Jeden obszar działania

Nasze Zdrowie V
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ„.
nr 71 (7060) 25 marca 2005 r.

Jeden obszar działania

Wypowiedź dr. Wojciecha Koziejowskiego, dyrektora Lundbeck Poland Sp. z o.o.

Duńska firma H. Lundbeck A/S jest obecna w Polsce od 10 lat, ale jej leki znane są w naszym kraju znacznie dłużej. Jesteśmy jedyną na świecie firmą farmaceutyczną skupioną wyłącznie na farmakoterapii w psychiatrii i neurologii. Dzięki temu skutecznie konkurujemy z największymi koncernami farmaceutycznymi świata.

Misją naszej firmy jest poprawa jakości życia ludzi cierpiących z powodu chorób psychicznych i neurologicznych.

Jednym z głównych obszarów naszej aktywności jest leczenie depresji. Jest to choroba cywilizacyjna, która dotyka około 3 procent populacji. Natomiast niemal u co piątego człowieka raz w życiu wystąpi epizod depresyjny. Niewiele osób ma świadomość, że depresja jest chorobą śmiertelną, ponieważ nie leczona może prowadzić do samobójstwa. Wystarczy wspomnieć, że w roku 2002 w wypadkach samochodowych w Polsce zginęło ok. 5 800 osób, natomiast w wyniku samobójstw zmarło ok. 5 600. Depresja może dotknąć każdego, bez względu na wykształcenie czy formę pracy.

Odkąd wprowadzono nowoczesne metody leczenia, polegające głównie na farmakoterapii i psychoterapii, maleje liczba samobójstw. Skuteczność, szybkość i bezpieczeństwo działania leku stanowi podstawowy czynnik sukcesu terapii. W ubiegłym roku zarejestrowaliśmy w Polsce nowy preparat – escitalopram (Lexapro). Lek ten, dzięki swej skuteczności i dobrej tolerancji, zdobył sobie uznanie na świecie. Główną barierą w nowoczesnym leczeniu depresji w Polsce, podobnie jak wielu innych chorób, jest brak przejrzystego systemu refundacji leków. Przez ostatnie siedem lat ani jeden preparat innowacyjny nie został włączony do listy leków refundowanych. W ten sposób ogranicza się pacjentom dostępność do skuteczniejszego leczenia.

Drugim lekiem firmy Lundbeck, o którym chciałbym wspomnieć jest memantyna (Ebixa). Jest to jedyny na świecie preparat zarejestrowany do leczenia średnio zaawansowanych i zaawansowanych postaci choroby Alzheimera. Na tym polega jego wyjątkowość, ponieważ pozostałe preparaty wykorzystuje się tylko w leczeniu lekkich i średnich stadiów choroby Alzheimera. Dzięki stosowaniu memantyny następuje istotna poprawa zdolności do wykonywania podstawowych czynności życiowych, poprawia się też jakość życia pacjenta i jego opiekuna.

W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi około 250 tys. osób. Sytuacja chorych jest dramatyczna, ponieważ ciężar i koszty opieki nad nimi spadają głównie na rodziny. Również tu spotykamy się z tym samym problemem, co w przypadku depresji. Wystarczy wspomnieć, że w krajach o podobnym dochodzie narodowym, np. w Republice Czeskiej, nie wspominając już o Europie Zachodniej, memantyna jest refundowana.

Memantyna spowalnia rozwój choroby, dzięki czemu pacjent dłużej może być samodzielny, co odciąża opiekunów i opóźnia konieczność leczenia instytucjonalnego. Problem ma wielką wagę, ponieważ społeczeństwa się starzeją, wzrasta długość życia, dlatego coraz więcej osób zetknie się z tą chorobą. Udział państwa w kosztach leczenia chorób psychicznych i neurologicznych powinien zwiększyć się w znacznym stopniu. Bez tego, pacjenci ci w dużej mierze skazani są na życie poza nawiasem. n