Leczenie nadpotliwości przywraca pewność siebie

Nasze Zdrowie II
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 140 (6823) 17 czerwca 2004 r.

Leczenie nadpotliwości przywraca pewność siebie

Wypowiedź Ewy Kaniowskiej – specjalisty dermatologa, wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych

Nadmierna potliwość nie jest w Polsce traktowana jako choroba, ale z relacji ludzi, którzy cierpią na tę przypadłość – wiem, iż jest ona poważnym, a często nawet dramatycznym, ograniczeniem w ich pracy zawodowej, kontaktach towarzyskich i życiu osobistym. Ocenia się, że nawet 1% populacji cierpi na jedną z odmian nadmiernej potliwości. Dolegliwości zwykle pojawiają się w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. Wśród lekarzy wciąż nie ma jednolitego poglądu na zakwalifikowanie tej dolegliwości. W USA, Kanadzie i niektórych krajach europejskich nadpotliwość zaliczana jest tylko do defektów kosmetycznych, podczas gdy w Niemczech, a ostatnio w Szwecji i Szwajcarii nadpotliwość zaliczana jest do chorób.

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości?

Nie wiadomo, dlaczego u niektórych osób występuje nadmierna potliwość, zaś u innych nie. Od około 1/3 do 1/2 osób z nadmierną potliwością ma krewnego z tym samym problemem, co wskazuje na możliwe genetyczne podłoże nieprawidłowości.

Nadmierna potliwość jest następstwem nadaktywności jednego z rodzajów gruczołów potowych, należących do gruczołów wydzielania zewnętrznego. Gruczoły tego typu są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie wiele na dłoniowej stronie rąk, na stopach i pod pachami.

Wiele czynników może wywoływać prawidłowe wydzielanie potu. Te same czynniki wyzwalają nadmierną potliwość – jedyną różnicą jest ilość potu. Do czynników wyzwalających należą:

  • ćwiczenia fizyczne,
  • ciepło lub zimno,
  • alkohol, kawa lub herbata, palenie, gorące lub pikantne potrawy,
  • stres, lęk lub silne emocje,
  • niektóre pory dnia.

Pocenie emocjonalne dotyczy głównie dłoni, stóp, dołów pachowych, jak również (w różnym stopniu) pachwin i twarzy. Występuje pod wpływem strachu, radości, wzruszenia i innych stanów emocjonalnego napięcia. Nasilać się może pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia, używek (kofeina, nikotyna), a także spożywania gorących i pikantnych potraw. Ten typ pocenia stanowi problem większości pacjentów zgłaszających się do dermatologa z powodu nadpotliwości. Pocenie emocjonalne występuje u obu płci, niekiedy rodzinnie, rozpoczyna się zwykle w dzieciństwie lub okresie pokwitania. Osoby z nadmierną potliwością mogą wydzielać olbrzymią objętość potu. To oznacza, że ich dłonie, stopy, klatka piersiowa lub pachy (w zależności od tego, której części ciała dotyczy nadmierna potliwość) są stale wilgotne lub wręcz zlane potem. To ogromnie utrudnia wykonywanie zwykłych, codziennych czynności i może być przyczyną wielu kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym lub towarzyskim.

Jak można zaradzić nadmiernej potliwości?

Do ogólnych zaleceń mających na celu ograniczenie nadmiernego pocenia się należy noszenie przepuszczalnych dla powietrza ubrań, wykonanych z włókien naturalnych, a także częste pranie ubrań i/lub częste zmiany ubrań i butów. Substancje takie jak kawa, alkohol lub ostre przyprawy mogą często zwiększać wydzielanie potu i dlatego powinno się ich unikać.

Jest kilka metod leczenia nadmiernej potliwości: stosowanie antyperspirantów, jonoforeza, leki przeciwmuskarynowe, leki z grupy beta-blokerów, leki uspokajające, techniki relaksacyjne, psychoterapia lub akupunktura aż po zabiegi chirurgiczne. Metody te wykazują jednak krótkotrwałą skuteczność lub obarczone są dużą ilością objawów ubocznych.

Metodą, która daje szybki efekt i długotrwałą skuteczność oraz powoduje istotną poprawę jakości życia pacjentów dotkniętych nadpotliwością – jest leczenie botoxem.

W jaki sposób przeprowadza się leczenie nadpotliwości botoxem?

Botox co prawda nie leczy przyczyny nadpotliwości, ale skutecznie usuwa jej objawy. Botox jest lekiem stosowanym w okulistyce w leczeniu zeza, w neurologii – w leczeniu kręczu karku i u dzieci z porażeniem mózgowym, w dermatologii estetycznej pozwala na korekcję zmarszczek mimicznych.

Botox jest doskonale oczyszczonym preparatem toksyny botulinowej typu A – uzyskiwanej z bakterii Clostridium botulinum. Kontrolowany wzrost tych bakterii jest możliwy dzięki nowoczesnym metodom hodowli. Przy użyciu bardzo cienkiej igły lekarz wstrzykuje małą objętość roztworu. Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny botulinowej następuje blokada działania nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe – to zapobiega nadmiernemu wydzielaniu przez nie potu. Widoczny efekt działania zabiegu pojawia się po 24 godzinach do 7 dni.

Skuteczność kuracji wykazuje indywidualne różnice u poszczególnych pacjentów W jednym z badań klinicznych, wytwarzanie potu zmniejszyło się o 87% po tygodniu od leczenia, u 95% pacjentów objętość potu zmalała co najmniej o połowę.

Efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy do roku, potem trzeba zabieg powtórzyć. Wiele badań udowodniło skuteczność, szybkość działania oraz długotrwały efekt terapii, nie tylko w okolicy dołów pachowych, ale także w nadpotliwości dłoni i stóp. Obecnie trwają badania nad możliwością wykorzystania toksyny botulinowej również w innych miejscach.

W swoim gabinecie przeprowadziłam badania pilotażowe nad zastosowaniem botoxu w leczeniu nadpotliwości u mężczyzn w okolicy czoła i skóry owłosionej głowy. Terapia daje bardzo dobre efekty, a moi pacjenci, którzy wykonują często zawody wymagające wystąpień publicznych lub kontaktów z innymi ludźmi – odczuwają ogromną poprawę, która znacząco wpływa na ich życie zawodowe. Wyniki tych badań były prezentowane na tegorocznym światowym Kongresie Dermatologii Estetycznej w Paryżu.

Przekonałam się, że dla wielu ludzi cierpiących ogromny dyskomfort z powodu nadpotliwości – informacja o tym, iż jest możliwe skuteczne leczenie tej dolegliwości – jest informacją, która może zmienić jakość ich życia.

Więcej informacji o nadpotliwości oraz adresy gabinetów, w których można przeprowadzić leczenie lub zgłosić się na konsultacje można znaleźć na stronie internetowej: www.nadpotliwosc.pl n