Energetyka wodna w regionie

Energia XXXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 216 (6596) 16 września 2003 r.

Energetyka wodna w regionie

Wypowiedź Henryka Subocza, prezesa Zespołu Elektrowni Wodnych Dychów S.A.

Region lubuski na tle innych, wykorzystujących zasoby hydrologiczne rzek do produkcji energii elektrycznej, plasuje się w czołówce krajowej.

Głównymi rzekami regionu wykorzystywanymi energetycznie są Bóbr i Nysa Łużycka. Produkcja czystej ekologicznie energii elektrycznej pochodzącej z tych rzek stanowi około 10% produkcji wszystkich elektrowni wodnych w kraju wykorzystujących dopływ naturalny.

Niezależnie od stosunków własnościowo-prawnych, eksploatacją elektrowni na Bobrze i Nysie Łużyckiej zajmował się zawsze Zespół Elektrowni Wodnych Dychów.

Obecnie nasza spółka – posiadająca 50-letnią tradycję – eksploatuje 16 elektrowni wodnych na tych rzekach oraz jedną na Kwisie.

Właścicielem największej z nich (szczytowo-pompowej elektrowni Dychów) jest niemalże stuprocentowy akcjonariusz naszej spółki – Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. z siedzibą w Warszawie. Wszystkie pozostałe, w liczbie 16, od nowego roku należały będą do ZEWD S.A.

Średnioroczna produkcja tzw. małych elektrowni wodnych (do 5 MW) eksploatowanych przez ZEWD S.A., to około 80 tysięcy MWh energii elektrycznej.

Jej wielkość w porównaniu z rokiem 1990 została niemalże podwojona dzięki zrealizowaniu przyjętego wówczas planu modernizacji i odbudowy majątku produkcyjnego. Realizacja tego, w skali województwa znaczącego przedsięwzięcia, była możliwa dzięki powstaniu pod koniec 1993 r. spółki akcyjnej Elektrownie Szczytowo-Pompowe. Inwestując kilkadziesiąt milionów złotych w odtworzenie zdekapitalizowanego majątku, ESP S.A. zapewniła naszemu regionowi źródła energii odnawialnej na co najmniej następne pół wieku.

Obecnie ESP S.A. realizuje drugą co do wielkości inwestycję elektroenergetyczną w regionie lubuskim. Kosztem 150 mln zł zostanie odtworzony majątek produkcyjny elektrowni Dychów. Niemal całkowitej wymianie zostaną poddane trzy turbozespoły i cztery pompy akumulacyjne. Spowoduje to zwiększenie mocy z 80 MW do 90 MW, oraz wzrost o ponad 20% produkcji energii elektrycznej. Poprawie ulegnie również sprawność cyklu pompowego.

Inwestorem zastępczym wszystkich inwestycji odtworzeniowych – tych dotyczących małych elektrowni wodnych i tej największej w elektrowni Dychów – była i jest nasza spółka. Posiadając dobre zaplecze remontowo-budowlane i doświadczoną kadrę, byliśmy w stanie sprostać i znakomicie wywiązać się z postawionych przed nami zadań.

Naszymi zamierzeniami na przyszłość jest dalszy rozwój bazy wytwórczej odnawialnych źródeł energii zarówno opartych na potencjale rzek, jak i na biomasie czy też energii słonecznej. n


Zespół Elektrowni Wodnych Dychów S.A.

Dychów 6A, 66-627 Bobrowice
tel. (068) 383-84-77, fax (068) 383-68-75
e-mail: [email protected]
www.zewdsa.com.pl