Energia XXXII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 217 (6294) 17 września 2002 r.
Multienergetyczne przedsiębiorstwo komunalne z Lipska na rynku polskim
Rozmowa z Wolfgangiem Wille, prezesem Zarządu Stadtwerke Leipzig GmbH
Jest nieco zaskakujące, że przedsiębiorstwo komunalne, jakim jest Stadtwerke Leipzig, z takim zaangażowaniem stara się o rozszerzenie swojej działalności na kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Jak doszło do stworzenia strategii zagranicznej Stadtwerke Leipzig?
Sądzimy, że właśnie jako wschodnioniemieckie przedsiębiorstwo z większościowym udziałem komunalnym posiadamy idealne warunki do zaangażowania się w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas realizacji naszych projektów oraz w bezpośrednich rozmowach zauważyłem, jak cenne jest doświadczenie naszych pracowników nabyte w trakcie przekształcania przedsiębiorstwa dostarczającego energię, które działało w ramach gospodarki planowej, w przedsiębiorstwo multienergetyczne działające na zasadach rynkowych. Dzięki daleko posuniętemu procesowi modernizacji możemy w ramach naszej podstawowej działalności pracować bardzo wydajnie, czego dowodem jest rosnący od kilku lat zysk. Pozytywne wyniki finansowe pozwalają nam na podejmowanie kolejnych przedsięwzięć inwestycyjnych, również na płaszczyźnie międzynarodowej.
Wszelkie nasze działania odbywają się za zgodą i przy pełnym poparciu naszych udziałowców. Główny nasz udziałowiec – miasto Lipsk – ceni sobie efekty naszej ponadregionalnej i międzynarodowej działalności ekonomicznej dla gospodarczego rozwoju regionu. Nie zapominajmy o tym, że miasto Lipsk ma wielowiekową tradycję jako miasto targowe, gdzie spotykali się i spotykają przedstawiciele państw i firm z różnych systemów ekonomicznych. Pozwolę sobie również zwrócić uwagę na odbywającą się na wszelkich płaszczyznach wieloletnią współpracę miasta Lipska z polskimi miastami partnerskimi przynoszącą obu stronom wielorakie korzyści.
Jaką rolę odgrywa Polska w strategii zagranicznej pańskiego przedsiębiorstwa?
Przy tworzeniu naszej strategii zagranicznej – którą stale dostosowujemy do aktualnej sytuacji rynkowej – kierowaliśmy się wieloma kryteriami. Ich podstawy tworzyły charakterystyczne wskaźniki gospodarcze, uwarunkowania prawne oraz specyfika sektorów energetycznych poszczególnych państw. Ostatecznie wybraliśmy Polskę, Czechy i Litwę jako kraje, na których koncentrować się będzie nasza międzynarodowa działalność przede wszystkim jako inwestora strategicznego. Polska z uwagi na jej położenie geograficzne oraz duży potencjał ekonomiczny jest atrakcyjnym obszarem inwestycyjnym dla nowoczesnego przedsiębiorstwa multienergetycznego. Dlatego naszym celem w Polsce są inwestycje strategiczne w komunalnych przedsiębiorstwach energetycznych, realizacja projektów IPP – „pod klucz oraz zaangażowanie w zakresie energii odnawialnych, przede wszystkim w elektrowniach wodnych. Do ekologicznego kierunku działalności naszego przedsiębiorstwa należy także finansowanie przedsięwzięć energooszczędnych realizowanych w formule ESCO.
Jak Stadtwerke Leipzig ocenia obecną sytuację na polskim rynku energetycznym? Gdzie znajdzie się polska gospodarka energetyczna za 5 lat?
Polska gospodarka energetyczna ciągle znajduje się pod wpływem sterowanej administracyjnie polityki energetycznej. Uwidacznia się to w kontekście rozpoczynającej się prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw branży elektroenergetycznej i gazowej, jak również w pozycji, jaką zajmuje Urząd Regulacji Energetyki. Mamy nadzieję i zakładamy, że oczekiwane wejście Polski do Unii Europejskiej doprowadzi w następnych latach do harmonizacji struktur polskich i unijnych. W perspektywie długoterminowej wszyscy na tym skorzystają – zarówno klienci, przedsiębiorstwa energetyczne, jak i inwestorzy.
Co z tego wynika dla strategii Stadtwerke Leipzig?
Oczywiście dostosowujemy się do aktualnej sytuacji wyjściowej polskiego rynku. Cała sztuka polega na tym, aby optymalnie wykorzystać istniejące możliwości. Zdajemy sobie sprawę, że w Polsce nasze wejście na rynek jest możliwe jedynie w przypadku niektórych segmentów sektora energetycznego. Chodzi tu na przykład o prywatyzację komunalnych dostawców ciepła – a więc sferę znaną nam bardzo dobrze z Niemiec – jak również o inwestowanie w mniejsze projekty na przykład poprzez contracting, czy inne, których celem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Czy mógłby pan dla przykładu wymienić kilka projektów SWL w Polsce?
Oczywiście. W lutym ubiegłego roku objęliśmy 85% udziałów w Zakładzie Energetyki Cieplnej w Tczewie. Założyliśmy polską spółkę zajmującą się odnawialnymi źródłami energii, a zwłaszcza projektami wykorzystania energii wodnej. Od lipca wytwarzamy prąd w elektrowni wodnej w Zielonce. Przed kilkoma dniami uzyskaliśmy wyłączność na prowadzenie negocjacji w procesie prywatyzacyjnym Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, jak również Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Starogardzie Gdańskim. Obecnie oczekujemy decyzji komisji prywatyzacyjnej w kwestii naszej oferty na zakup akcji w Zespole Elektrociepłowni Poznańskich S.A. Inne realizowane aktualnie przez nas projekty to udział w procesach prywatyzacyjnych firm ciepłowniczych w Grudziądzu i Płocku. Niezależnie od wymienionych, stale analizujemy rynek pod kątem kolejnych potencjalnych projektów, bacznie obserwując stopniową prywatyzację rynku energetycznego w Polsce.
Jakie konkretne kroki podejmuje pańska firma w celu realizacji obranej strategii?
W pierwszej kolejności musimy oczywiście dokonać analizy sytuacji wyjściowej. Na tej podstawie tworzony jest nasz plan rozwoju oraz programy inwestycyjne i modernizacyjne. Bardzo ważna jest dla nas współpraca oraz intensywny dialog z gminami, które są naszymi partnerami w konkretnych projektach, jak również wykorzystanie know-how pracowników i kierownictwa lokalnych przedsiębiorstw. Za nami, jako inwestorem strategicznym, stoją znajomość specyfiki rynku, a zwłaszcza nasze cenne doświadczenia z procesu transformacji, które zostaną wykorzystane w zamierzonych i realizowanych przedsięwzięciach. Dla SWL – jako przedsiębiorstwa z większościowym udziałem komunalnym – oczywista jest koncepcja partnerskiej współpracy ze wszystkimi uczestnikami procesów inwestycyjnych, w których bierzemy udział.
Na czym polega przewaga konkurencyjna Stadtwerke Leipzig nad innymi polskimi i zagranicznymi przedsiębiorstwami energetycznymi uczestniczącymi w prywatyzacji branży energetycznej? Czy zebrane doświadczenia przedsiębiorstwa multienergetycznego z terenów byłego NRD mogą być przeniesione na realia istniejące w Polsce?
Jesteśmy przekonani, że naszym partnerom możemy zaoferować odpowiadające im potrzebom portfolio umiejętności i doświadczeń zarówno ekonomicznych, jak i technicznych. Najważniejszym zadaniem w przypadku polskich przedsiębiorstw ciepłowniczych jest optymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury technicznej, modernizacja instalacji i sieci oraz stopniowe ich dostosowanie do poziomu technologicznego, który jest standardem w Europie Zachodniej. Obecna sytuacja i wyzwania polskiego rynku są nam bardzo dobrze znane. Zarząd i pracownicy naszej firmy skutecznie poradzili sobie z ekonomicznym i technicznym procesem restrukturyzacji w ostatnim dziesięcioleciu. Cieszymy się z istniejących możliwości wymiany doświadczeń między polskimi związkami zawodowymi i naszą radą zakładową. Sądzimy, że szerokie porozumienie odnośnie strategii firmy zawarte między pracownikami, kierownictwem i udziałowcami ma znaczący wpływ na sukces naszego przedsiębiorstwa w Lipsku. Naszym zamiarem jest powtórzenie tego sukcesu w Polsce z udziałem krajowych przedsiębiorstw, dla których jesteśmy nie tylko inwestorem strategicznym, ale przede wszystkim partnerem.
Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów.
Rozmawiali: KK, JJ
- Informacje o Stadtwerke Leipzig GmbH