„POLICE” w przyjaźni ze środowiskiem

Ochrona Środowiska XI – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2000
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (5741) 21 listopada 2000 r.

„POLICE” w przyjaźni ze środowiskiem
Lokowane w pierwszej setce przedsiębiorstw Europy Środkowej, Zakłady Chemiczne „POLICE” SA są jednym z największych kompleksów przemysłu chemicznego w Polsce

 

W Zakładach Chemicznych „POLICE” SA, jak w każdej nowoczesnej firmie, ekologię traktuje się priorytetowo. Inwestycje na rzecz ochrony środowiska tylko w 1999 roku sięgnęły tu ok. 17 mln złotych. Działania proekologiczne potwierdzają stosowne certyfikaty, m.in. World Environment Center za zagospodarowanie hałdy fosfogipsu, w tym działaniu „POLICE” mogą być wzorem na skalę światową. Określane jako „biała góra”, składowisko fosfogipsu w Policach już od dawna zmieniło kolor na zielony. Obwałowania, odprowadzanie odcieków, zadarnianie i zadrzewianie hałdy – 100 tysięcy nasadzonych drzew daje miejscami prawdziwy las.

Dzięki poczynionym wcześniej i nadal realizowanym inwestycjom wielokrotnie obniżono emisję dwutlenku siarki oraz związków fluoru. Warto zaznaczyć, że to co aktualnie robi firma w zakresie ekologii jest zgodne z obowiązującymi przepisami, które są coraz bardziej restrykcyjne, dostosowane do europejskich normatywów.

Potwierdzeniem działań proekologicznych było przystąpienie zakładów w 1996 roku do międzynarodowego programu „Odpowiedzialność i Troska”. W ramach programu, jak co roku przedstawiany jest plan zamierzeń, realizowany zgodnie z kolejnymi deklaracjami.

Spośród celów postawionych do wykonania w ostatnich latach, aż trzy zagadnienia dotyczyły dalszego zmniejszenia emisji substancji szkodliwych do atmosfery. Wśród innych, zrealizowanych deklaracji w ramach programu „Odpowiedzialność i Troska” znalazł się też punkt dotyczący ochrony ptaka ohara (ptaka zagrożonego wyginięciem, znajdującego się w „Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt”).

Proekologiczne inwestycje w Zakładach Chemicznych „POLICE” SA, odpowiedzialność za stan środowiska, to działalność całkowicie dobrowolna, nie wymuszona przez normy i przepisy prawne, znajduje uznanie niezależnych instytucji. W 1999 i 2000 roku przewodniczący Kapituły Programu „Odpowiedzialność i Troska” wręczył Zakładom Chemicznym „POLICE” SA certyfikaty, które – na podstawie przeprowadzonego wcześniej audytu – potwierdzają dokonania firmy w tym zakresie. Tak więc oficjalnie i bezstronnie uwiarygodniona została przynależność Zakładów Chemicznych „POLICE” SA do programu Responsible Care, który jest nadal realizowany w sposób przyjazny dla środowiska.

Najbardziej jednak wiarygodnym świadectwem potwierdzającym efektywność tych działań jest sama natura. Okolice zakładowej oczyszczalni ścieków stanowią jeden z najbogatszych na Pomorzu rejonów ornitologicznych. Na terenie rekultywowanych składowisk spotyka się zwierzynę leśną – dziki i sarny. Po latach nieobecności wróciły na te tereny bobry i wydry.

Dział Public Relations

Logo

Zakłady Chemiczne „POLICE” SA
ul. Kuźnicka 1, 72-010 Police
tel. (091) 317 43 33, fax (091) 317 31 60
www: http://www.zchpolice.pl
e-mail: [email protected]

 

„POLICE” w przyjaźni ze środowiskiem

Ochrona Środowiska XII – Systemy Zarządzania Środowiskowego
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 130 (5988) 5 czerwca 2001 r.

„POLICE” w przyjaźni ze środowiskiem

Inwestycje na rzecz ochrony środowiska w Zakładach Chemicznych „POLICE” SA tylko w 2000 roku sięgnęły ok. 15 mln złotych. Działania proekologiczne firmy potwierdzają stosowne certyfikaty, m.in. World Environment Center za zagospodarowanie hałdy fosfogipsu. Określane jako „biała góra”, składowisko fosfogipsu w Policach już od dawna zmieniło kolor na zielony. W ciągu wielu lat zakłady dopracowały się takich rozwiązań w zakresie rekultywacji, które są wzorem dla innych światowych producentów.

„POLICE” od lat ekologię traktują priorytetowo. Dzięki poczynionym wcześniej i nadal realizowanym inwestycjom wielokrotnie obniżono emisję dwutlenku siarki oraz związków fluoru. Dzięki modernizacji jednej z dwóch polickich elektrociepłowni zmniejszyła się emisja tlenków azotu i popiołów. Podobne modernizacje prowadzone są w drugiej polickiej elektrociepłowni. W połowie 2000 roku oddano do eksploatacji instalację ograniczającą emisję związków siarki z wytwórni bieli tytanowej.

Dodatkowo, dobrowolne przystąpienie w roku 1996 Zakładów w Policach do Programu „Odpowiedzialność i Troska” zmienia obraz rzekomego „truciciela”, tym bardziej że corocznie wyznaczane proekologiczne cele są skrupulatnie realizowane.

Po dwukrotnych audytach (w 1999 i 2000 roku) przeprowadzonych przez przedstawicieli sekretariatu Programu „Odpowiedzialność i Troska” w firmach uczestniczących w Programie, ZCh „POLICE” SA uplasowały się na czele. I tak np. w kierunku ograniczenia szkodliwych emisji „POLICE” znalazły się na pierwszym miejscu wśród przedsiębiorstw branży chemicznej.

Najbardziej jednak wiarygodnym świadectwem potwierdzającym efektywność tych działań jest sama natura. Tereny zakładowej oczyszczalni ścieków stanowią jeden z najbogatszych na Pomorzu rejonów ornitologicznych. Na rekultywowanych składowiskach spotyka się zwierzynę leśną – dziki i sarny. Po latach nieobecności wróciły w te okolice bobry i wydry.

Warto zaznaczyć, że to, co aktualnie dzieje się w ZCh „POLICE” SA w zakresie ekologii, dostosowywane jest do normatywów europejskich. Mimo iż oficjalnie normy unijne dotyczące ochrony środowiska nie są jeszcze obowiązujące, obecnie to, co budujemy, nowe instalacje, które oddajemy do użytkowania spełniają nie tylko uwarunkowania formalnoprawne w Polsce, w ich realizacji przestrzega się wymogu wykorzystania najmniej szkodliwych dla środowiska dostępnych technologii.

Dział Public Relations


Zakłady Chemiczne „POLICE” SA

ul. Kuźnicka 1, 72-010 Police
tel. (091) 317 43 33, fax (091) 317 31 60
e-mail: [email protected]
www.zchpolice.pl