcja energii cieplnej w skojarzeniu z energią elektryczną jest realizacją najnowszych postulatów ekologicznych Unii Europejskiej.

Woda kryształowa

Źródłem wody dla miasta są trzy ujęcia, pobierające wodę głębinową z pokładów wodonośnych pochodzących z trzeciorzędu i czwartorzędu. Woda czerpana z głębi ziemi wymaga jedynie usunięcia nadmiernej ilości związków żelaza i manganu, co uzyskuje się poprzez napowietrzanie i filtrację wody przez złoża katalityczne lub filtry ciśnieniowe. Siedlecka woda spełnia wszystkie polskie normy jakości oraz standardy Unii Europejskiej.

Ścieki – to nie problem

W Siedlcach ścieki nie są problemem. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej oczyszczalni ścieków o dobowej przepustowości 30 tys. m3, którą miasto szczyci się już od 1996 roku. W procesie oczyszczania wykorzystywane są metody mechaniczne i biologiczne, co umożliwia osiągnięcie bardzo dobrych wyników usuwania zanieczyszczeń organicznych oraz wymaganej redukcji związków biogennych. Osady ściekowe powstające w czasie oczyszczania są poddawane procesowi fermentacji i w 100% wykorzystane rolniczo. Oczyszczalnia pokrywa 100% swojego zapotrzebowania na energię cieplną oraz ok. 30% na energię elektryczną wykorzystując biogaz z fermentacji osadów, co znacznie obniża koszty eksploatacji.

Segregujemy

Miasto korzysta z wysypiska komunalnego o powierzchni ok. 12 hektarów, wyposażonego w konieczne zabezpieczenia. Selektywną zbiórkę odpadów na dużą skalę rozpoczęto w Siedlcach dopiero 4 lata temu, choć pierwsze pojemniki na segregowane śmieci stanęły już w 1992 roku. Na terenie osiedli wielorodzinnych ustawiono 222 pojemników na papier, stłuczkę szklaną, tworzywa sztuczne oraz na metale. Mieszkańcy domków jednorodzinnych korzystają z kolorowych worków. Od wdrożenia segregacji nastąpił 10-krotny wzrost pozyskiwanych w ten sposób surowców wtórnych, m.in. dzięki stale prowadzonej edukacji ekologicznej mieszkańców, dzieci i młodzieży, na co wykorzystuje się środki Miejskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zielone miasto

Tereny zielone zajmują w Siedlcach ok. 100 hektarów. Wśród miejskiej zabudowy można spotkać liczne (ponad 100) drzewa – pomniki przyrody, liczące sobie po kilkaset lat. Od 1993 roku trwa proces wymiany drzewostanu ulicznego. Usuwane są drzewa o krótkiej żywotności, jak topole i klony jesionolistne, a w ich miejsce nasadza się drzewa niskopienne, wolno rosnące, odporne na niekorzystne miejskie warunki i choroby. W roku 2000 zrealizowano projekt rewaloryzacji parku miejskiego „Aleksandria”. Odtworzono główną aleję poprzez nasadzenia ok. 100 15-letnich lip, wyremontowano układ wodny, w tym staw i znajdujące się wokół niego ozdobne budowle parkowe, zainstalowano fontannę oraz oświetlenie akcentujące światłem romantyczne elementy parku.

Wszystkie osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska były możliwe dzięki przemyślanej i długofalowej polityce władz miasta oraz dobrej współpracy ze spółkami komunalnymi: Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych (obecnie sprywatyzowanym) oraz Zakładem Utylizacji Odpadów.

Małgorzata Furmaniak
Kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Siedlce