Na rzecz zrównoważonego rozwoju

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
27 października 2008 r.

„BOŚ realizuje misję społecznej odpowiedzialności biznesu”

Na rzecz zrównoważonego rozwoju

Rozmowa z Krzysztofem Telegą,
wiceprezesem Banku Ochrony Środowiska S.A.

Panie prezesie, nowy zarząd Banku Ochrony Środowiska, powołany 1 października 2008 roku, zapowiedział przedstawienie nowej strategii banku w I kwartale przyszłego roku. Co zdecyduje o zmianach w strategii?

Dla Banku Ochrony Środowiska misja polegająca na pomocy finansowej dla wszelkich inicjatyw związanych z ochroną środowiska będzie nadal priorytetowa. Co więcej, zostanie ona jeszcze bardziej podkreślona. Zamierzamy bowiem uczestniczyć nie tylko w dużych przedsięwzięciach, ale również w inwestycjach proekologicznych, realizowanych przez małe i średnie firmy. Bank zamierza też finansować projekty z dziedziny zdrowej żywności, agroturystyki, promocji ekologicznego stylu życia i zrównoważonego rozwoju. W całej naszej działalności staramy się wdrażać koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli uwzględniać nie tylko elementy ekonomiczne, ale też społeczne i ekologiczne. Dlatego sponsorujemy ważne dla społeczeństwa projekty, takie jak honorowe krwiodawstwo, imprezy ekologiczne. Wspomagamy też finansowo organizacje pozarządowe.

Ostatni szczyt UE w Brukseli, a także decyzje, które zostaną podjęte tam pod koniec roku w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego, wiążą się ściśle z działalnością BOŚ S.A., ponieważ bez względu na zapisy w pakiecie, wzrośnie w Polsce liczba inwestycji proekologicznych, dzięki którym spadnie emisja CO2. Czy nowa strategia uwzględni te czynniki?

Bez względu na ostateczny kształt uzgodnień pakietu klimatyczno-energetycznego, stanie się on imperatywem nie tylko dla naszej gospodarki, ale i dla działalności banku. Jednak BOŚ już finansuje inwestycje prowadzące do wzrostu efektywności energetycznej, wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii oraz redukcji gazów cieplarnianych. Jesteśmy przygotowani na podobne zadania. Bodźcem dla firm, a zatem i dla nas może okazać się wynegocjowany harmonogram dochodzenia do określonego pułapu emisji CO2. Mamy nadzieję, że popyt na nasze produkty ulegnie wówczas zwiększeniu. Biorąc jednak pod uwagę, iż BOŚ oferuje kredyty ekologiczne we współpracy z takimi instytucjami, jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, bez obaw podejmiemy to wyzwanie. Dysponujemy też m.in. dwiema liniami kredytowymi, po 50 mln euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz z Banku Rozwoju Rady Europy, dla jednostek samorządowych z przeznaczeniem na inwestycje, w tym proekologiczne. W tej chwili linie te są wykorzystywane w ponad 60 procentach, chociaż w ofercie znalazły się dopiero pół roku temu. Wracając do sprawy pakietu klimatycznego, chciałbym dodać, iż w tym roku, który został ogłoszony „Rokiem Klimatu”, ogłosiliśmy nowatorski i ambitny program „Zero emisji – BOŚ przyjazny klimatowi”. Jesteśmy w tej chwili pierwszą instytucją finansową w kraju, która podda się kompleksowemu audytowi, badającemu wpływ działalności banku na stan klimatu. We współpracy z Instytutem na rzecz Ekorozwoju ocenimy zużycie energii elektrycznej, energii cieplnej, ciepłej wody. Uwzględnimy emisję spalin z naszych samochodów i emisję z wytwarzanych przez nas odpadów. Audyt pozwoli nam rozważyć, jak zminimalizować nasz wpływ na środowisko. Zamierzamy zachęcić naszych klientów do podobnych inicjatyw. W ten sposób wpisujemy się w realizację zapisów pakietu klimatycznego.

Jeden ze wskaźników pakietu klimatycznego mówi o wzroście udziału w produkcji energii odnawialnych źródeł energii. Czy w Polsce rośnie zapotrzebowanie na finansowanie tego typu źródeł?

Bank Ochrony Środowiska jest najważniejszym partnerem finansowym na rynku inwestycji związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. W strukturze wydatków na ochronę środowiska udział wszystkich kredytów bankowych wynosi około 10 procent, natomiast na BOŚ przypada ponad 6 procent. W 2006 roku udział OZE w ogólnej produkcji energii wynosił 2,3 procent, zaś na 2008 rok przewiduje się około 5,35 procent. Moc instalacji odnawialnych źródeł energii, objętych promesami, stanowiła w połowie 2008 roku prawie 1100 MW. Niestety, musimy sobie zdawać sprawę, iż koszt jednego megawata jest wysoki i wynosi około 2 mln euro. Są to jednak inwestycje konieczne, albowiem w dłuższej perspektywie przynoszą korzyści. Do tej pory udzieliliśmy kredytów o wartości 720 mln zł na różne typy odnawialnych źródeł, m.in. na farmy wiatrowe, kolektory słoneczne, pompy ciepła, elektrociepłownie opalane biomasą. Przez lata naszej działalności udzieliliśmy kredytów na kwotę ponad 8 mld zł na inwestycje proekologiczne.

Bank jest partnerem dla firm inwestujących w przedsięwzięcia ekologiczne. Ale czy sam wspiera ochronę środowiska?

BOŚ, poprzez odpowiednią konstrukcję swojej oferty produktowej, aktywnie uczestniczy w ochronie środowiska. Przykładem mogą być ekolokaty, od których bank z własnych zysków dokonuje odpisów na rzecz ginących gatunków zwierząt. Innym przykładem jest karta kredytowa typu affinity. Od każdej zakupionej karty bank przeznacza część własnych środków na rzecz ochrony naturalnych ekosystemów w Polsce, np. Biebrzańskiego Parku Narodowego. Stając się zatem klientem naszego banku, stajemy po stronie ochrony środowiska.

Czy, biorąc pod uwagę misję banku, ogranicza się on tylko do sektora przedsięwzięć proekologicznych?

Jak wspomniałem, wspieranie inwestycji proekologicznych stanowi dla nas sprawę najważniejszą, dlatego w naszej ofercie pojawił się np. Pakiet Ekologiczny, który umożliwia firmom pogodzenie działalności gospodarczej z ochroną środowiska. Posiadacze tego pakietu uzyskują preferencje cenowe w ofercie kredytowej. Ale w naszej ofercie istnieją produkty dla wszystkich sektorów i osób indywidualnych. Ostatnio proponujemy organizacjom pozarządowym Pakiet NGO. Dla firm ubiegających się o środki unijne przygotowaliśmy tzw. Europejską Ofertę. Umożliwia ona dostosowanie współfinansowania do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Do tych firm kierujemy nie tylko pomoc finansową, ale też doradztwo naszych ekspertów. Jako pierwsi na rynku proponujemy kredyt na przedsięwzięcia realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Niedługo też pojawi się na rynku nowy produkt – kredyt preferencyjny z dopłatami do oprocentowania ze środków NFOŚiGW. W najbliższej przyszłości planujemy jeszcze bardziej skupić się na potrzebach jednostek samorządowych.

W jakim stopniu kryzys sektora bankowego dotknął Bank Ochrony Środowiska?

Bank Ochrony Środowiska, dzięki prowadzonej przez siebie polityce, nie został dotknięty kryzysem finansowym. Stabilizacji banku sprzyjają też nasze wyniki finansowe oraz ostrożne podejście do ryzyka kredytowego. Obserwujemy spadek zaufania pomiędzy uczestnikami rynku finansowego, ale mamy nadzieję, że będą miały one charakter krótkotrwały, czemu sprzyjać będą kroki podjęte przez Narodowy Bank Polski.

Jakie, w najbliższej przyszłości, pojawią się nowe potrzeby ekologiczne, które mogą zainteresować BOŚ?

Wydaje się, iż będą to inwestycje w biogazownie, procesy gazyfikacji węgla oraz w przedsięwzięcia związane z lepszym wykorzystaniem gazu ziemnego. Mam nadzieję, że będziemy obecni przy tych przedsięwzięciach.

Tradycyjnie Bank Ochrony Środowiska S.A. uczestniczy w Targach POLEKO w Poznaniu…

POLEKO stanowi od lat ważne wydarzenie w życiu banku. Po raz kolejny w tym roku fundujemy Puchar Recyklingu dla laureatów Maratonu Recyklingu, konkursu organizowanego przez „Przegląd Komunalny”. Jest to konkurs organizowany dla firm prowadzących selektywną zbiórkę odpadów. Nagrodę wręczamy podczas Gali Zjazdu Ekologicznego. Jak zwykle też zapraszamy na nasze stoisko, gdzie prezentujemy wszystkie nasze produkty, zwłaszcza te związane z ochroną środowiska. Są to m.in. linie kredytowe z dopłatami z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Promujemy również finansowanie dla większych przedsięwzięć razem z NFOŚiGW oraz ofertę kredytów, np. termomodernizacyjnych. Podpisaliśmy umowy ze wszystkimi WFOŚiGW na różne zakresy wsparcia w różnych regionach i zamierzamy o nich rozmawiać z naszymi potencjalnymi klientami na targach. W tegorocznych targach wystąpimy podczas zjazdu ekologicznego i konferencji poświęconej funduszom europejskim.

Dziękuję za rozmowę.

Maria Weber

www.bosbank.pl