Frantschach Świecie w panteonie polskiej ekologii

Ochrona Środowiska XV – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 269 (6346) 19 listopada 2002 r.

Frantschach Świecie w panteonie polskiej ekologii

Firma Frantschach Świecie SA, należąca do międzynarodowej grupy Mondi Europe, jest jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów celulozowo-papierniczych w Polsce i w Europie. Ukierunkowana jest na wytwarzanie niebielonych mas włóknistych oraz szerokiego asortymentu wytworów papierniczych do produkcji tektury falistej i worków. Jest jednocześnie najbardziej aktywnym partnerem działań proekologicznych w regionie kujawsko-pomorskim.

W 2001 roku firma osiągnęła rekordową produkcję w wysokości 631.210 ton papieru. Procentowy udział eksportowanego papieru wzrósł z 43% w 1996 r. do 69% w 2001 r. Produkty Frantschach Świecie trafiają do krajów na całym świecie i stanowią konkurencję m.in. dla produktów z krajów skandynawskich, słynących z przetwórstwa drewna.

Stosowane zaawansowane technologie stawiają Frantschach Świecie na równi z najlepszymi zakładami krajów Unii Europejskiej. Firma od 1995 r. posiada Zintegrowany System Zarządzania Jakością ISO 9002, a od 2002 r. – System Zarządzania Środowiskiem ISO 14001. Frantschach Świecie spełnia wszystkie, nawet najostrzejsze kryteria ochrony środowiska, określone w Konwencji Helsińskiej na 2006 rok. Zgodnie z jej wytycznymi, firma realizuje projekty proekologiczne, które należą do pionierskich w Polsce, a także w Europie. Zakład spełnia również wskaźniki zanieczyszczeń, zawarte w Zaleceniu HELCOM 17/8, dotyczące ograniczenia zrzutów z przemysłu celulozowego siarczanowego oraz zawarte w Zaleceniu HELCOM 16/4 dotyczącym zmniejszenia emisji do atmosfery z przemysłu papierniczego.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Frantschach Świecie wielokrotnie honorowano prestiżowymi nagrodami, m.in. w 2002 r. zakład otrzymał „Orła Rzeczypospolitej” dla najbardziej efektywnej firmy roku w sektorze produkcji i usług niefinansowych, a rok wcześniej honorowe wyróżnienie w konkursie Gazety Wyborczej „Firma Roku 2000”. Ponadto w 2002 roku, Frantschach Świecie zajął I miejsce w konkursie na „Potencjalnie najbardziej konkurencyjne polskie przedsiębiorstwo na rynku wspólnej Europy w sektorze produkcji i usług niefinansowych” przyznane przez Polish Market i PAN. W 2002 roku firma znalazła się również w pierwszej dziesiątce najlepszych polskich spółek giełdowych w raporcie opublikowanym przez tygodnik „Wprost”.

Od kwietnia 1997 r. Frantschach Świecie notowany jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a w 2001 roku uzyskał II miejsce przyznane przez prezesa Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w kategorii najwyższej stopy zwrotu w roku 2001.

ISO 14001 czyli System Zarządzania Środowiskiem

Od maja 2002 r. w zakładzie działa System Zarządzania Środowiskiem (certyfikat ISO 14001), który koncentruje się na zidentyfikowaniu oddziaływania Frantschach Świecie na środowisko naturalne oraz na eliminacji niekorzystnych oddziaływań w tym środowisku. Oznacza to, że kwestie ochrony środowiska brane są pod uwagę w procesie zarządzania przedsiębiorstwem na równi z przesłankami ekonomicznymi i technicznymi.

Posiadanie certyfikatu ISO oznacza, że zakład spełnia wszystkie kryteria, określone przez międzynarodową normę ISO 14001 w zakresie zarządzania działaniami mającymi lub mogącymi mieć wpływ na środowisko naturalne. Certyfikat potwierdza zdolność przedsiębiorstwa do sprawnego, zorganizowanego zarządzania procesami, które podlegają stałemu monitorowaniu, przy użyciu nowoczesnych technologii i urządzeń pomiarowo-kontrolnych.

W praktyce wytyczne ISO 14001 firma Frantschach Świecie realizuje m.in. przez ciągłą modernizację urządzeń i technologii, stały monitoring i pomiar emisji, a w konsekwencji tych działań ciągłą redukcję wpływu procesu produkcyjnego na środowisko naturalne i redukcję emitowanych zanieczyszczeń. Frantschach Świecie stosuje normy i obowiązujące regulacje prawne, dążąc wręcz do ich „wyprzedzania”, co ma miejsce np. w przypadku planowanego kotła fluidalnego, który będzie spełniał normy przewidziane w dyrektywie UE, która wejdzie w życie dopiero w 2006 r.

Ponadto najnowszym potwierdzeniem sukcesów odniesionych przez Frantschach Świecie w dziedzinie ochrony środowiska jest fakt, że Urząd Wojewódzki nominował zakład do nagrody w konkursie – Swedish Baltic Sea Water w dziedzinie oczyszczalni ścieków.

Ekologia na europejskim poziomie

Przy podejmowaniu decyzji o doborze zarówno technologii, jak i urządzeń do nowo budowanych czy też modernizowanych obiektów technologicznych Frantschach Świecie zawsze kieruje się założeniami najlepszej dostępnej technologii (tzw. BAT). Jej zrozumienie prowadzi do najbardziej spektakularnego efektu, tj. minimalizacji wpływu procesów technologicznych na środowisko przyrodnicze.

Inwestycje = ciągła redukcja emisji zanieczyszczeń

W okresie ostatnich sześciu lat, zakład przeprowadził wiele zadań inwestycyjno-modernizacyjnych na ogólną kwotę 252 mln USD, a w tym nakłady na zadania proekologiczne wyniosły 74 mln USD.

Uzyskane efekty ekologiczne to między innymi zmniejszenie zużycia wody świeżej z 126 tys. m3/d w 1994 r. do 62,6 tys. m3/d w 2000 r. Nastąpiło także zmniejszenie ładunku ChZT w ściekach odprowadzanych z zakładu z 36 t O2/d do 5,2 t O2/d w analogicznym okresie.

Proces modernizacji zakładu w ciągu ostatnich lat doprowadził do sukcesywnej i znacznej redukcji zanieczyszczeń oraz zużycia wody. Z kolei modernizacja oczyszczalni ścieków przyczyniła się do znacznej poprawy parametrów jakości wody, takich jak: ChZT, BZT5, zawiesina ogólna i inne. O trafności technologii zastosowanych przez Frantschach Świecie do oczyszczania ścieków świadczy tabela 1, zawierająca stopień redukcji zanieczyszczeń w latach 1995 – 2000. Od tego czasu trwają dalsze intensywne procesy modernizacyjne.

Nowoczesne urządzenia do ochrony powietrza przyczyniły się do znacznej redukcji pyłów, których spadek w kolejnych latach przedstawia wykres 1.

Stały monitoring środowiskowy

Frantschach Świecie prowadzi stały monitoring i rejestruje poziom zanieczyszczeń w regionie. W jego skład wchodzą: monitoring emisji, czyli ciągły pomiar i rejestracja wyników emisji pyłowo-gazowej oraz monitoring imisji, czyli ciągły pomiar i rejestracja wyników w dwóch stacjach pomiarowych z przekazem poprzez modem radiowy. Prowadzony jest również monitoring ścieków i wód podziemnych. W sposób ciągły rejestrowany jest strumień ścieków odprowadzanych z zakładu, a w sposób okresowy prowadzona jest całodobowa kontrola parametrów stężeniowych zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach. Jakość wód podziemnych monitorowana jest z częstotliwością raz na kwartał w sieci specjalistycznych urządzeń (piezometrów) zlokalizowanych na terenie zakładu i terenach do niego przyległych.

Z ostatniej chwili

24 października miała miejsce inauguracja maszyny nr 3 po modernizacji, tzw. MP3 oraz uroczyste wręczenie certyfikatu Systemu Zarządzania Środowiskiem ISO 14001.

Celem modernizacji MP3 było dostosowanie parametrów maszyny do najwyższego poziomu europejskiego, zgodnie ze strategią realizacji inwestycji według zasady najlepszych dostępnych technologii. Modernizacja maszyny doprowadziła do poprawy jakości produkowanego papieru oraz zwiększyła możliwości produkcyjne w zakresie ilości oraz gramatury papieru. Wprowadzony został również komputerowy system do zarządzania magazynami (tzw. Warehouse Management System), który pozwala na monitorowanie umiejscowienia rol papieru w magazynach przed wysyłką do klientów. Maszyna nr 3 produkuje takie rodzaje papieru, jak: Vistula Extra Topliner, Vistula Liner 2, Vistula Liner 3 oraz Vistula W/B Fluting. Koszt modernizacji wyniósł 9 mln euro.

 

Najważniejsze inwestycje ekologiczne w latach 1995-2001:

  • Budowa nowego wydziału kaustyzacji z piecem obrotowym, wyposażone w urządzenia ochrony atmosfery (elektrofiltr, płuczka) o wysokiej sprawności.
  • Budowa nowego obiektu wyparki do zagęszczania ługu czarnego wraz z instalacją do odpędzania i spalania gazów złowonnych. Modernizacja kotła węglowego OP-140 nr 4 połączona z wymianą elektrofiltra i zainstalowaniem dysz OFA dla redukcji NOx.
  • Modernizacja biologicznej oczyszczalni ścieków. Wymiana systemu napowietrzania komór z osadem czynnym w biologicznej oczyszczalni ścieków, z systemu ruszt Inka na bioreaktory CELPOX.
  • Zakup i montaż dwóch stacji pomiarowych do monitorowania stężeń imisyjnych zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym i rejestracji parametrów meteorologicznych.
  • Zakup i montaż instalacji do pomiarów wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego z kotłów węglowych OP-140 nr 4 i 5.
  • Modernizacja celulozowni sosnowej, a w tym urządzeń technologicznych związanych z poprawą gospodarki wodno-ściekowej.
  • Modernizacja elektrofiltru przy kotle sodowym i instalacja za nim automatycznego pyłomierza.
  • Modernizacja mechanicznej oczyszczalni ścieków.
  • Monitoring wód podziemnych.
ISO 14001 stanowi dla firm kolejny etap doskonalenia zarządzania na drodze ku lepszej jakości.

Dojrzewająca świadomość konieczności zachowania środowiska naturalnego naszej planety w obliczu narastającego jego zagrożenia jest dzisiaj poważnym wyzwaniem dla ludzkości. Przyczyniło się to do opracowania norm ISO 14000. Normy te stały się jednym z elementów skutecznego zarządzania środowiskiem, tak aby odbywało się ono zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Ustanowiona nagroda „Panteon Polskiej Ekologii” pod patronatem ministra środowiska i dyrektora Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji stanowi uhonorowanie polskich przedsiębiorstw, które opracowały i wdrożyły system zarządzania środowiskowego zgodny z wymaganiami określonymi w normie ISO 14001.

Posiadanie certyfikatu zarządzania środowiskowego potwierdza, że istotne aspekty środowiskowe firmy są pod stałą kontrolą, przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego, zdrowia ludzkiego i zapobiegają zagrożeniom związanym z ciągłym rozwojem gospodarczym.


86-100 Świecie n. Wisłą, ul. Bydgoska 1
tel. (052) 332-15-53, fax (052) 332-19-30
www.frantschach.com