Energia XXXIII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 295 (6372) 19 grudnia 2002 r.
WIRE/CT dla lokalnych rynków energii
Mówić jednym językiem
Ruszyła pierwsza w Polsce platforma komunikacyjna dla energetyków – WIRE/CT. Dostawca i odbiorca energii komunikując się mogą zapewnić sobie racjonalizację kosztów związanych z energią. Komunikacja odbywa się z wykorzystaniem jedynie przeglądarki internetowej pod adresem: www.wirect.pl. Dostawcą usług jest wrocławski integrator – firma WINUEL SA.
Gospodarowanie energią dla jednych podmiotów jest działalnością podstawową, dla innych jedynie warunkiem produkcji, wydobywania, handlowania. W każdym jednak przypadku możliwość ograniczenia kosztów w tym obszarze jest interesująca, bo przynosi wymierne korzyści finansowe.
Odbiorcy współpracując ściśle z dostawcami energii mogą opracować taki harmonogram poboru (który w dodatku może być dynamiczny), że będzie to opłacalne dla obu stron. Spółki obrotu i operatorzy systemów rozdzielczych mogą z kolei precyzyjnie prognozować zapotrzebowanie i planować zakup energii. A wszystko dlatego, że błyskawicznie wymieniają potrzebne informacje, zgodnie z ustalonymi schematami. Bo czas i pewność wymiany jest tu kluczowa.
Wszystko gotowe
Usługi w zakresie wymiany dokumentów na lokalnym rynku energii mogą być realizowane z wykorzystaniem Centrum Transferu Danych WIRE/CT – www.wirect.pl. WIRE/CT jest propozycją wsparcia rozwoju lokalnych rynków energii przez firmę informatyczną (WINUEL SA), nie zaangażowaną w handel energią, co powoduje, że zaproponowane standardy i narzędzia są uniwersalne. Opieka ze strony firmy informatycznej zapewnia nowoczesność technologii, dbałość o ich aktualność, jak również bezpieczeństwo danych.
Dodatkowo zaletą tego rozwiązania jest możliwość natychmiastowego niemal korzystania z usług Centrum Transferu Danych. Nie jest konieczne ponoszenie nakładów na skomplikowaną strukturę teleinformatyczną i dbałość o jej upgrade. Tego typu koszty ponoszone są przez dostawcę usług.
Przystąpienie do WIRE/CT w początkowych fazach działania portalu ma tę niewątpliwą zaletę, że dostosowanie usług do potrzeb użytkowników w zakresie zawartości wymienianych dokumentów jest bardziej elastyczne. Obecnie I faza definicji usług jest zakończona. Z powodzeniem przeprowadzone zostały testy komunikacji usługi OHT. Rozwój rynków z pewnością spowoduje, że usługi będą uzupełniane na bieżąco. Na bieżąco również poprawiana będzie ergonomia portalu, ale bez wpływu na jego funkcjonalność. Portal jest zamknięty pod względem funkcjonalnym, co oznacza, że jest gotowy do świadczenia usług transmisji, weryfikacji i translacji danych.
Standardy służą wszystkim
WIRE/CT należy rozpatrywać w dwu warstwach: technologicznej i informacyjnej. Zastosowane rozwiązania powodują, że warstwa technologiczna jest bardzo skomplikowana i złożona. Ale najważniejsza dla potencjalnych użytkowników jest część informacyjna. WINUEL SA korzystając z doświadczeń w organizacji komunikacji z Operatorem Systemu Przesyłowego zaproponował standardy dokumentów. Zazwyczaj spółka dystrybucyjna posiada ustalone już standardy wymiany informacji ze swoimi kontrahentami, ale powstaje problem rozwoju – gdy przybywa lokalnych podmiotów komunikacyjnych i gdy trzeba komunikować się z innymi spółkami. Okazuje się, że trzeba byłoby obsłużyć wielość różnorodnych standardów, co spowoduje natychmiastowy wzrost kosztów obsługi i niebezpieczeństwo niespójności danych.
– Już w trakcie budowy systemu Wymiany Informacji Rynku Energii (WIRE) dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych, który łączy PSE z uczestnikami rynku, pojawiły się głosy sugerujące, aby pójść krok dalej i umożliwić także poziomą wymianę informacji, czyli bezpośrednio pomiędzy podmiotami rynku. Uczestnicy rynku energii artykułują potrzebę jednolitej platformy wymiany danych oraz, co za tym idzie, określenia standardów informacyjnych. Potrzebują takiej platformy, ale jak dotychczas powstają nieliczne jedynie rozwiązania lokalne. Tego typu inicjatywy „gwiaździste” służą tylko jednemu z podmiotów rynku – mówi Bogdan Kosturek, wiceprezes zarządu WINUEL SA.
Korzystanie z WIRE/CT nadaje jednorodną formę komunikacji. Warto rozważyć, by określone standardy wymiany danych zapisać w ramach Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Rozdzielczej.
Jak włączyć się w infoobieg
Komunikacja z natury swej zakłada dwustronność, zatem korzystanie z usługi wymaga jednoczesnego zgłoszenia dwu stron, które chcą przesyłać dokumenty. Definiowany jest węzeł lokalny oraz węzeł centralny komunikacji. Przykładowo: odbiorca np. KGHM chcąc komunikować się z dostawcą – Zakładem Energetycznym Legnica z wykorzystaniem usługi WIRE/CT musi uzgodnić zakres przesyłanych dokumentów oraz zarejestrować się na portalu (www.wirect.pl) wskazując drugą stronę komunikacji: ZE Legnica.
Po przesłaniu umowy-zgłoszenia (formularze dostępne są na stronach portalu) provider usługi (WINUEL SA) wykonuje wstępną konfigurację i za pomocą przeglądarki internetowej obie strony mogą korzystać z możliwości, jakie oferuje portal. W ramach konfiguracji usługi WINUEL gwarantuje podmiotom biorącym udział w rynku bilansującym, że dokumenty przesyłane z wykorzystaniem WIRE/UR mogą być automatycznie obsługiwane przez WIRE/CT.
W zależności od potrzeb lub roli, jaką pełni przedsiębiorstwo na rynku lokalnym, dla przedsiębiorstw produkcyjnych dedykowane są usługi WOTG (Wielki Odbiorca Taryfowy Grafikowany), OHRL (Operator Handlowy Rynku Lokalnego) lub Wymiana Danych Pomiarowych – Rynek Lokalny (WDP-RL). Wszelkie szczegóły dotyczące tych i innych usług znajdą Państwo na stronie www.wirect.pl w folderze Usługi dedykowane.
Odbiorcy, aby współpracować z dostawcami w ramach rynku lokalnego, muszą posiadać system ETNA/RL lub program do konwersji dokumentów w formacie .xls do formatu .xml i na odwrót (dostarczany przez WINUEL SA w ramach abonamentu).
Uzupełnieniem komunikacji są platformy obrotu energią, dla których WIRE/CT może być platformą hostingową. Portal gwarantuje, że dokumenty informujące o zawarciu transakcji będą automatycznie rozsyłane do zainteresowanych podmiotów zgodnie ze zdefiniowaną ścieżką routingu.
Gdy wszystkie podmioty rynku energii mówić będą jednym językiem – zgodnie ze standardami WIRE/CT – na pewno się dogadają. Ku wielostronnej korzyści. n
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 56a
tel. (071) 356-30-00, fax (071) 356-30-01
e-mail: [email protected]
www.winuel.com.pl
- Informacje o firmie WINUEL