Inwestowanie w środowisko jest opłacalne

Ochrona Środowiska XII – Systemy Zarządzania Środowiskowego
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 130 (5988) 5 czerwca 2001 r.

Inwestowanie w środowisko jest opłacalne

Huta „Łaziska” S.A. to jedyny w Polsce producent wytwarzający żelazostopy dla hut i odlewni, z ugruntowaną pozycją na rynku tak krajowym, jak i europejskim. Zakład jest dumny ze swojej tradycji i dokonań z zakresu ekologii. Te wielokrotnie były dostrzegane na zewnątrz i nagradzane.

Początki huty sięgają roku 1916 i wiążą się z miejscową elektrownią. W 1920 roku rozpoczęto tu produkcję żelazostopów, a po II wojnie światowej huta ukierunkowała się wyłącznie na ich produkcję. W początkach działalności zakład był uciążliwy dla środowiska, a wytwarzanie żelazostopów odbywało się w trudnych warunkach. Powojenna historia huty to okres rozbudowy zakładu, modernizacji kolejnych piecowni i wdrożenia automatyzacji procesów oraz kapitałochłonnych inwestycji z zakresu ochrony środowiska. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewi dziesiątych nastąpił przełom w zakresie oddziaływania zakładu na środowisko. Do zasadniczych zrealizowanych wówczas inwestycji, z których huta korzysta do dziś, zalicza się stacja odnowy wody oraz odpylnia piecowni II i III. W rezultacie huta ma rozwiązane kluczowe problemy z zakresu oddziaływania na środowisko – szczyci się m.in. wysoką sprawnością odpylania gazów poreakcyjnych (ponad 99%), przemysłowym wykorzystywaniem wszystkich wychwyconych pyłów, a także zamkniętym obiegiem wody przemysłowej (wszystkie ścieki z terenu zakładu są oczyszczane). Skalę osiągnięć ekologicznych zakładu prezentują dane liczbowe nt. kształtowania się emisji pyłów oraz zrzutów ścieków. I tak, emisja pyłów do atmosfery spadła z poziomu ponad 20 tys. ton/rok w latach osiemdziesiątych do poziomu poniżej 1000 t/rok po roku 1992. Zrzuty ścieków obniżyły się z poziomu 900 tys. m3/rok (w 1989 roku) do poziomu około 50 tys. m3/rok w latach dziewięćdziesiątych.

Od 1997 roku huta jest spółką akcyjną, a od 1999 roku zakładem sprywatyzowanym, w którym większościowym akcjonariuszem jest firma GEMI Sp. z o.o. z Katowic. Od połowy 1999 roku ma miejsce w hucie kolejne nasilenie działań modernizacyjnych, z ukierunkowaniem na obniżenie energochłonności i dalszą poprawę w zakresie oddziaływania na środowisko (w okresie tym wyremontowano m.in. największe jednostki piecowe).

W 2000 roku huta została laureatem II edycji konkursu „Przyjaźni Środowisku” pod patronatem honorowym prezydenta RP w kategorii „Firma Przyjazna Środowisku” za dotychczasowe osiągnięcia w zakresie ekologii, a także projekt pn. „Kompleksowa minimalizacja negatywnych oddziaływań na środowisko związanych z procesami mechanicznego rozdrabniania żelazostopów”. Procesy te odgrywają w hucie znaczącą rolę, bowiem w skali miesiąca kruszy się tu kilka tysięcy ton żelazostopów. Uzyskane w wyniku wdrożenia projektu efekty ekologiczne to m.in. odzysk drobnych frakcji handlowych żelazostopów (poprzez rozsiewanie dotychczasowych niezbywalnych drobnych frakcji), zaniechanie nieopłacalnego ich przetopu, a tym samym zmniejszenie zużywanej energii elektrycznej (co można przeliczyć na zmniejszenie zużycia energetycznego węgla kamiennego, zmniejszenie emisji: CO2, pyłu, SO2, NOx), a także ograniczenie emisji pyłów powstających w procesie kruszenia poprzez zastosowanie filtru pulsacyjnego.

Od 1996 roku huta szczyci się Świadectwem Przedsiębiorstwa Czystszej Produkcji. Obecnie kończy prace nad wdrażaniem systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z międzynarodowym standardem ISO 14001.


43-170 Łaziska Górne

ul. Cieszyńska 23
tel. (032) 224-15-00, fax (032) 224-15-23
e-mail: [email protected]
www.hlsili.pl

Inwestowanie w środowisko jest opłacalne

Ochrona Środowiska XV – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 269 (6346) 19 listopada 2002 r.

Inwestowanie w środowisko jest opłacalne

Zakład Przetwórstwa Szkła „GLASPO-Grzegorzew” Sp. z o.o. jest pierwszą firmą w branży przetwórstwa szkła, która wprowadziła zintegrowany system zarządzania jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem i higieną pracy. Uroczyste wręczenie trzech certyfikatów odbyło się w dziesiątą rocznicę działalności firmy.

Utrzymanie i doskonalenie wdrożonego systemu zarządzania środowiskiem i zasobami naturalnymi jest inwestycją, która mimo dużych nakładów finansowych w ostatecznym rozrachunku przynosi wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa. Stwarza to dla zakładu lepsze perspektywy na przyszłość tak w rozwoju, jak i jakości produkowanych przez niego wyrobów.

Biorąc pod uwagę profil działalności firmy, większość ze zidentyfikowanych aspektów środowiskowych odnosi się do odpadów poprodukcyjnych oraz do maksymalnego ograniczenia negatywnego wpływu naszej działalności na otaczające środowisko.

Postępowanie firmy zgodnie z obowiązującym prawem pozwoliło nam na uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych.

W związku z tym wprowadziliśmy selektywne gromadzenie odpadów. Głównym z odpadów poprodukcyjnych jest stłuczka szklana w całości wykorzystywana do ponownej produkcji szkła. Ponadto w całym zakładzie wprowadzono elektryczne ogrzewanie pomieszczeń w miejsce ogrzewania olejem opałowym.

Dziś, po prawie rocznej eksploatacji zintegrowanego systemu zarządzania jakością, środowiskiem i bhp wyraźnie dostrzec można zaangażowanie załogi w poprawę stanu środowiska naturalnego, i co ważne – zaangażowanie kontrolowane i efektywne. n


GLASPO-Grzegorzew Spółka z o.o.
50-020 Wrocław, ul. Piłsudskiego 74
Rejestr Przedsiębiorców 2500000011
tel. (071) 346-04-62, fax (071) 347-14-33
e-mail: [email protected]
Zakład Przetwórstwa Szkła
62-640 Grzegorzew k. Koła, ul. Góry 1
tel. (063) 262-80-00, fax (063) 262-80-11
e-mail: [email protected]
www.glaspo.pl