Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
21 listopada 2006 r.
Łódź stawia na ekologię
Wypowiedź Jerzego Kropiwnickiego, prezydenta Łodzi
Wypowiedź Jarosława Malczyka, asystenta ministra środowiska 2 października 2006 roku miałem zaszczyt reprezentować ministra środowiska prof. Jana Szyszko w uroczystościach związanych z zakończeniem rozbudowy Grupowej Oczyszczalni Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej w nowoczesnej technologii MUCT, realizowanej w ramach Kontraktu 01 „Rozbudowa linii przepływowych GOŚ ŁAM” Projekt „Oczyszczanie ścieków w Łodzi (Faza 1)” nr 2000/PL/16/PE/013 współfinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Według informacji uzyskanych podczas ww. uroczystości, łódzka oczyszczalnia jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Podczas suchej pogody przyjmuje i oczyszcza około 200 000 m3 ścieków na dobę, natomiast podczas opadów ilość ta może wzrosnąć ponad dwukrotnie. Ścieki do oczyszczalni dopływają z miasta Łodzi, Konstantynowa, Pabianic i Nowosolnej. Dlatego też pragnę z satysfakcją podkreślić, że uruchomienie trzech nowych linii biologicznego oczyszczania ścieków jest bardzo pozytywnym efektem interwencji funduszy unijnych w dziedzinę ochrony środowiska w Polsce. Zakończenie rozbudowy Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla lokalnej społeczności. Realizacja tego przedsięwzięcia jest wymownym świadectwem troski władz samorządowych o warunki życia mieszkańców regionu, a także stanu środowiska w kraju. Projekt, którego podjęły się obecne władze samorządowe to doskonała inwestycja w przyszłość, bowiem z jednej strony to lokata w ochronę środowiska, z drugiej – świadome działanie na rzecz przyszłych pokoleń. Uważam że wszystkim, którzy w większym lub mniejszym stopniu przyczynili się do zakończenia realizacji tego przedsięwzięcia, należą się wyrazy uznania. n |
Ochrona środowiska naturalnego to nie moda, to obowiązek podyktowany koniecznością naprawienia błędów przeszłości oraz zapewnienia przyszłym pokoleniom lepszego bytu w czystszym, zdrowszym środowisku. Dzięki nowoczesnym technologiom proces ekologiczny może przebiegać sprawnie i szybko jak nigdy dotąd.
W realizacji tego przedsięwzięcia wspiera nas pożyczkami Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chciałbym szczególnie podkreślić, że nasze miasto jako jedno z pierwszych w kraju otrzymało bezzwrotną pomoc finansową z funduszy Unii Europejskiej – Funduszu Spójności, na realizację dużych projektów infrastrukturalnych, których celem jest ochrona środowiska w zakresie oczyszczania ścieków i gospodarki odpadami: „Oczyszczanie ścieków w Łodzi – faza I”, „Wodociągi i oczyszczalnia ścieków – faza II” oraz „Gospodarka odpadami komunalnymi w Łodzi”. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi 213 mln euro, z czego połowę otrzymamy w ramach Funduszu Spójności.
Dzięki wsparciu Wspólnoty Europejskiej we wrześniu br. została zakończona długoletnia budowa Grupowej Oczyszczalni Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej. 2 października odbyła się uroczystość zakończenia realizacji kontraktu 01 „Rozbudowa linii przepływowych GOŚ ŁAM”, w ramach którego wybudowano trzy nowe linie biologicznego oczyszczania ścieków, grawitacyjne zagęszczacze osadu oraz zmodernizowano halę krat. Nowe linie pracują w nowoczesnej technologii MUCT, która polega na wprowadzeniu dodatkowych mechanizmów wspierających biologiczne oczyszczanie ścieków, tj. usuwane są związki fosforu i azotu, które przyczyniają się do degradacji naturalnych zbiorników wodnych, takich jak rzeki, jeziora i morza. Oczyszczalnia w jej docelowym kształcie przyjmując 215 tys. m3/d ścieków z całego regionu, tj. Łodzi, Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego i Nowosolnej przyczynia się w znaczący sposób do poprawy czystości rzeki Ner, a co za tym idzie Warty i Odry oraz do ochrony naturalnych zasobów Morza Bałtyckiego. W chwili obecnej kończą się prace nad modernizacją dotychczas eksploatowanych czterech linii biologicznego oczyszczania ścieków do technologii MUCT oraz nad podłączeniem całej oczyszczalni do systemu automatycznego sterowania i przesyłania danych. Zakończenie realizacji projektu, który pozwoli na oczyszczenie ścieków i ostateczne zagospodarowanie osadów ściekowych przewidziane jest na koniec 2009 roku.
Od 2005 roku Łódź może się pochwalić jedną z najnowocześniejszych sortowni odpadów komunalnych w Europie, która wraz z nowoczesną kompostownią i składowiskiem balastu tworzą unikatowy kompleks gospodarki odpadami. Unikatowy, bowiem zastosowane tu rozwiązania nie tylko techniczne, ale przede wszystkim logistyczne były dokładnie przemyślane i zaplanowane. Projekt „Gospodarki odpadami komunalnymi w Łodzi” jest ściśle związany z realizacją „Planu gospodarki odpadami komunalnymi miasta Łodzi do roku 2010” oraz „Regulaminem utrzymania porządku i czystości”, gdzie połączone zostały programy selektywnej zbiórki z odpowiednim przepływem strumienia odpadów do sortowni, odpadów mokrych bio wraz z pozostałościami z miejskich targowisk i parków do kompostowni, a pozostały po sortowaniu balast – sprasowany trafi na specjalne składowisko, które zostanie ukończone na początku 2007 roku. Wszystkie te obiekty położone są w bezpośrednim sąsiedztwie, co pozwala uniknąć transportu odpadów przez miasto. Dodatkowo wprowadzony został nowy kontrakt „Selektywna zbiórka odpadów”, w ramach którego przeprowadzona zostanie akcja informacyjna, promująca segregację odpadów wśród mieszkańców Łodzi oraz zakup worków i pojemników na odpady. Programy edukacyjne przeznaczone będą zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Miasto stawia na ekologię, a co za tym idzie poprawę zdrowia oraz podniesienie standardów życia mieszkańców Łodzi do standardów krajów Unii, realizując również cele gospodarcze. Projekty przyczyniają się do powstania nowych miejsc pracy zarówno w tracie ich realizacji, jak i po ich ukończeniu, zmniejszenia ilości odpadów składowanych na wysypiskach, odzysku surowców wtórnych oraz poprawy jakości wody w rzece Ner.