Ekologiczny partner

Ochrona Środowiska XVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 60 (6440) 12 marca 2003 r.

Ekologiczny partner

Wypowiedź Krzysztofa Pluty, prezesa Zarządu firmy SEGI-AT Sp. z o.o.

Jesteśmy firmą konsultingowo-wykonawczą działającą od kilkunastu lat na rynku ochrony środowiska, geologii, hydrogeologii i geofizyki. Dobra współpraca z naszymi klientami spowodowała, że jesteśmy wiarygodnym partnerem we wszystkich aspektach naszej działalności, a potwierdzeniem tego jest nasza wysoka pozycja w rankingu Warsaw Business Journal wśród firm konsultingowych zajmujących się ochroną środowiska.

Od początku naszej działalności staramy się, przy rozwiązywaniu problemów z zanieczyszczeniem środowiska, wykorzystać wiedzę i doświadczenie zarówno polskich ośrodków badawczych (np. Państwowy Instytut Geologiczny czy Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa), jak i uznanych partnerów z Europy Zachodniej i USA. W tych krajach trwają intensywne poszukiwania możliwości wykorzystania surowców odnawialnych jako źródła energii i produktów chemicznych. W bliskiej perspektywie to jedyna droga powstrzymania nadmiernej eksploatacji paliw kopalnych i utrzymania równowagi ekologicznej. Mamy swój skromny wkład w te poszukiwania tworząc instalację do zgazowania odpadów garbarskich w Lesznie Górnym. Opracowany przez naszych specjalistów reaktor do zgazowania paliwa stałego EKOD-1 o mocy 3 MW jest unikatowym urządzeniem mogącym przekształcić w paliwo gazowe do 1 tony odpadów na godzinę. Ten gaz spalany w kotle wytwarza parę technologiczną o ciśnieniu 13 atmosfer w ilości do 4 ton na godzinę. Proces zgazowania odpadów przebiega dwustopniowo. W komorze reaktora, w warunkach niedoboru powietrza oraz stosunkowo niskiej temperatury 600-800°C, materiał wsadowy rozdrobniony lub w kawałkach, bez wstępnej segregacji zostaje przetworzony w gaz palny i mineralną pozostałość. W drugim etapie procesu gaz palny przepływa rurociągiem do komory dopalania, gdzie w temperaturze 1000-1200°C następuje jego dokładne spalanie. W tym etapie istotna jest ilość dopływającego do reaktora powietrza oraz czas zatrzymania gazu w komorze. Rozkładowi ulega wtedy większość substancji organicznych, które mogą towarzyszyć procesom zgazowania, zaś substancje nieorganiczne są wychwytywane w popiele i odprowadzane na zewnątrz. Sprawność reaktora uzyskana doświadczalnie sięga 92%. Cały proces zgazowania jest kontrolowany, sterowany oraz rejestrowany przez skomputeryzowany system automatyki. Upraszcza to obsługę instalacji, obniża koszty eksploatacji oraz zapewnia niski stopień zanieczyszczenia spalin.

Możliwy jest rozwój urządzenia w taki sposób, żeby produktem zgazowarki była energia elektryczna i cieplna. Wykonane testy na pracujących instalacjach wykazały, że są one bezpieczne dla środowiska. Zgazowanie i dopalenie powstałego gazu charakteryzuje się bowiem bardzo niską emisją zanieczyszczeń, a czystość spalin spełnia wymagania stawiane spalarniom odpadów zawarte w dyrektywach Unii Europejskiej.

Opisany reaktor EKOD-1 może wykorzystywać jako paliwo brykiety z roślin energetycznych np. malwy pensylwańskiej lub wierzby krzewiastej. Dzięki zastosowaniu tej technologii można uzyskać energię tańszą od energii uzyskanej z tradycyjnych paliw. Ponadto dla rolników opłacalna staje się uprawa biomasy, pozwalająca na zagospodarowanie bardzo dużego areału gruntów, który nie będzie przynosił kłopotliwych nadwyżek żywności.

Nie jest to oczywiście jedyny kierunek naszej działalności. Projektujemy i obsługujemy również systemy do rekultywacji gruntów skażonych produktami ropopochodnymi i innymi zanieczyszczeniami. Wykorzystanie nowoczesnego sprzętu pomiarowo-badawczego oraz unikatowej sondy do poboru prób gruntów, powietrza gruntowego i wód podziemnych umożliwia tanią i skuteczną rekultywację.

Jesteśmy jedną z nielicznych firm w Polsce zajmującą się usuwaniem i utylizacją przeterminowanych środków ochrony roślin (pestycydów) oraz rekultywacji terenów dotychczasowego ich magazynowania. Stosowane przez nas technologie pozwalają na całkowitą likwidację skutków składowania odpadów niebezpiecznych.

Oferujemy także kompleksowe usługi związane z unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest. Dysponujemy własnym specjalistycznym sprzętem, który posiada wszelkie odpowiednie certyfikaty do pracy z azbestem. Bierzemy pełną odpowiedzialność za prawidłowy obrót tymi wyrobami i ich bezpieczną utylizację.

Wykonujemy badania dla rozpoznania warunków geotechnicznych, hydrogeologicznych oraz stanu środowiska gruntowo-wodnego. Dzięki unikatowej aparaturze i oprogramowaniu oraz znakomitemu zespołowi specjalistów z różnych dziedzin jesteśmy znakomitym partnerem dla wszystkich, którzy poważnie traktują problemy ochrony środowiska. n


SEGI-AT Sp. z o.o.
02-867 Warszawa, ul. Baletowa 30
tel. (022) 331-34-40, fax (022) 331-34-45
e-mail: [email protected]
www.segi.com.pl