Komputery i zarządzanie

Energia XXV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (5766) 20 grudnia 2000 r.

Komputery i zarządzanie
Elektrownia Łagisza SA

 

W ostatnich latach zainteresowanie firm systemami informatycznymi wspomagającymi funkcjonowanie znacznie wzrosło. Doświadczenia w ich wdrażaniu są z każdym dniem bogatsze, a udział w tym przedsięwzięciu wpływa na poprawę działalności przedsiębiorstw. W rankingu „Teleinfo 100”, na najlepiej zinformatyzowane przedsiębiorstwa w kraju, Elektrownia Łagisza SA z Będzina zajęła VII miejsce w branży energetyka.

By wziąć udział w konkursie należało wypełnić ankietę, podając liczbę stanowisk komputerowych, liczbę zatrudnionych informatyków, systemów baz danych i wykorzystania sieci teleinformatycznych, łącznie z internetem. W rywalizacji uczestniczyło 2000 firm, z których wybranych zostało 150 kandydatów do tytułu najlepiej zinformatyzowanych przedsiębiorstw w kraju z 12 sektorów gospodarki. Członkowie kapituły konkursu przyznawali poszczególnym firmom punkty.

Komfort pracy

Rok temu w Elektrowni Łagisza SA rozpoczęto wdrażanie profesjonalnych systemów komputerowych wspomagających zarządzanie firmą. Prace skupiły się głównie na Systemie Finansowo-Księgowym i Kadrowo-Płacowym. – Do ich niewątpliwych zalet zaliczyć należy łatwość i różnorodność tworzenia dowolnych zestawień i raportów dla jednostek zewnętrznych, bądź na potrzeby wewnętrzne – mówi Dariusz Rekosz, kierownik Wydziału Informatyki Elektrowni Łagisza SA. – Jednak choć pracownicy doceniają fakt, że mają dostęp do nowych technologii, a coraz nowocześniejsze komputery poprawiają komfort pracy, to przy wdrażaniu nowych systemów chęć poznania wiąże się z obawą przed zmianami. Dlatego staramy się poświecić pracownikom jak najwięcej czasu. Sami organizujemy i prowadzimy szkolenia. Część z nich odbywa się jednak w firmach zewnętrznych.

– Skojarzenie czterech systemów daje pełny obraz stanu ekonomicznego elektrowni, pozwala na znacznie szybsze uzyskanie danych analitycznych, na zaprojektowanie ściślejszego budżetu i pełniejszej kontroli jego wykonania. Naprawdę trudno dziś sobie wyobrazić zarządzanie tak dużym przedsiębiorstwem, jak nasze, bez jego komputeryzacji – mówi Jan Rogóż, prezes Zarządu Elektrowni Łagisza SA.

Foto

Dariusz Rekosz kieruje zespołem zajmującym się informatyczną infrastrukturą Łagiszy

Strategia informatyzacji

Wdrażanie systemów wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem jest wynikiem realizacji „Strategii informatyzacji przedsiębiorstwa do roku 2001”, przyjętej w Łagiszy w połowie 1999 roku. Zrezygnowano ze starych struktur sieciowych na rzecz połączeń światłowodowych, umiejscowionych na całym obszarze elektrowni, rozbudowuje się sieć komputerową, w ramach której remontuje się serwery sieciowe, urządzenia aktywne i pasywne. – Z uwagą przyglądamy się zasobom informatycznym innych firm ujętych w rankingu, m. in. Elektrowni Łaziska, choć myślę, że w raporcie „Teleinfo 100” brakuje wielu przedsiębiorstw, które się tam powinny znaleźć – mówi Dariusz Rekosz, który do sukcesu firmy może dołączyć swoje własne, czyli uzyskanie certyfikatu administratora sieci Novell i międzynarodowego certyfikatu firmy Microsoft. Został on również wytypowany do udziału w publikacji książkowej „Who is who w polskiej telekomunikacji i informatyce – Elita polskiej informatyki”, która powinna się ukazać w drugiej połowie grudnia br.

Hurtownia danych

Łagisza wchodzi w skład Południowego Koncernu Energetycznego SA, skupiającego siedem elektrowni. Stworzenie modelu informatyki, który wspomagałby zarządzanie tak dużym organizmem, jest dla informatyków wszystkich zakładów nie lada wyzwaniem. Stara się mu sprostać, złożona z kierowników wydziałów informatyki, Grupa Robocza Koncernu. Obecnie prace skupiają się na ujednoliceniu nie systemów poszczególnych elektrowni, ale ich danych. Ze względu na zbliżający się czas faktycznej konsolidacji oraz fakt, iż każda z firm posiada własne, sprawdzone i dobre systemy wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem, uznano, że najlepszym obecnie rozwiązaniem będzie utworzenie hurtowni danych koncernu. – Przy niewielkich nakładach inwestycyjnych, potrzebnych na zakup sprzętu i oprogramowania, możliwa stanie się taka centralizacja danych, która nie będzie uzależniona od tego, jakich systemów używa się w poszczególnych elektrowniach – mówi Dariusz Rekosz. Zakres informacji uściśla współpraca Grupy Roboczej Informatyków z innymi grupami, powołanymi w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania PKE. Istotna jest też sprawa wizerunku nowej firmy w sieci Internet. Poza tym zostanie zawarta umowa z firmą Microsoft, dzięki której wszelkie uaktualnienia oprogramowania, następujące w ciągu trzech lat, będą wdrażane na podstawie opłaty abonamentowej. Programy zostaną zainstalowane w 750 komputerach koncernu, Elektrownia Łagisza będzie partycypowała w 150 licencjach. Docelowo w koncernie nastąpi ujednolicenie systemów informatycznych.

Innym problemem informatyków koncernu jest zabezpieczenie danych przed hackerami. W Łagiszy, gdzie zanotowano już nieudane próby włamania się do systemu z zewnątrz, komputery pracujące w sieci chroni zainstalowane na serwerze danych specjalistyczne oprogramowanie Firewall – „Ściana ognia”. W tej chwili dodatkowym zabezpieczeniem jest zainstalowanie serwera pomiędzy serwerem lokalnych zasobów a informatycznym wyjściem na świat.

Michał Peszek