ISO 14001, to ciągłe doskonalenie i rozwój

Ochrona Środowiska XV – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 269 (6346) 19 listopada 2002 r.

ISO 14001, to ciągłe doskonalenie i rozwój

Rozmowa z Krystyną Jastal, prezesem Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego

W roku bieżącym zostali państwo uhonorowani nagrodą „Panteon Polskiej Ekologii”, której patronują minister środowiska oraz dyrektor Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji. Uroczyste wręczenie nagrody podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich POLEKO jest okazją, aby zadać pytanie: Co sprawiło, że za działanie priorytetowe uznała pani uzyskanie przez przedsiębiorstwo certyfikatu normy ISO 14001?

Jesteśmy jedną z nielicznych w Polsce firm wodociągowych, które otrzymały ISO 14001, czyli certyfikat zgodności z normą systemu zarządzania środowiskowego. A teraz dlaczego.

Instytucja, która nie uczy się, nawet jeśli wypełnia swoje zadania statutowe, faktycznie cofa się w rozwoju, a rynek jest bezwzględny. Należało zatem obrać taką drogę, która zapewni spółce nie tylko przetrwanie, ale i perspektywy.

Rozważając powyższe uznałam, że najlepsze dla Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego będzie przyjęcie takich kierunków rozwoju, które przyniosą korzyści i firmie, i społeczeństwu, i środowisku naturalnemu. Odpowiedź nasunęła się sama – ISO 14001.

Czym jest i co daje przedsiębiorstwu uzyskanie certyfikatu?

ISO to nie tylko certyfikat, którym można się pochwalić. Wdrażanie norm środowiskowych stanowi odpowiedź wielu organizacji na wymogi stawiane przez Unię Europejską. Przynosi firmom wymierne korzyści ekonomiczne, zwiększa konkurencyjność usług, ułatwia dostęp do preferencyjnych kredytów i pożyczek na realizację przedsięwzięć proekologicznych. Stanowi wyraz troski o środowisko, uznając dobro społeczności lokalnej za najważniejsze.

Uzyskanie certyfikatu to długa, pracochłonna droga. To przestawienie przedsiębiorstwa na całkowicie nowe tory w zakresie organizacji, zarządzania, ekonomiki i przede wszystkim filozofii myślenia.

BPK otrzymało certyfikat, i co dalej? Czy teraz wytyczać będzie pani prezes inne cele?

Otrzymanie certyfikatu to zaledwie pierwszy szczebel na drabinie ustawicznego doskonalenia. Certyfikatu nie zdobywa się raz na zawsze. Firma certyfikująca – w naszym przypadku British Standards Institutions – co pół roku dokonuje audytu nadzorczego, sprawdzając zgodność działalności spółki we wszystkich aspektach środowiskowych. Konsekwencją uchybień w zakresie zgodności z normą jest pozbawienie firmy certyfikatu. To po pierwsze.

Po drugie, certyfikat ISO udało nam się uzyskać jedynie w zakresie gospodarki wodociągowej, prowadzenia nadzoru inwestycyjnego, składowania odpadów i zarządu dróg. Pozostało to, co nas boli najbardziej – gospodarka kanalizacyjna i oczyszczanie ścieków. W związku z powyższym, moją główną ambicją jest wdrożenie opracowanego i zaakceptowanego przez gminę „Programu poprawy gospodarki ściekowej dla miasta Bytomia”. Program ten w sposób kompleksowy i ekonomicznie uzasadniony rozwiązuje problemy gospodarki ściekowej miasta. Mój strategiczny cel chciałabym osiągnąć do roku 2004, w związku z czym terminy realizacji poszczególnych etapów programu są bardzo napięte.

Pierwszy krok na drodze do przebudowy całego systemu kanalizacyjnego stanowi uruchomienie, finansowanej częściowo z funduszu pomocowego Unii Europejskiej, nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Wydajność oczyszczalni – 25 tys. m3/dobę – pozwoli na obsługę dwóch gmin oraz na wyłączenie trzech istniejących w Bytomiu przestarzałych obiektów, działających bez pozwoleń wodnoprawnych.

Mam nadzieję, że działania powyższe uda się zsynchronizować z rozpoczęciem budowy kanalizacji w rejonach dotychczas nieskanalizowanych, do czego niezbędne jest pozyskanie środków zewnętrznych, o co zabiega zarówno gmina, jak i BPK.

Determinacja spółki w kwestii sfinalizowania programu jest ogromna, ponieważ dopóki nie uporamy się z gospodarką ściekową w mieście, możemy jedynie śnić o rozszerzeniu certyfikatu ISO o ten zakres działalności.

Na własny koszt spółka wybudowała 2 lata temu nowoczesne składowisko odpadów komunalnych, ratując tym samym gminę przed wysokimi karami ekologicznymi związanymi z nie spełniającym warunków ochrony środowiska starym wysypiskiem śmieci. Jakie są dalsze działania przedsiębiorstwa w tym zakresie, bo samo składowanie odpadów, zgodnie z uregulowaniami ustawy o odpadach, to już za mało?

W zakresie gospodarki odpadami idziemy równolegle w dwóch, a nawet w trzech kierunkach. Budujemy drugą kwaterę składowiska odpadów, w czym wspiera nas Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz przygotowujemy tereny pod lokalizację stacji segregacji odpadów komunalnych – nieodłączny element nowoczesnych składowisk. Równocześnie rekultywujemy wyeksploatowane wysypisko odpadów komunalnych, co umożliwi rozpoczęcie budowy instalacji do pozyskiwania i przesyłu biogazu. Z tego źródła ogrzewany będzie rewitalizowany kwartał śródmieścia Bytomia.

Dewiza, jaką stara się pani realizować w życiu zawodowym?

Jeśli będziemy się starali iść krok przed innymi, zawsze zdążymy na czas.

Rozmawiała EK

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.
41-902 Bytom, pl. T. Kościuszki 11
tel. (032) 396-71-12, fax (032) 396-71-58
e-mail: [email protected]
www.bpk.pl