Ochrona Środowiska XIV – Światowy Dzień Ochrony Środowiska
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 128 (6205) 4 czerwca 2002 r.
Huta Katowice w środowisku naturalnym
Huta Katowice jest najnowocześniejszym polskim zakładem hutniczym o pełnym profilu surowcowym – produkującym stal z rudy żelaza. Jednym z założeń przy jej projektowaniu, na początku lat siedemdziesiątych, była konieczność restrukturyzacji starego hutnictwa polskiego zlokalizowanego głównie w ówczesnym województwie katowickim.
Restrukturyzacja starego hutnictwa, a w tym likwidacja wielu przestarzałych, uciążliwych technologii hutniczych (koksownie, spiekalnie, wielkie piece, stalownie martenowskie), wiążąca się z radykalnym ograniczeniem wpływu hut na środowisko naturalne, była możliwa dzięki przejęciu produkcji stali przez Hutę Katowice. Przykładami takich zakładów są huty: Bankowa, Kościuszko, Pokój.
Rodzaj, wielkość produkcji, stosowane technologie w Hucie Katowice powodują znaczące oddziaływanie na środowisko naturalne. W ostatnich latach ochrona środowiska stała się jednym z podstawowych celów Huty Katowice. Zapoczątkowano program działań proekologicznych, który przyniósł znaczny postęp potwierdzony między innymi zdecydowaną redukcją wskaźników emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Pomimo trudnej sytuacji finansowej huta zrealizowała i nadal realizuje wiele wysokonakładowych zadań proekologicznych (nakłady inwestycyjne na ochronę środowiska w ostatnich 3 latach wyniosły ok. 61 mln złotych).
Celem ograniczenia emisji pyłowo-gazowych do powietrza w ostatnich latach zrealizowano:
w roku 1997 modernizację elektrofiltrów odpylających spaliny z taśmy spiekalniczej nr 3, zmiany w technologii spiekania oraz instalację odzysku ciepła z chłodni spieku tej taśmy;
w roku 1999 modernizację elektrofiltrów odpylających spaliny z taśmy spiekalniczej nr 1, zmiany w technologii spiekania oraz instalację odzysku gazu konwertorowego z konwertora nr 3;
w roku 2000 instalację odzysku gazu konwertorowego z konwertora nr 1;
w roku 2002 instalację odzysku ciepła z taśmy spiekalniczej nr 1 oraz nową tkaninową odpylnię spalin z piecokadzi.
Efektem tych inwestycji były przedstawione w tabeli 1 zmiany wskaźników emisji wyrażonych w kg/Mg stali.
W celu ograniczenia zużycia wody świeżej pobieranej z rzek Soły i Skawy oraz optymalizacji gospodarki wodno-ściekowej huty w poprzednich latach:
- całkowicie zawrócono do obiegów uzdatnione na oczyszczalni ścieków deszczowo-przemysłowych ścieki sanitarne,
- zmodernizowano sieć wodną na terenie oczyszczalni, co pozwoliło na zwiększenie ilości zawracanych uzdatnionych wód przemysłowych i poprawę ich jakości.
Kształtowanie się wskaźników gospodarki wodno-ściekowej w ostatnich latach przedstawiono w tabeli 2.
Racjonalna gospodarka odpadami poprodukcyjnymi to priorytetowe zadanie w programie ochrony środowiska województwa śląskiego. W Hucie Katowice od roku 1990 pracuje Linia Przerobu Żużla, która przerabia stalownicze żużle kawałkowe na żużel metalurgiczny i kruszywo budowlane przy równoczesnym odzysku wtrąceń metalicznych.
Od roku 1999 prowadzona jest przez firmę HK EKO-GRYS reeksploatacja zakładowego składowiska odpadów, polegająca na odzysku kruszyw drogowych i budowlanych.
W ostatnich latach zintensyfikowano działania skierowane na pozyskanie nowych odbiorców i kierunków gospodarczego wykorzystania odpadów wytwarzanych w hucie. W 2001 roku z każdej wyprodukowanej tony stali na zakładowe składowisko trafiło 12 kg odpadów. Wskaźniki gospodarki odpadami przedstawiono w tabeli 3.
Od połowy 1998 roku w Hucie Katowice podjęto prace nad wdrożeniem Systemu Zarządzania Środowiskowego w oparciu o normę PN-EN ISO 14001.
W lipcu 2001 przedstawiciele jednostki certyfikującej TÜV Rheinland przeprowadzili audit funkcjonującego systemu stwierdzając jego zgodność z normą PN-EN ISO 14001.
Huta Katowice w październiku 2001 roku otrzymała certyfikat. n
41-308 Dąbrowa Górnicza, al. Piłsudskiego 92
centrala tel. (032) 794-53-33, fax (032) 795-52-00
e-mail: [email protected]
www.hutakatowice.com.pl
- Informacje o Hucie Katowice