Jakość XVI
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (6820) 14 czerwca 2004 r.
VII edycja
Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP
Wypowiedź Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Już po raz siódmy mam przyjemność uhonorowania Nagrodami Gospodarczymi najlepszych przedsiębiorców, gospodarstwa rolne i wynalazców, wspaniałe firmy i znakomitych ludzi, którzy swoim wielkim doświadczeniem, wysiłkiem i nowatorskimi pomysłami umacniają pozycję Polski. Z ogromną satysfakcją odnotowuję, iż stale rośnie grono liderów, wnoszących do życia kraju nową jakość. To przede wszystkim dzięki nim powstaje Polska XXI wieku, kraj nowoczesny i dynamiczny.
Tegoroczna edycja przypada w szczególnym momencie historii Polski. Jesteśmy w Unii Europejskiej! To spełnienie naszych marzeń i zwieńczenie wieloletnich starań, polskich przemian ustrojowych i gospodarczych.
Stoją dziś przed nami nowe wyzwania, związane z obecnością na ogromnym rynku europejskim. By im sprostać, Polska potrzebuje jak najwięcej takich właśnie, jak laureaci obecnej edycji Nagrody Gospodarczej, ludzi sukcesu. Jest to potrzebne zwłaszcza teraz, gdy musimy jak najszybciej wzmocnić tendencje rozwojowe polskiej gospodarki i złagodzić społeczny problem bezrobocia.
Polska gospodarka jest wysoko oceniana w świecie. Potwierdza to napływ inwestycji zagranicznych do naszego kraju. Pod względem makroekonomicznym jesteśmy więc dobrze przygotowani do członkostwa w Unii. Wiele jest natomiast jeszcze do zrobienia w poszczególnych branżach gospodarki. Musimy zwiększyć zdolność polskich przedsiębiorstw do konkurowania na rynku światowym, także poprzez podnoszenie standardów produkcji i zarządzania. Musimy dokończyć restrukturyzację, rozpoczętą w przemyśle ciężkim i górnictwie, czy przeprowadzić program zmian strukturalnych w rolnictwie. Musimy sprawić, by istotnie wzrósł potencjał eksportowy polskich firm, by oferowane przez nas towary były pozytywnie kojarzone na świecie z marką „Made in Poland”.
Wyczerpują się dotychczasowe proste źródła zwiększania efektywności polskiej gospodarki, które tkwiły przede wszystkim w stosunkowo niskich kosztach pracy i produkcji. Stoimy przed koniecznością sięgnięcia po rezerwy bardziej złożone. Są one związane z nauką, z postępem technicznym, z technologią.
Wielu przedsiębiorców, także średnich i małych, wielu właścicieli gospodarstw rolnych, o czym zaświadcza szacowne grono nominowanych i laureatów ustanowionej przez mnie nagrody, wyzwania współczesności rozumie i podejmuje trud sprostania im. Jestem przekonany, że za ich przykładem pójdą inni, że przyznane nagrody wyzwolą nowe pokłady aktywności. To przepustka do lepszej przyszłości dla nas wszystkich. n