Najnowsze trendy w gospodarce odpadami

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
27 października 2008 r.

Najnowsze trendy
w gospodarce odpadami

prof. Maciej Nowicki, minister środowiska

Gospodarka odpadami jest jednym z obszarów, w których mamy największe zaległości. Obecnie Ministerstwo Środowiska intensywnie stara się nadrobić zapóźnienia poprzednich ekip w zakresie dostosowania prawa polskiego do unijnego. Przygotowaliśmy szereg aktów prawnych dotyczących szeroko pojętej gospodarki odpadami. Są to zarówno nowe akty, jak i takie, które nowelizują obowiązujące prawo.

Wszystkie podjęte przez nas działania mają na celu, obok spełnienia wymagań prawa UE, uporządkowanie gospodarki odpadami. Przede wszystkim musimy uporać się z rosnącymi górami śmieci, bo wciąż zbyt wiele niesegregowanych odpadów komunalnych trafia na wysypiska. Powinno ich być nie więcej niż 75%, a składujemy ponad 90%. Dążymy m.in. do stworzenia systemu selektywnego ich zbierania i odzysku. Należy także zmniejszać ilość wytwarzanych odpadów.

Ważna jest ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Znalazły się tu propozycje, które powinny wyraźnie ograniczyć liczbę nadmiernie używanych jednorazowych torebek foliowych. Chcemy, aby sklepy pobierały za torby foliowe symboliczną opłatę 20 groszy – mowa o takich torbach, które do tej pory na ogół bez ograniczeń braliśmy przy kasie – natomiast bezpłatne byłyby torebki na produkty, które trudno zapakować w coś innego. Sklepy mają przeznaczać te pieniądze na zorganizowanie selektywnej zbiórki odpadów, natomiast klienci zapewne chętniej będą się wybierać na zakupy z torbami wielokrotnego użytku.

W Sejmie jest już projekt ustawy, regulującej problem zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zgodnie z wymaganiami Unii. Do tej pory znaczna część takich odpadów lądowała w śmietnikach lub składnicach złomu, a chodzi o to, by je odzyskiwać. Na podobnym etapie legislacji znajduje się projekt ustawy o bateriach i akumulatorach, pozwalającej zapobiegać kierowaniu tych niezwykle szkodliwych dla środowiska odpadów na składowiska.

To tylko niektóre z wielu działań Ministerstwa Środowiska w minionych 11 miesiącach, świadczące – jak sądzę – o bardzo poważnym traktowaniu przez nas problemu odpadów. Jednak, moim zdaniem, by osiągnąć zamierzone cele, niezbędne jest przekazanie władztwa nad gospodarką odpadami samorządom. Będę do takiej reformy systemu zmierzał. n

www.mos.gov.pl