W drodze do zintegrowanego pozwolenia

Ochrona Środowiska XVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 60 (6440) 12 marca 2003 r.

Polifarb Cieszyn-Wrocław S.A.

W drodze do zintegrowanego pozwolenia

Polifarb Cieszyn-Wrocław S.A. jest znanym w Polsce producentem wyrobów lakierowych: rozpuszczalnikowych i wodorozcieńczalnych. Produkcja odbywa się w dwóch zakładach produkcyjnych, przy czym Oddział we Wrocławiu specjalizuje się w produkcji powłok ochronnych rozpuszczalnikowych i wodorozcieńczalnych, przeznaczonych do dekoracji i ochrony powierzchni otynkowanych, drewnianych, metalowych, betonowych i innych. Do ich wytworzenia stosowana jest szeroka gama preparatów i zużywana energia, czego niepożądaną konsekwencją jest wprowadzanie do środowiska pewnej ilości zanieczyszczeń. Ciągłe unowocześnianie produkcji i wdrażanie nowoczesnych technologii pozwoliło jednak, w ciągu 45 lat funkcjonowania oddziału, na znaczne obniżanie emisji zanieczyszczeń do środowiska. Własne oczyszczalnia ścieków i składowisko odpadów, systemy zabezpieczające w poszczególnych liniach technologicznych oraz stosowane nowoczesne technologie i rozwiązania organizacyjne umożliwiają korzystanie ze środowiska na poziomie dopuszczalnym przez obowiązujące przepisy.

Zaproszenie do pilotażowego programu wdrażania dyrektywy IPPC, prowadzącego do uzyskania zintegrowanego pozwolenia, zostało przyjęte przez Zarząd Spółki ze zrozumiałym zainteresowaniem, tym bardziej że Polifarb Cieszyn-Wrocław S.A. wchodzi w skład Grupy SigmaKalon, będącej częścią korporacji Totalfinaelf i w ramach konsolidacji firmy dostosowuje się do standardów obowiązujących w grupie, działającej głównie na obszarze Unii Europejskiej. Zainteresowanie to wynika z zasadniczego celu dyrektywy IPPC, którym jest zapewnienie ochrony środowiska jako całości, poprzez zapobieganie i kontrolę zanieczyszczeń wprowadzanych do poszczególnych elementów środowiska. Stąd też idea wynikająca z dyrektywy IPPC została wpisana w program działania firmy, gdyż uzyskanie zintegrowanego pozwolenia postawi firmę na poziomie równym z partnerami w innych krajach.

Udział w projekcie zbiegł się z poważnymi zmianami techniczno-organizacyjnymi na terenie Oddziału we Wrocławiu. Zmiany związane były z ustaloną specjalizacją oddziału, którego główne zadanie na lata następne określono jako: produkcję powłok dekoracyjnych ogólnego stosowania, przeznaczonych zarówno dla odbiorców rynkowych, jak i indywidualnych. Jednak do przygotowania wniosku o zintegrowane pozwolenie konieczna była weryfikacja bądź wykonanie nowych analiz oddziaływania na różne składowe środowiska. Niezbędne okazały się również dalsze zmiany organizacyjno-techniczne, pozwalające spełnić wymagania IPPC. Wprowadzone zmiany były – jak się okazało w dalszym etapie prac nad zintegrowanym pozwoleniem – własną drogą do najlepszej dostępnej techniki (BAT).

Przygotowanie wniosku o zintegrowane pozwolenie było doświadczeniem trudnym, ale ciekawym. Zakładowy zespół przygotowujący wniosek korzystał z wiedzy i doświadczeń ekspertów duńskich. Cenna była też pomoc merytoryczna prof. dr. hab. Jerzego Zwoździaka – regionalnego koordynatora projektu, wraz z zespołem ekspertów.

Konsekwencją prac było rozpoznanie wielu nowych obszarów działania, które wcześniej nie były przedmiotem analiz ekologicznych. Pozwoliło to także ocenić, które z nich będą w przyszłości wymagały dodatkowych nakładów inwestycyjnych.

Odpowiedzią na pytanie: czy instalacja spełnia wymogi określone przez prawo, będzie uzyskanie zintegrowanego pozwolenia. Niestety, jak się okazuje, na to trzeba jeszcze trochę poczekać. Mimo że ustawa Prawo ochrony środowiska obowiązuje od ponad roku, wciąż nie wszystkie akty wykonawcze zostały wydane. Pozytywne jest jednak to, że mimo braku zintegrowanego pozwolenia udział w programie już wymusił uwzględnienie w oddziaływaniu na komponenty środowiska wszystkich emisji, traktując je równoważnie.

Dostosowując Polifarb Cieszyn-Wrocław S.A. Oddział we Wrocławiu do norm europejskich, wprowadzono znaczące zmiany organizacyjne, choć bez towarzyszących im zmian inwestycyjnych związanych z poważnymi kosztami, efekt mógłby być niewystarczający. Oczywiście są jeszcze różne obszary, które w przyszłości wymagać będą dalszych zmian także inwestycyjnych, nie ograniczają jednak ubiegania się o zintegrowane pozwolenie z założeniem, że poszukiwanie najlepszych dostępnych technik jest procesem ciągłym, choć niestety kosztownym.

Grażyna Lisewska
Kierownik Działu Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Środowiska
Polifarb Cieszyn-Wrocław S.A.
Oddział we Wrocławiu


Oddział we Wrocławiu
51-416 Wrocław, ul. Kwidzyńska 8
tel. (071) 32-73-700, fax (071) 32-73-901
www.polifarb.com.pl