ŁĄCZNOŚĆ IV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 240 (5405) 13 października 1999 r.
Mecenas kultury narodowej
Telekomunikacja Polska S.A.
Telekomunikacja Polska S.A. jest jednym z największych i zarazem najdynamiczniej rozwijających się polskich przedsiębiorstw. Staramy się być jak najbliżej naszych klientów nie tylko oferując coraz lepsze usługi, ale również biorąc udział w ważnych wydarzeniach kulturalnych i społecznych.
Mistrzowskie wykonania najwybitniejszych dzieł muzyki polskiej i światowej podczas Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju, koncertów organowych w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą lub koncertów Międzynarodowego Roku Chopinowskiego wzbudzają żywe zainteresowanie szerokiej publiczności. Dla uczczenia 150 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, rok 1999 został ogłoszony przez UNESCO Międzynarodowym Rokiem Chopinowskim. Z tej okazji Telekomunikacja Polska S.A. wydała płytę z wybranymi utworami tego znakomitego kompozytora. Była także głównym sponsorem 54 Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Festiwal Chopinowski jest najstarszą imprezą muzyczną w Polsce. W Dusznikach Zdroju odbywa się on od 1946 roku dla upamiętnienia koncertów Fryderyka Chopina, które odbyły się tu w sierpniu 1826 roku. Koncerty w sali koncertowej Dworku Chopinowskiego uświetnili tacy wykonawcy, jak Brigitte Engerer z Francji, Dang Thai Son z Wietnamu, Antti Siirala z Finlandii, Michie Koyama z Japonii, Victor Mierżanow z Rosji.
Pod koniec maja br. TP S.A. zaprosiła melomanów i miłośników kina do Poznania na pierwszy w Polsce i na świecie festiwal muzyki filmowej – TP S.A. Music & Film Festival. Doskonale znane z ekranów kinowych dzieła najznakomitszych kompozytorów muzyki filmowej rozbrzmiewały tym razem w salach koncertowych.
TP S.A. była ponadto wyłącznym sponsorem pierwszej edycji Festiwalu Muzycznego Kazimierz nad Wisłą, będącego kontynuacją wieloletniej tradycji wieczorów kameralno-organowych. Patronat honorowy nad festiwalem sprawowała małżonka prezydenta RP, pani Jolanta Kwaśniewska. Koncerty odbywały się w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym. Podczas festiwalu można było usłyszeć utwory A. Vivaldiego, W.A. Mozarta, J.S. Bacha, S. Moniuszki, F. Chopina w wykonaniu wybitnych artystów. Dużym przeżyciem artystycznym był Nadzwyczajny Koncert Chopinowski w wykonaniu Leszka Możdzera (fortepian) i Misterium Nocne Franciszka Liszta „Muzyka Czwartego Wymiaru” w wykonaniu Waldemara Malickiego (fortepian).
Bez wątpienia jednak w 1999 roku najbardziej prestiżowym i zaszczytnym przedsięwzięciem realizowanym przez Telekomunikację Polską S.A. była pomoc w obsłudze pielgrzymki papieskiej. TP S.A. zapewniła podczas tej pielgrzymki kompleksową łączność telefoniczną (zainstalowano ok. 16 tysięcy dodatkowych publicznych aparatów telefonicznych w miejscach spotkań Ojca Świętego z wiernymi), a także całkowitą obsługę techniczną uruchomionych na czas wizyty papieskiej Centrów Prasowych. Wydała ponadto serię siedmiu okazjonalnych kart magnetycznych (w nakładzie ok. 2 mln szt.). Poza tym z okazji papieskiej wizyty Spółka sfinansowała wydanie płyty CD z utworem „Osiem błogosławieństw”. Autorem kompozycji jest Jan Pospieszalski. Wykonuje go czołówka polskich artystów m.in. Anna Maria Jopek, Kasia Stankiewicz, Natalia Kukulska, Czesław Niemen i Ryszard Rynkowski.
Począwszy od roku 1996 TP S.A jest złotym sponsorem Festiwalu Kraków 2000, stanowiącego swego rodzaju artystyczne podsumowanie czasów na granicy tysiącleci. W maju br. już po raz drugi spółka została uhonorowana tytułem Mecenasa Kultury Krakowa. Po raz pierwszy takie wyróżnienie przyznano firmie w 1997. Jest to wynik wieloletniego zaangażowania się TP S.A. w ideę wspierania przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych związanych z Krakowem. Dzięki temu Telekomunikacja Polska S.A. znalazła się w gronie mecenasów jednego z miast, które mogą się szczycić tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. Spółka jest również fundatorem Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury honorującej artystów szczególnie zasłużonych dla kultury narodowej.
Wspiera także wiele przedsięwzięć o charakterze społecznym. W ubiegłym roku spółka między innymi zapewniła bezpłatny kontakt z rodzicami grupie młodzieży głuchoniemej uczestniczącej w Żeglarskim Rejsie Głuchych „Atlantyk 98”. Komunikacja możliwa była dzięki wykorzystaniu wideotelefonu i międzynarodowej łączności ISDN. Jednocześnie wraz z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży utworzyła służący pomocą młodym ludziom Fundusz „Łączy nas coraz więcej”. Fundusz wspierać ma młodzieżowe grupy nieformalne, działające na rzecz swojego środowiska lokalnego. Dzięki niemu młodzież i dzieci mają szansę otrzymać dotacje finansowe na realizację własnych pomysłów – np. organizowanie zajęć sportowych, plastycznych, muzycznych, pomoc w nauce.
W okresie Bożego Narodzenia w „Pogotowiu Świętego Mikołaja” TP S.A. była Mikołajem dla kilku tysięcy dzieci z najuboższych rodzin. Od kilku lat „gra” w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Wspomaga także Owsiakowy „Przystanek Woodstock”. Wspiera niepełnosprawnych olimpijczyków, startujących w olimpiadach specjalnych. Doceniając działania charytatywne Telekomunikacji Polskiej S.A. przyznano jej wyróżnienie w konkursie „Dobroczyńca Roku 1998”. Nominację spółki za zorganizowanie stanowisk internetowych dla osób niepełnosprawnych zgłosiła Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo.
Spółka angażuje się w imprezy o charakterze społecznym i edukacyjnym. Jedną z nich był koncert pod hasłem „Razem pokonać przemoc”, który odbył się w czerwcu w Kielcach. Koncert był kontynuacją programu prowadzonego przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach. Jego celem było uświadomienie mieszkańcom regionu konieczności przeciwstawienia się narastającej fali agresji i połączenia wysiłków w celu zwalczania wszelkiej patologii. Natomiast sponsorowany przez TP S.A. tegoroczny IV Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Góraszce miał za zadanie popularyzować fakt integracji Polski z NATO.
Typowo rekreacyjny charakter miał cykl rodzinnych festynów odbywających się podczas tegorocznego lata pod wspólnym hasłem „TP Auto Tour”. Wczasowicze przebywający na wakacjach w miastach północnej Polski mieli okazję zwiedzić objazdowe muzeum zabytkowych samochodów, bezpłatnie skorzystać z dostępu do Internetu oraz zapoznać się najnowszymi usługami oferowanymi przez TP S.A. Letnią imprezę odwiedziło ok. 200 tys. osób. W pięciu z siedmiu miast, które odwiedził latem TP Auto Tour zebraliśmy blisko 10.600 zł, które przeznaczone zostaną na remont zadaszenia hotelu dla matki z dzieckiem niepełnosprawnym w Słupsku.