Energia – Środowisko – Infrastruktura
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
21 marca 2006 r.
Fundusz Spójności
Korzystamy z unijnej pomocy
Dylematem, przed którym stoją przedsiębiorstwa ciepłownicze na początku XXI wieku jest: jak ogrzewać skuteczniej, oszczędniej i taniej? Rynek konkurencyjnych nośników energii sprawia, że każde przedsiębiorstwo szuka własnej odpowiedzi na to pytanie.
Aby sprostać konkurencji i świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. realizuje od wielu lat kompleksową modernizację systemu ciepłowniczego. Uzyskane dotychczas efekty są porównywalne ze standardami europejskimi, a otrzymane świadectwa czystszej produkcji, ISO 9001 i ISO 14001 oraz nagroda „Panteon Polskiej Ekologii” świadczą, że działania przedsiębiorstwa prowadzą do zrównoważonego rozwoju, ograniczającego ingerencję człowieka w środowisko naturalne.
MPEC stosuje najnowsze technologie w dostawie energii cieplnej do mieszkań, przedsiębiorstw oraz instytucji na terenie Krakowa i Skawiny. Energia wykorzystywana jest nie tylko do ogrzewania, ale także do przygotowania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji, wentylacji i innych specyficznych potrzeb technologicznych, jak np. podgrzewanie płyty boiska piłkarskiego. Wśród tych usług dominuje centralne ogrzewanie, ponieważ ponad 60% krakowskich mieszkań ogrzewanych jest z miejskiej sieci ciepłowniczej, a ciepła woda użytkowa pojawia się w coraz większej liczbie budynków każdego roku.
Realizując politykę inwestycyjną MPEC S.A. nie korzysta z dotacji, poza uczestnictwem w programach ekologicznych. Modernizacja rozpoczęta w ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia jest nadal kontynuowana. Pochłonęła i nadal pochłania ogromne nakłady finansowe (spółka korzystała i nadal korzysta z kredytu Banku Światowego i przede wszystkim zaangażuje środki własne), ale przynosi zamierzone efekty. Modernizacja wymiennikowni ciepła, zastosowanie nowoczesnych węzłów cieplnych, ciągła wymiana wyeksploatowanej tradycyjnej sieci na preizolowaną przyczyniają się do oszczędzania energii. Zastosowanie rur preizolowanych do transportu ciepła, wykonanie spięć pierścieniowych i zwiększenie przepustowości niektórych odcinków sieci wpływa na podniesienie jakości świadczonych usług. Wszystkie przedsięwzięcia organizacyjne i techniczne podejmowane przez MPEC składają się na obsługę, która powinna kształtować się na najwyższym poziomie. Tak jak każda firma, która sprzedaje swój produkt, MPEC musi zabiegać o pozyskiwanie nowych odbiorców, a także o to, aby ci dotychczasowi byli zadowoleni ze współpracy. Wymagania klientów wzrastają, a wiąże się to z sytuacją, że na rynku mediów grzewczych istnieje silna konkurencja. Inwestor ma możliwość wyboru sposobu ogrzewania. Może skorzystać z gazu, prądu lub oleju. Pomimo tego, przedsiębiorstwo co roku zdobywa nowych potężnych odbiorców. Obiekty użyteczności publicznej: szpitale, biurowce, centra handlowe, hipermarkety, a nawet zabytki ogrzewane są z miejskiej sieci ciepłowniczej. Inwestorzy zdają się dostrzegać, że porównując koszty ogrzewania w zależności od źródła ciepła, koszt ogrzewania mieszkań z miejskiej sieci jest niski. Jedynym źródłem energii w aglomeracji krakowskiej, której ceny w minionym pięcioleciu nie przekroczyły wskaźnika inflacji, jest ciepło dostarczane do odbiorców przez MPEC.
Ważne dla przedsiębiorstwa jest to, aby było postrzegane przez odbiorców energii cieplnej jako pewny i działający niezawodnie partner, szczególnie dbający o ochronę środowiska naturalnego, nie tylko poprzez oszczędzanie energii, ale przede wszystkim poprzez troskę o stan powietrza atmosferycznego w Krakowie. Stąd udział w różnorodnych programach likwidujących niską emisję. Jeżeli wyobrazimy sobie długi na 35 kilometrów pociąg towarowy wypełniony węglem, to zobrazuje nam to, o ile mniej paliwa zużywa co roku krakowski MPEC dzięki wyeliminowaniu setek kotłowni węglowych. Jeszcze dekadę temu Kraków pokrywała gęsta sieć kotłowni opalanych paliwem stałym, które co roku wypuszczały w atmosferę tysiące ton szkodliwych substancji, głównie dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłu. Niska emisja, niekorzystnie wpływająca na zdrowie i stanowiąca zagrożenie dla zabytków, została znacznie ograniczona. Duży udział w tym miało MPEC, likwidując prawie 400 kotłowni węglowych. Przedsiębiorstwo eksploatuje obecnie jedynie kotłownie gazowe i olejowe, i nadal wspiera finansowo eliminację kotłowni innych właścicieli.
Wszystkie te działania składają się na wizerunek przedsiębiorstwa, które stara się sprawnie funkcjonować w gospodarce wolnorynkowej, w pełni realizując swoją misję: kompleksowo i fachowo obsługuje mieszkańców, zawsze dbając o jakość usług oraz ochronę środowiska naturalnego. Nie jest możliwe zapewnienie odpowiedniego poziomu usług dla klientów bez korzystania z nowoczesnych i właściwych rozwiązań organizacyjnych i informatycznych. MPEC korzysta ze zintegrowanego systemu zarządzania przeznaczonego dla przedsiębiorstw branży ciepłowniczej. Obejmuje on swoim zakresem wszystkie aspekty działalności finansowo-księgowej łącznie z fakturowaniem i billingowaniem, uwzględniając w tej mierze wymogi prawa energetycznego. Pracując w nowoczesnej technologii system zapewnia pełną skalowalność i bezpieczeństwo danych, umożliwiając ciągły swój rozwój i doskonalenie. Drugim filarem systemu informatycznego jest jego część techniczna oparta o aplikacje TAC Vista, pozwalająca na kontrolę i monitoring parametrów pracy sieci ciepłowniczej w Krakowie.
– Po ponad dziesięciu latach kompleksowej modernizacji – mówi prezes Zarządu Marek Jaglarz – uzyskaliśmy parametry świadczące o efektywności działania systemu ciepłowniczego. Ubytki wody sieciowej w sezonie grzewczym zmniejszyły się o 40%, a straty przesyłu energii cieplnej o połowę. Zdobyliśmy również sporo doświadczenia niezbędnego w pozyskiwaniu środków na unowocześnianie systemu. Przedsiębiorstwo inwestowało z własnych środków, oczywiście na miarę posiadanych możliwości. Korzystało jednocześnie także z kredytów z Banku Światowego i innych funduszy wspomagających programy ochrony środowiska.
Modernizacja systemu funkcjonującego kilkadziesiąt lat to proces ciągły, ze względu na wyeksploatowanie urządzeń i wprowadzanie nowych technologii, wymagający przemyślanych działań, konsekwencji w ich realizacji i poważnych nakładów finansowych. Dalszą rehabilitację zapewni nie tylko zaangażowanie własnych środków finansowych, ale również korzystanie z funduszy unijnych, bowiem sukcesem zakończyły się starania MPEC o środki pomocowe z Funduszu Spójności. Dzięki temu przedsiębiorstwo przystępuje do realizacji projektu „System ciepłowniczy miasta Krakowa”. Przygotowania do tak istotnego przedsięwzięcia rozpoczęły się w 2002 roku. Dopracowany, zgodnie z wymaganymi kryteriami, wniosek o przyznanie pomocy został zarejestrowany przez Komisję Europejską 13 sierpnia 2004 roku. Decyzja KE o współfinansowaniu projektu modernizacji krakowskiego ciepłownictwa zapadła 9 grudnia 2005 roku. W decyzji tej określono warunki do spełnienia. Maksymalna kwota wydatków, którą można uwzględnić przy wyliczaniu pomocy to 75 513 100 EUR, a stopa przyznanej pomocy wynosi 72%. Jeżeli późniejsza ocena wykaże, że generowane przez projekt dochody mogą podlegać odchyleniu o 10 lub więcej procent w odniesieniu do początkowych szacunków, stopa pomocy zostanie ponownie przeanalizowana i skorygowana. Maksymalna kwota pomocy z Funduszu Spójności wynosi 54 369 432 EUR.
Zakres prac sklasyfikowano jako dwa główne bloki zadaniowe. Po pierwsze, prowadzona będzie dalsza modernizacja sieci ciepłowniczych wysokoparametrowych. Tam gdzie to konieczne, zostanie wymienione 99 km starych, wykonanych w tradycyjnej technologii rurociągów. Prace prowadzone będą na terenie Krakowa i Skawiny w różnych punktach w istniejących sieciach ciepłowniczych, dostarczających ciepło do ogrzewania budynków i wody użytkowej. Drugi blok zadań obejmie modernizację sieci ciepłowniczej niskoparametrowej wraz z kompleksową wymianą węzłów cieplnych. W sumie zostanie wykonanych 535 nowych węzłów kompaktowych, w tym 210 sztuk będzie węzłami dwufunkcyjnymi (centralnego ogrzewania i wody użytkowej). Wszystkie nowo montowane węzły wyposażone będą w pełną automatykę pogodową. Wymianie będą podlegać przede wszystkim węzły zlokalizowane w newralgicznych punktach miasta. Dodatkowo wymienione zostanie 33 km tradycyjnej sieci niskoparametrowej na nową, wykonaną w technologii rur preizolowanych.
Wykonanie kosztownego przedsięwzięcia przyniesie wymierne efekty mieszkańcom i przedsiębiorstwu. Nastąpi zmniejszenie wykorzystania ciepła o około 157 000 GJ, ograniczenie strat wody zdemineralizowanej w sieciach cieplnych o około 10% i zmniejszenie emisji równoważnej o 1676,3 Mg SO2/rok oraz zmaleje awaryjność systemu ciepłowniczego o około 40%.
MPEC będzie równocześnie realizować inwestycje finansowane wyłącznie ze środków własnych, obejmujące między innymi: likwidację 32 kotłowni węglowych poprzez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej dotychczasowych odbiorców ciepła z tych obiektów, umożliwienie przygotowywania centralnej ciepłej wody użytkowej dotychczasowym i nowym odbiorcom, likwidację 2000 pieców węglowych poprzez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej trzydziestu budynków obecnie ogrzewanych piecami.
Projekt współfinansowany ze środków unijnych z przeznaczeniem na ochronę powietrza, nawiązuje do wcześniejszych działań przedsiębiorstwa związanych z ochroną środowiska. W latach 1992-1998 MPEC zrealizowało program Redukcji Części Niskiej Emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących ze spalania węgla i koksu w kotłowniach i ceramicznych piecach domowych. Program ten przeprowadzony został z wykorzystaniem kredytu Banku Światowego oraz dotacji wynoszącej 10 000 000 dolarów, udzielonego przez Departament Energetyki Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. W ramach tego programu przedsiębiorstwo wymieniło kompensatory na magistralnych sieciach ciepłowniczych, co zmniejszyło straty ciepła na przesyle i straty wody ciepłowniczej. Rozbudowało również sieć ciepłowniczą, aby zlikwidować kilkaset najbardziej uciążliwych kotłowni węglowych poprzez ich przyłączenie do systemu. Kilkanaście kotłowni węglowych, zlokalizowanych w centrum miasta, zostało zamienionych na gazowe, a kilka tysięcy pieców ceramicznych na ogrzewanie elektryczne. Umożliwiło to wyeliminowanie emisji zanieczyszczeń i utylizacji żużla oraz popiołu. Montaż kilkuset wymienników ciepła z automatyką pogodową zmniejszył natomiast straty ciepła i wody w instalacjach centralnego ogrzewania.
MPEC w Krakowie jest przedsiębiorstwem nowoczesnym, korzystającym z najnowszych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych. Przeprowadzane badania rynku potwierdzają, że jakość świadczonych usług spełnia oczekiwania klientów. Mieszkańcy wyrażają pozytywną opinię o rehabilitacji miejskiego systemu ciepłowniczego i likwidacji niskiej emisji. Doceniają to, że MPEC stara się tworzyć dobry system dostawy ciepła i ciepłej wody użytkowej, już nie tylko w sezonie grzewczym, ale w ciągu całego roku. Dostrzegają, że stosowanie najnowocześniejszych urządzeń, pozwalających regulować dopływ ciepła w zależności od panującej pogody, umożliwia oszczędności w wydatkach na energię cieplną. Przedsiębiorstwo sukcesywnie poszerza swoją ofertę. Kilka lat temu rozpoczęło produkcję kompaktowych węzłów cieplnych, które wykorzystuje dla własnych potrzeb, a także zbywa innym inwestorom. Obecnie propaguje korzystanie z ciepłej wody użytkowej, realizując korzystne dla odbiorców ciepła sieciowego inwestycje. Pomaga również oszczędzać energię cieplną, proponując skorzystanie z formuły ESCO przy prowadzeniu prac termomodernizacyjnych. Z optymizmem patrzy w przyszłość, ponieważ uzyskane środki unijne zwiększą tempo modernizacji krakowskiego systemu, co przy zaangażowaniu środków własnych i kredytów komercyjnych zaowocuje oszczędnością energii cieplnej i wody grzewczej oraz redukcją zanieczyszczenia powietrza.
Energia – Środowisko – Infrastruktura
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
21 marca 2006 r.
Cohesion Fund
We use EU funds
The dilemma which faces heating companies at the beginning of the 21st is how to supply heat more efficiently, economically and cheaply. The competitive market of energy sources makes it necessary for every company to find its own answer to this question.
In order to face the competition and provide high-quality services, a few years ago Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA launched comprehensive modernization of Kraków’s heating system bringing it up to European standards. Clean production certificates ISO 9001 and ISO 14001 and the „Pantheon of Polish Ecology” prize prove that the company pursues sustainable development with a view to minimizing human interference in the natural environment.
MPEC supplies heating to households, companies and institutions in Kraków and Skawiny using the most modern technologies. However, energy is used not only for heating but also for domestic hot water production, air-conditioning, ventilation and other specific technological purposes, such as, for instance, heating up football fields. The most important of these services is central heating. Over 60% of households in Krakow is serviced by the district heating system and domestic hot water is supplied to an increasing number of buildings.
In accordance with its investment policy, MPEC SA does not use subsidies, save for eco-programmes. The company is continuing modernization launched in the last decade of the 20th century. Although it has already consumed substantial resources and will require further considerable outlays (the company incurred a loan from the World Bank and uses own financial resources), it brings desired results. Modernization of a heat exchanger system, installation of modern heat distribution subsystems and ongoing replacement of aged pipes with pre-isolated pipes brings substantial energy savings. Application of pre-isolated piping to heat distribution, introduction of a network ring circuit and capacity development in some sections of the network enhances the quality of services offered. The organizational and technical actions of MPEC translate into its services which should be of highest quality. Like any other company which offers a product for sale, MPEC seeks to satisfy the growing expectations of its existing customers and win new ones. Although investors are free to choose between different sources of heat, such as gas, electricity or oil, every year the company acquires new large customers. Public facilities such as hospitals, office buildings, commercial centres, hypermarkets or even historic buildings are serviced by the district heating system. By comparing costs of heat production in different energy sources, investors come to realize that heat supplied to households by the district heating system is cheap. And, in fact, the only energy source whose prices were below inflation index for the past 5 years in the Kraków agglomeration is heating produced by MPEC.
It is important for the company to be perceived as a reliable partner who protects the environment not only by saving energy but primarily by imroving air quality in Kraków. That is why, the company participates in various programmes for low emission reduction. Thanks to elimination of hundreds of coal boilers, every year MPEC uses less coal. If we imagine a 35 km-long cargo train filled with coal, this would precisely reflect the annual the reduction of coal consumption by the company. Only a decade ago, Kraków was covered by a dense network of fossil fuel-boilers which every year emitted thousands of tonnes of harmful substances, mainly sulphur dioxide, nitrogen monoxide and ashes. Now, low emission, which is harmful to human health and historic buildings, will be significantly reduced. This is thanks to, i.a., MPEC which liquated 400 coal-fired boilers. Currently, the company uses only gas and oil boilers and lends financial support to other companies for elimination of their coal boilers.
Through our activities we create an image of a company which seeks to operate efficiently in a competitive market and at the same time pursues its mission which consists in provision of comprehensive and high-quality services and environmental protection. To ensure adequate level of services it is necessary to develop modern organizational and information solutions. MPEC has already implemented an integrated management system designed for heating companies. The system is used to facilitate the company’s finance-accountant activities, such as invoicing and billing, and complies with the Energy Law. Modern technology used in the system ensures data security and enhances the company’s continuous development. The technical part of the information system, based on the TAC Vista application, controls and monitors performance of Kraków’s heating system.
– After ten years of comprehensive modernization, says Marek Jaglarz, Chaiman of the Board – we have achieved performance parameters are the proof of effectiveness of Kraków’s heating system. During the heating period heating water loss fell by 40% and heat loss due to transmission by half. We have also gained a lot of experience necessary to pursue financing sources for system modernization. The company financed its investments with own resources, incurred a loan from the World Bank and used assistance funding for environmental protection.
Modernization of a system which has been in operation for several decades is a continuous process. Introduction of modern technological solutions and replacement of aged traditional facilities requires well-thought over and consistent actions as well as substantial outlays. Further system upgrade will be financed with the company’s own resources and the EU grant which was awarded to the company under the Cohesion Fund. Thanks to EU assistance the company will launch the „Heating system in Kraków” project. Preparations for this project begun in 2002. On 13 August 2004, we submitted application for EU assistance funding. On 9 December 2004, the European Commission awarded a grant aid to the project for modernization of Krakow’s heating system. The European Commission’s decision, however, includes certain funding obligations. Under the decision, the maximal eligible project expenditure is fixed at 75 513 100 euros; the EU assistance funding amounts to 72%. If the later assessment proves that income generated by the project may be subject to a variation of 10% or more in relation to the initial assessment, the level of EU funding will be reanalysed and corrected. The maximum aid under the Cohesion Fund amounts to 54 369 432 euros.
The project is divided into two main parts. The first part involves continuation of upgrade of the high-parameter heating network including replacement of 99 km of aged traditional piping. Modernization works will be carried out in Kraków and Skawina in various sections of the existing heat distribution network. The second part of the project involves modernization of low-parameter heat network and comprises comprehensive replacement of heating substations. In total, we will install 535 new compact heating substations, including 210 two functional heating subsystems (for central heating and domestic water heating). All newly installed substations will be equipped with weather automatics. We will replace mainly subsystems located in the „trouble spots” of the city. Additionally, we will replace 33 km of traditional low-parameter heating network with new pre-isolated pipes.
This costly investment will bring measurable benefits for both city inhabitants and the company. Heat consumption will be reduced by around 157 000 GJ, loss of demineralised water in the heating system will fall by around 10% and equivalent emission will be lower by 1676.3 Mg SO2/year. Moreover, the system reliability will increase by around 40%.
In parallel to EU supported investments, MPEC will implement investments financed with its own resources. They include i.a.: liquidation of 32 coal boilers by connecting users to the district heating system and producing domestic hot water for the existing and new customers, liquidation of 2000 carbon stoves by connecting 30 stove-heated buildings to the district heating system.
The EU co-financed project for air quality improvement is a continuation of earlier pro-ecological actions undertaken by the company. In 1992-1998, MEPC implemented a Programme for Reduction of Low Emission from combustion of coal and coke in boilers and ceramic household stoves. The programme was financed from a World Bank loan and a grant of 10 000 000 dollars awarded by the United States Department of Energy. It involved replacement of compensators in the heating system, to reduce heat and heating water loss, and liquidation of several hundreds of inefficient coal boilers. Between ten and twenty coal boilers located in the city centre were replaced with gas boilers and several thousand ceramic stoves were substituted by electrical heating. This led to reduction in emissions and treatment of clinker and ashes. As well as that, installation of several exchangers with weather automatics reduced heat and heating water loss in central heating facilities.
MPEC in Kraków is a modern company applying innovative technical, technological and organizational solutions. Market research shows that the quality of our services meets our customers’ expectations. City residents are happy about modernization of the district heating system and elimination of low emission. They appreciate that MEPC’s efforts aimed at ensuring a reliable system for heat and domestic hot water supply not only during the heating period but throughout the whole year. They notice that innovative facilities which adjust heat delivery to weather conditions lowers heating costs. The company continues to expand its range of services. A few years ago, we launched production of compact heating substations for own use and for sale. Currently, we are promoting use of domestic hot water through various investments. We also seek to save heat energy through, for example, introduction of the ESCO formula in thermomodernization works. We are optimistically looking into the future. The EU funding, together with our own resources and commercial loans, will help to seed up modernization of the Kraków’s heating system will allow us to save heat energy and heating water and reduce air pollution.