Ochrona Środowiska XIV – Światowy Dzień Ochrony Środowiska
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 128 (6205) 4 czerwca 2002 r.
Ekologia – najlepsza droga do sukcesu
Bombardier Inc., w skład którego wchodzi Bombardier Transportation, jest światowym producentem samolotów biznesowych i regionalnych, taboru szynowego i pojazdów rekreacyjnych. Prowadzone są również usługi finansowe i konsultingowe. Korporacja zatrudnia 80.000 ludzi w 24 krajach w Ameryce Płn. i Płd., Europie i Azji. Centrala firmy znajduje się w Montrealu.
Bombardier Transportation w Polsce zatrudnia 1350 pracowników, w tym w zakładzie we Wrocławiu około 650 osób. Podstawą produkcji są lokomotywy elektryczne, nadwozia (pudła) lokomotyw, wózki i ramy wózków towarowych. Zakład we Wrocławiu należy do międzynarodowego koncernu Bombardier Transportation od maja 2001. Wcześniej, od 1945 roku zakład był znany pod nazwą Pafawag i wyprodukował 2300 lokomotyw, 1700 elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz wagony pasażerskie i towarowe.
W lipcu 2000 roku przedsiębiorstwo uzyskało certyfikaty zintegrowanego systemu zarządzania spełniającego wymagania norm serii ISO 9001, ISO 14001, PN-N ISO 18001 przyznane przez dwie niezależne jednostki certyfikujące, tj. PCBC oraz DQS.
Wspólna Polityka Jakości, Środowiska, Zdrowia i Bezpieczeństwa obowiązująca w zakładzie, zawierająca zarówno wymagania systemów zarządzania serii ISO, jak i kluczowe założenia koncernu dotyczące środowiska i bezpieczeństwa pracy, zapewnia prowadzenie skoordynowanych działań we wszystkich dziedzinach objętych systemem oraz pozwala na bezproblemowe uwzględnianie elementów związanych z ochroną środowiska na wszystkich szczeblach zarządzania.
Uzyskanie certyfikatu przez przedsiębiorstwo poprzedziło kilka miesięcy przygotowań. W tym czasie dokonano oceny aspektów środowiskowych skupiając się przede wszystkim na szczegółowej analizie procesów technologicznych, zwłaszcza procesów malowania powierzchni i mechanicznego przygotowania powierzchni (śrutowanie). Na tej podstawie opracowano program środowiskowy, obejmujący cele długo- i krótkoterminowe. Utrudnieniem był fakt, że zakład znajdował się w trakcie procesów restrukturyzacji, co też znalazło swoje odzwierciedlenie w określeniu poszczególnych celów i zadań oraz terminów ich realizacji.
Przy opracowywaniu oraz realizacji programów środowiskowych, zwłaszcza dla celów krótkoterminowych, w Bombardier Transportation we Wrocławiu wykorzystuje się techniki minimalizacji odpadów, a zwłaszcza redukcję u źródła. Bardzo duży nacisk położony jest na poprawne praktyki eksploatacyjne, takie jak:
- przestrzeganie parametrów procesu technologicznego,
- segregacja strumienia odpadów,
- zapobieganie stratom,
- poprawne zarządzanie,
- dokładne planowanie produkcji.
Rezultatem stosowania tych technik jest między innymi zmniejszenie zużycia rozpuszczalników organicznych służących do odtłuszczania powierzchni i mycia osprzętu malarskiego o 30% oraz zmniejszenie zużycia farb przypadających na produkowane pudło średnio o 4%.
Emisja substancji organicznych pochodzących z procesów malowania powierzchni, mimo podjętych działań, nadal jest aspektem znaczącym dla przedsiębiorstwa. Kontynuowane są działania mające na celu ograniczenia zużycia materiałów malarskich zawierających rozpuszczalniki organiczne i zastąpienie ich materiałami o mniejszym oddziaływaniu na środowisko naturalne. Docelowym rozwiązaniem będzie budowa nowego ciągu kabin malarsko-suszarniczych, wyposażonych w nowoczesną instalację do oczyszczania gazów odlotowych. Realizacja takiej inwestycji jest przewidziana w ciągu najbliższych dwóch lat.
Działania zmierzające do zmniejszania oddziaływania prowadzonej działalności na środowisko naturalne zawsze były w kręgu zainteresowań zarządu firmy. W latach poprzedzających decyzję o wprowadzeniu w zakładzie systemu zarządzania środowiskiem podejmowano już wiele inicjatyw związanych z ochroną środowiska. Odzwierciedleniem tego są nakłady inwestycyjne poniesione w latach 1997-2001 na działania inwestycyjne. Tylko na działania dające efekty ekologiczne wydatkowano w tych latach 15 mln złotych. Poważnym osiągnięciem była modernizacja systemu grzewczego zakładu, polegająca na zlikwidowaniu starej kotłowni węglowej i zastąpienie jej gazowym systemem grzewczym. W efekcie końcowym dało to zmniejszenie emisji dwutlenku siarki o 274 tony, tlenku węgla o 79 ton, pyłu o 471 ton w skali roku. Kolejnym osiągnięciem była modernizacja kabin malarskich i ich zaplecza technicznego, pozwalająca na zastosowanie nowoczesnego oprzyrządowania malarskiego.
Nowo powstałe spawalnie dla ram trakcyjnych i wózków towarowych zapewniły prowadzenie procesów spawalniczych w naszym przedsiębiorstwie w sposób bezpieczny dla środowiska.
Udało nam się też o 90% wyeliminować emisje pyłów do atmosfery z procesów mechanicznego oczyszczania powierzchni, przez uruchomienie nowoczesnego stanowiska oczyszczarki śrutowej.
Należy podkreślić, że rezultaty, jakie udało nam się osiągnąć, zawdzięczamy dużemu zaangażowaniu załogi przedsiębiorstwa na wszystkich szczeblach organizacji. Przeprowadzono szereg szkoleń z zakresu systemu zarządzania środowiskiem oraz szkoleń specjalistycznych, związanych bezpośrednio z procesem technologicznym. Cykle szkoleń związane z ochroną środowiska są kontynuowane.
W naszych pracach cały czas realizujemy działania określone w programie środowiskowym. Mamy nadzieję, że w następnych latach uda nam się osiągnąć kolejne wymierne wyniki wskazujące na to, że nasza działalność w coraz mniejszym stopniu wpływa na środowisko naturalne.
53-609 Wrocław, ul. Fabryczna 12
tel. (071) 356-21-11, fax (071) 355-57-31
www.transport.bombardier.com
- Informacje o Bombardier Transportation