Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
21 grudnia 2005 r.
MPWiK w Lublinie Sp. z o.o.
Modernizacja oczyszczalni ścieków
Wypowiedź Andrzeja Pruszkowskiego, prezydenta Lublina
Początki budowy oczyszczalni ścieków na lubelskim Hajdowie to połowa lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a więc czasy dość zamierzchłe. Iwestycja ta, mówiąc delikatnie, nie budziła entuzjazmu lublinian, szczególnie mieszkających w tym rejonie miasta. Zasadniczym powodem sprzeciwu był fakt, że funkcjonująca stara oczyszczalnia spełniała wprawdzie dopuszczalne normy, ale… przedwojenne. Oznaczało to faktycznie niemałą uciążliwość obiektu dla otoczenia i ludzie obawiali się, że kolejny obiekt tę uciążliwość zwiększy. Jednak za nową oczyszczalnią przemawiała jej technologia – miał to być obiekt bardzo na tamtą epokę nowoczesny, z urządzeniami zaawansowanymi technologicznie, wytwarzanymi w NRF. Budowanie zaś oczyszczalni właśnie w tym rejonie – ze względu na rzeźbę terenu w Lublinie – było najbardziej uzasadnione. Rozbudowa, a właściwie modernizacja naszej oczyszczalni ścieków trwa i ma na celu zarówno zmniejszanie jej uciążliwości dla otoczenia, jak i podniesienie szybkości i skuteczności oczyszczania ścieków. Warto podkreślić, że inwestowanie w naszą oczyszczalnię ma znaczenie wykraczające poza nasze miasto. Już teraz bowiem obiekt na Hajdowie oczyszcza ścieki ze Świdnika i okolicznych gmin, a modernizacja pozwoli na przyjęcie ścieków z terenów następnych, między innymi z Głuska, Konopnicy i Jastkowa. Pozyskiwanie środków z funduszy europejskich było początkowo wspólnym zadaniem Miasta i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. Teraz ta spółka gminy zajmuje się tym sama, jako że Miasto przekazało jej uprawnienia beneficjenta. Jest to firma dysponująca ogromną wiedzą i doświadczeniem, energiczna i nowoczesna, w której myślenie ekonomiczne i ekologiczne stanowią dwa aspekty tej samej całości. Miasto ubiega się o kolejne środki z Unii Europejskiej, nie czekając na zakończenie tej czy jakiejkolwiek innej inwestycji. Jeśli idzie o projekty związane ściśle z ochroną środowiska, to zamierzamy zdobyć pieniądze unijne na inwestycję służącą odgazowywaniu składowiska odpadów komunalnych w Rokitnie w gminie Lubartów oraz na budowę zakładu gospodarki odpadami z linią sortowniczą i zakład dynamicznej kompostowni. Generalnie traktujemy te starania o środki jako proces, który musi trwać nieprzerwanie, w którym zasadą jest konsekwentne trzymanie ręki na pulsie: zestawianie potrzeb z możliwościami i uporczywe poszukiwanie tych drugich, konstruowanie i składanie wniosków, walka o ich wygraną… W dużej mierze od tej właśnie sfery naszych działań zależy sukces rozwojowy naszego miasta, jego być albo nie być w przyszłej Europie. n |
Lubelską Oczyszczalnię Ścieków „Hajdów” oddano do użytku na początku lat 90., w czasie głębokich przemian ustrojowych i gospodarczych w kraju. Oczyszczalnia miała obsługiwać aglomerację lubelską oraz sąsiadujący Świdnik. Jej budowę rozpoczęto w połowie lat 70. Ciągnąca się latami inwestycja, nowe przepisy, wprowadzające coraz wyższe wymagania w zakresie ochrony środowiska, a także ujawnione błędy konstrukcyjne i wykonawcze oraz niska jakość wielu urządzeń instalowanych podczas wieloletniej budowy oczyszczalni sprawiły, że natychmiastowa modernizacja oczyszczalni okazała się konieczna.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie, eksploatujące oczyszczalnię na Hajdowie, prace przygotowawcze do modernizacji rozpoczęło na początku lat 90. Głównym problemem, jaki należało rozwiązać, było nieprzystosowanie oczyszczalni do wymogu usuwania ze ścieków substancji biogennych, tj. azotu i fosforu. Wymagały tego nowe przepisy krajowe i unijne. Należało więc opracować koncepcję przebudowy, wyszukując najlepsze, nadające się do zastosowania w już eksploatowanej oczyszczalni, rozwiązania.
W 1992 r. MPWiK w Lublinie podjęło, wspólnie z Politechniką Lubelską działania, w ramach których wykonano analizę czynników, wpływających na proces oczyszczania ścieków oraz przebadano w skali półtechnicznej nowe założenia technologiczne. Pozytywne wyniki badań dały podstawę do stwierdzenia, że nowe rozwiązanie spełni wymagania mających wkrótce wejść w życie przepisów w zakresie ochrony środowiska. Jednocześnie wyniki te posłużyły do wykonania „Koncepcji programowej modernizacji miejskiej oczyszczalni ścieków w Lublinie-Hajdowie w zakresie gospodarki ściekowej”. Po wykonaniu koncepcji przystąpiono do realizacji projektów technicznych planowanej inwestycji. W celu maksymalnego zmniejszenia nakładów inwestycyjnych na realizację tego zadania, przyjęto rozwiązania, które w dużym stopniu wykorzystywały istniejące już obiekty i rurociągi technologiczne oczyszczalni.
Ze względu na wysokie koszty planowanej inwestycji, rozpoczęto starania o zewnętrzne środki finansowe. Zdołano pozyskać dotacje z budżetu miasta Lublina oraz z Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska (na automatyzację procesu oczyszczania ścieków), a także pożyczki z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
W momencie pojawienia się możliwości pozyskiwania środków z funduszy przedakcesyjnych, niezwłocznie – po wydaniu przez Radę Unii Europejskiej rozporządzenia o ustanowieniu programu ISPA, w sierpniu 1999 – Urząd Miejski w Lublinie, wspólnie z MPWiK, rozpoczął starania o zdobycie środków finansowych z tego źródła na kolejne etapy modernizacji oczyszczalni Hajdów. Miasto upoważniło MPWiK do pełnienia w jego imieniu funkcji beneficjenta. We wniosku założono, że z ISPA finansowane będą kolejne etapy modernizacji. Jednocześnie poszerzono wniosek o cały sektor gospodarki osadowej na Hajdowie. Dotychczas osady są odwadniane mechanicznie na prasach taśmowych, a następnie składowane na przystosowanych do tego lagunach.
Memorandum Finansowe, uzgodnione pomiędzy Komisją Europejską a Rzecząpospolitą Polską, przyznające na lubelski projekt środki pomocowe w ramach ISPA, podpisano 20 września 2002 roku. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel, jako swój wkład 9 690 000 euro. Stanowi to 60% kosztów kwalifikowanych projektu, które w całości oszacowano na kwotę 16 150 000 euro.
Zgodnie z podpisanym Memorandum i procedurami funduszu ISPA, przygotowano dokumentację przetargową dla trzech przetargów międzynarodowych:
- Inżynier Kontraktu – kontrakt na usługę prowadzenia nadzoru technicznego nad realizacją kontraktów wykonawczych. Zgodnie z procedurami określonymi w czerwonym FIDIC-u, Inżynier Kontraktu jest wyznaczonym przez zamawiającego kompetentnym podmiotem, który mogąc wydawać polecenia wykonawcy, w imieniu zamawiającego, m.in. nadzoruje realizację przedsięwzięcia i przygotowuje dla niego sprawozdania rzeczowe i finansowe;
- Modernizacja oczyszczalni ścieków (realizowana wg czerwonego FIDIC-a) – kontrakt obejmujący kontynuację realizacji redukcji związków biogennych (modernizacja bloków komór nitryfikacji i denitryfikacji nr 3, 4 i 5, modernizacja przewodów sprężonego powietrza do bloków komór 3, 4 i 5, modernizacja przepompowni osadu recyrkulowanego, budowa pompowni pośredniej ścieków, przebudowa osadników wstępnych nr 3, 4 i 5 na komory beztlenowe, przebudowa zagęszczacza osadu na fermenter), modernizacja przewodów technologicznych, budowa kanałów teletechnicznych i światłowodowych, modernizacja osadników wtórnych);
- Zagospodarowanie osadów ściekowych – kontrakt obejmujący zaprojektowanie oraz budowę kompletnej stacji termicznego suszenia osadu odwodnionego, w zakres którego wchodzą: zespół budynków tworzących stację wraz z instalacją technologiczną, redukującą uwodnienie powstałego osadu, system redukcji odorów z biofiltrem dla istniejącego obiektu stacji odwadniania osadów i dla nowej stacji termicznego suszenia, obiekty pomocnicze – zbiorniki buforowe osadu odwodnionego, silosy do magazynowania osadu wysuszonego, infrastruktura (drogi wewnętrzne, sieć dosyłowa gazu ziemnego, przyłącze wodociągowe, kanalizacyjne, energetyczne). Kontrakt realizowany będzie wg żółtego FIDIC-a, tzn. wykonawca zobowiązany jest do zaprojektowania i wybudowania obiektów i urządzeń.
Pierwsze dwa przetargi przygotowano i przeprowadzono w oparciu o przepisy unijne.
1 lipca 2004 r. wprowadzono na teren oczyszczalni – na plac budowy – Inżyniera Kontraktu, którym zostało Konsorcjum firm Dahlem (Niemcy) i Prochem S.A. (Polska).
Oferent wybrany w przetargu na kontrakt „Modernizacja oczyszczalni ścieków” – Konsorcjum Mostostal Siedlce i WTE Wassertechnik GmbH oraz WTE Wassertechnik (Polska) rozpoczął prace budowlane 30 sierpnia 2004. Aktualnie zaawansowanie robót budowlanych w realizacji tego kontraktu wynosi około 30%.
Wkrótce rozpoczniemy realizację kolejnego etapu modernizacji, którego celem jest rozwiązanie problematyki gospodarki osadowej. W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, dokumentację przetargową przystosowaliśmy do prawa polskiego. Przetarg jest obecnie w fazie oceny ofert i mamy nadzieję, że wykonawca rozpocznie realizację na początku 2006 roku.
Mając doświadczenie w korzystaniu ze środków unijnych, MPWiK w Lublinie złożyło niedawno wstępny wniosek do Funduszu Spójności o dofinansowanie rozbudowy i modernizacji systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. W ostatnich dniach złożyliśmy też wniosek o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego projektu „Dezodoryzacja oczyszczalni i efektywniejsze wykorzystanie biomasy”. Jednym z efektów tego przedsięwzięcia będzie znaczne ograniczenie emisji odorów do otoczenia.
Danuta Bajer
kierownik projektu
Tomasz Jan Białopiotrowicz
Biuro Funduszy Pomocowych MPWiK w Lublinie
Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
21 grudnia 2005 r.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie (Waterworks and Sewage Company Ltd in Lublin)
Modernization of wastewater treatment plant
Lublin’s wastewater treatment plant „Hajdów” began to operate in the early 1990s at the time when Poland was undergoing deep political and economic changes. The plant was to serve Lublin agglomeration and the neighbouring town of Świdnik. Significantly the construction of the plant began in mid 1970s, but as soon as it was put into operation, the plant urgently needed to be modernized. The reason for that was long implementation period of the investment, tightening environmental regulations as well as design flaws, construction errors and low quality of many facilities installed over the many years of the plant’s construction.
Statement by Andrzej Pruszkowski, mayor of Lublin
Construction of „Hajdów” wastewater treatment plant in Lublin began a long time ago – in mid 1970s. The investment did not, frankly speaking, raise much enthusiasm among Lublin’s inhabitants, especially those living close to the plant. The main reason for their objections was that the old wastewater treatment plant met required standards well, it did but they were pre-war standards. Naturally, the plant was a nuisance for the community and the environment and people feared that the new plant would be even more burdensome. However, the at that time innovative technology spoke in favour of the new wastewater treatment plant – the plant was to be modern and equipped with technologically advanced facilities imported from West Germany. Due to the local relief features, Lublin was considered to be a good location for the plant. Extension, or rather modernization of our wastewater treatment plant is now underway and will not only reduce the burdensomeness of the plant for inhabitants but also enhance the speed and efficiency of treatment processes. It is worth emphasizing that the investment is important not only for Lublin as the plant in Hajdów already serves Świdnik and the neighbouring municipalities. Moreover, thanks to modernization activities, the plant will be able to treat sewage also from other areas, including i.a. Głusko, Konopnica and Jastków. Initially, application for EU funds was a joint task of the town of Lublin and Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lublinie – MPWiK (Waterworks and Sewage Company Ltd in Lublin). Then the town authorised the utility to act as beneficiary. MPWiK has extensive knowledge and experience. It is a vigorous, modern company which seeks best economic and environmental solutions. The town is applying for further EU funding even before the completion of this or any other investments. As far as environmental projects are concerned, we are planning to apply for EU financial support for a landfill degasification project in Rokitno in Lubartów municipality, construction of a sludge disposal facility with sorting line and for construction of a dynamic composting facility. We treat our efforts for EU funding as a continuous process. We always keep our finger on the pulse: we continuously analyse our needs and capabilities and actively seek to expand the latter, we draw up and submit applications and do our utmost to make them successful. Our town’s future development success and the role it will play in the united Europe lies in exactly this sphere of our activities. n |
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie – MPWiK (Waterworks and Sewage Company Ltd in Lublin), which operates „Hajdów” wastewater treatment plant, began to prepare for the plant’s modernization in the early 1990s. The main problem which had to be solved was the plant’s inability to treat sewage from biogenic substances, that is nitrogen and phosphorous, as was required by the new national and EU regulations. Hence, it was necessary to refurbish the already operating plant with the use of the best applicable technological solutions.
In 1992, together with Lublin Polytechnics, MPWiK in Lublin analyzed factors influencing treatment processes and examined new technology assumptions on a semi-technological scale. The studies confirmed that the new treatment technology would comply with environmental regulations which were soon to come into effect. They were also used for drawing up a „Programme concept for modernization of Lublin-Hajdów wastewater treatment plant in relation to wastewater management”. After the concept was prepared, technical projects were launched. In order to maximally reduce investment layouts, the company adopted solutions which assumed utilization of the existing facilities and treatment lines of the plant.
Due to high costs of the planned investment, the company applied for outside financial aid. It received grants-in-aid from the budget of Lublin and the Danish Environmental Protection Agency (for automation of treatment processes) as well as a loan from the Voivodeship and the National Fund for Environmental Protection and Water Management.
Following the adoption in 1999 of the regulation of the Council of the European Union establishing ISPA programme, pre-accession EU funds became available. MPWiK, together with the Town Office in Lublin, immediately applied for EU funding under ISPA for subsequent modernization phases of the treatment plant in Hajdów. The town authorised MPWiK to fulfil in its name the function of beneficiary. The application envisaged utlization of ISPA funds for subsequent phases of modernization and was expanded to cover sludge management system in Hajdów. Until then, sludge was mechanically drained on a belt press and then stored in lagoons.
On 20 September 2002, the European Commission and the Republic of Poland signed a Financing Memorandum under which the Lublin project was awarded ISPA funding. The European Union contributed 9 690 000 euro for the project which represented 60% of the project’s eligible costs estimated at 16 150 000 euro.
Then, pursuant to the Financing Memorandum and ISPA procedures, documentation for three international tenders was elaborated:
- Contract Engineer – contract for technical supervision over executive contracts. Pursuant to the procedures set forth in the red FIDIC, Contract Engineer is a competent entity selected by the Employer, authorised to instruct the Contractor in the name of the Employer, which i.a. supervises execution of the project and prepares financial and progress reports.
- Modernization of wastewater treatment plant (executed in accordance with the red FIDIC) – contract for further reduction of biogenic compounds (modernization of nitrification and denitrification blocks no. 3, 4 and 5, modernization of recirculated sludge pumping station, construction of intermediary sewage pumping station, refurbishment of primary settling tanks no. 3, 4 and 5 into anaerobic chambers, refurbishment of sludge thickener into a fermentation tank), modernization of treatment lines, construction of wire communication system and fibre-optic cables, modernization of secondary settling tanks);
- Improvement of sludge management – contract for design and construction of a complete thermal sludge drying facility, including: sludge dehydration and drying complex, odour reduction system with bio-filter for the existing sludge dehydrator and the new thermal sludge dryer, ancillary facilities – buffer tanks for dehydrated sludge, dry sludge silos, infrastructure (internal roads, gas delivery pipelines, water hook-up, sewage lateral and power hook-up). The contract will be executed in accordance with the yellow FIDIC under which the contractor is responsible for the design and construction of installations and facilities.
The first two tenders were prepared and carried out in accordance with EU regulations.
On 1 July 2004, Dahlem Consortium (Germany) and Prochem SA (Poland) – the selected Contract Engineer – entered the wastewater treatment plant (the construction site).
On 30 August 2004, the bidder selected in the tender procedure for „Modernization of wastewater treatment plant” contract – Consortium Mostostal Siedlce, WTE Wassertechnik GmbH and WTE Wassertechnik (Poland) begun construction works. So far around 30% of construction works have been completed. Soon, we will launch the second modernization phase which will address the problem of sludge disposal. Since Poland is now an EU member, we have prepared tender documentation in accordance with the EU legislation. Currently, tendersare being examined and we hope that the contractor will launch works in early 2006.
Already experienced in obtaining EU funds, MPWiK in Lublin has recently applied for co-financing of extension and modernization of water supply and sewage disposal systems under the Cohesion Fund. We have also submitted an application to the European Regional Development Fund for co-financing of the „Deodorirization of wastewater treatment plant and more effective use of biomass” project. The project will lead to i.a. substantial reduction in odour emissions.
Danuta Bajer
Project Manager
Tomasz Jan Białopiotrowicz
Aid Funds Unit, MPWiK in Lublin