Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
23 czerwca 2009 r.
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego laureatem Godła Inwestor w Kapitał Ludzki
Kapitał ludzki – kluczem do sukcesu
Rozmowa z Anną Wyrobą, dyrektorem Departamentu Organizacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (w latach 1999-2007 pełniła funkcję zastępcy dyrektora Urzędu)
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM) otrzymał niedawno prestiżowe wyróżnienie – Godło Inwestor w Kapitał Ludzki. W jaki sposób państwo tego dokonaliście? Wszak inwestowanie w kapitał ludzki to duży wysiłek nie tylko finansowy, ale również czasochłonny i edukacyjny
Godło Inwestor w Kapitał Ludzki otrzymaliśmy już po raz drugi. Dla nas stanowi kolejne wyróżnienie podkreślające skuteczność stosowanych systemów i narzędzi zarządczych. Potwierdza również, że dobrze inwestujemy w ludzi, najbardziej wartościowy kapitał Urzędu. Co jest kluczem do tego sukcesu? Podstawą jest systemowe podejście do zarządzania zasobami ludzkimi, na które składają się wdrożone systemy: zatrudniania, rozwoju, oceniania oraz motywowania. W sposób przemyślany realizujemy budżet szkoleniowy, uwzględniając potrzeby podnoszenia kwalifikacji zatrudnionych osób.
W ramach funduszy Unii Europejskiej, na szkolenia w latach 2007-2009 udało nam się pozyskać ok. 1,5 mln zł z Pomocy Technicznej. Staramy się również być dobrym partnerem dla działających na rynku firm szkoleniowych, które nie zawsze rozumieją specyfikę pracy administracji. Pomagamy im dostosowywać programy szkoleniowe do naszych potrzeb. Godło dało nam też satysfakcję, iż sprawdziliśmy się w porównaniu z organizacjami sektora prywatnego.
Na czym polega aktywne inwestowanie w ludzi?
Od początku istnienia Urzędu, czyli od 10 lat, założyliśmy, że będziemy uczącą się organizacją. Pracownicy mają możliwość korzystania z różnych form doskonalenia swoich kwalifikacji: od udziału w szkoleniach zewnętrznych, w tym ogólnych i specjalistycznych, poprzez kursy językowe, informatyczne aż do studiów podyplomowych. Funkcjonują również specjalne programy szkoleniowe, m.in. dedykowany kadrze kierowniczej pn. Akademia Rozwoju Umiejętności Menedżerskich oraz system szkoleń wewnętrznych, pozwalający na przekazywanie wiedzy przez pracowników uczestniczących w szkoleniach zewnętrznych (płatnych), pozostałym. Obecnie w UMWM pracuje ok. 900 osób, z czego ponad 90 procent posiada wykształcenie wyższe. To młody, ambitny zespół, w którym średnia wieku wynosi 34 lata i to dzięki jego zaangażowaniu i motywacji do ciągłego doskonalenia, UMWM otrzymał nagrodę. W tym miejscu, korzystając z okazji, dziękuję wszystkim pracownikom za ich zaangażowanie w ciągłe doskonalenie na rzecz Urzędu.
Jaka jest polityka UMWM w stosunku do przeszkolonych pracowników?
Kierujemy się zasadą, że ludzie to najważniejszy zasób, w który warto i należy inwestować. Poddając co roku ocenie każdego pracownika, planujemy od razu jego rozwój. Trudno oczywiście mówić o ścieżkach kariery, na które mogą pozwolić sobie firmy prywatne, gdzie prawie każde szkolenie kończy się awansem. W Urzędzie planujemy kadrę rezerwową, stąd aż 80 procent kierowników średniego szczebla zarządzającego pochodzi z awansu wewnętrznego. To nasz sukces, jak i dowód na to, że poważnie podchodzimy do zdobytej przez nich wiedzy oraz środków finansowych wykorzystywanych na ten cel. Dbając o ich rozwój dajemy też gwarancję, że odnajdą się na rynku pracy. Do tej pory osoby zatrudnione w Urzędzie, zmieniając pracę, nie miały trudności w jej znalezieniu w sektorze prywatnym. Udział w różnego rodzaju projektach, zespołach zadaniowych czy grupach roboczych związanych z programami i funduszami unijnymi powoduje, iż wyrastają na specjalistów, których można zatrudnić w wielu instytucjach, także w biznesie. Czasem wydaje się, a może to fakt, że tak naprawdę szkolimy ludzi dla biznesu.
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego jest również laureatem konkursu Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi, organizowanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Wyróżnienie otrzymaliśmy w 2008 r. za elastyczny system zarządzania zasobami ludzkimi, co oznacza, że mimo ograniczeń prawnych, ustawowo narzuconych, a niekiedy wręcz archaicznych rozwiązań, potrafimy zastosować nowoczesne narzędzia zarządzania personelem, czerpiąc wzorce z biznesu.
Pokazujemy, że administracja publiczna także może je właściwie wykorzystywać.
Czy otrzymane przez UMWM nagrody mają wpływ na wizerunek instytucji?
Nasi klienci, czyli samorządy terytorialne, gospodarcze, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, uczelnie, instytucje kultury, postrzegają nas pozytywnie. Pracownicy Urzędu rozumieją doskonale, że tylko profesjonalizmem, wysoką jakością realizowanych zadań można bronić się dzisiaj przed stereotypem niekompetentnego urzędnika. Proszę uwierzyć, w administracji dzieje się coraz lepiej. Europejski Kodeks Dobrej Administracji stał się faktem.
Dziękuję za rozmowę.
Maria Weber
Adres do korespondencji:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56
30-017 Kraków
tel. (012) 63 03 107, 507
fax (012) 63 02 126
Adres siedziby:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Basztowa 22
31-156 Kraków