Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP

Jakość XVI
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (6820) 14 czerwca 2004 r.

VII edycja

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP

Wypowiedź Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Już po raz siódmy mam przyjemność uhonorowania Nagrodami Gospodarczymi najlepszych przedsiębiorców, gospodarstwa rolne i wynalazców, wspaniałe firmy i znakomitych ludzi, którzy swoim wielkim doświadczeniem, wysiłkiem i nowatorskimi pomysłami umacniają pozycję Polski. Z ogromną satysfakcją odnotowuję, iż stale rośnie grono liderów, wnoszących do życia kraju nową jakość. To przede wszystkim dzięki nim powstaje Polska XXI wieku, kraj nowoczesny i dynamiczny.

Tegoroczna edycja przypada w szczególnym momencie historii Polski. Jesteśmy w Unii Europejskiej! To spełnienie naszych marzeń i zwieńczenie wieloletnich starań, polskich przemian ustrojowych i gospodarczych.

Stoją dziś przed nami nowe wyzwania, związane z obecnością na ogromnym rynku europejskim. By im sprostać, Polska potrzebuje jak najwięcej takich właśnie, jak laureaci obecnej edycji Nagrody Gospodarczej, ludzi sukcesu. Jest to potrzebne zwłaszcza teraz, gdy musimy jak najszybciej wzmocnić tendencje rozwojowe polskiej gospodarki i złagodzić społeczny problem bezrobocia.

Polska gospodarka jest wysoko oceniana w świecie. Potwierdza to napływ inwestycji zagranicznych do naszego kraju. Pod względem makroekonomicznym jesteśmy więc dobrze przygotowani do członkostwa w Unii. Wiele jest natomiast jeszcze do zrobienia w poszczególnych branżach gospodarki. Musimy zwiększyć zdolność polskich przedsiębiorstw do konkurowania na rynku światowym, także poprzez podnoszenie standardów produkcji i zarządzania. Musimy dokończyć restrukturyzację, rozpoczętą w przemyśle ciężkim i górnictwie, czy przeprowadzić program zmian strukturalnych w rolnictwie. Musimy sprawić, by istotnie wzrósł potencjał eksportowy polskich firm, by oferowane przez nas towary były pozytywnie kojarzone na świecie z marką „Made in Poland”.

Wyczerpują się dotychczasowe proste źródła zwiększania efektywności polskiej gospodarki, które tkwiły przede wszystkim w stosunkowo niskich kosztach pracy i produkcji. Stoimy przed koniecznością sięgnięcia po rezerwy bardziej złożone. Są one związane z nauką, z postępem technicznym, z technologią.

Wielu przedsiębiorców, także średnich i małych, wielu właścicieli gospodarstw rolnych, o czym zaświadcza szacowne grono nominowanych i laureatów ustanowionej przez mnie nagrody, wyzwania współczesności rozumie i podejmuje trud sprostania im. Jestem przekonany, że za ich przykładem pójdą inni, że przyznane nagrody wyzwolą nowe pokłady aktywności. To przepustka do lepszej przyszłości dla nas wszystkich. n

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP

Jakość i Certyfikacja
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
20 czerwca 2005 r.

Nominowani do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w 2005

W dniu 11 kwietnia 2005 roku Kapituła Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP spośród 168 zgłoszonych kandydatów nominowała do nagrody w 2005 roku w kategorii:

polskie przedsiębiorstwo:

średnie polskie przedsiębiorstwo:

małe polskie przedsiębiorstwo:

  • Biuro Podróży TRIP M. Chechlińska, J. Chechliński, G. Krzanik SJ – Zakopane,
  • Enterprise Sp. z o.o. – Kobylanka,
  • Przedsiębiorstwo Badawczo-Wdrożeniowe Olmex S.A. – Olsztyn;

instytucja finansowa:

  • Bank Ochrony Środowiska S.A. – Warszawa,
  • Podkarpacki Bank Spółdzielczy – Sanok,
  • Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa S.A. – Wrocław;

eksporter:

  • Barlinek S.A. – Barlinek,
  • Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. – Bolechowo,
  • Zakłady Przemysłu Odzieżowego Warmia S.A. – Kętrzyn;

gospodarstwo rolne:

  • Agro Brusno Sp. z o.o. – Popielewo,
  • Doświadczalne Gospodarstwo Rolne – W. i R. Wójcik – Habdzin,
  • Gospodarstwo Pasieczne Sądecki Bartnik – A.J. Kasztelewicz – Stróże;

inwestycja zagraniczna w polsce:

  • BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. – Warszawa,
  • BSH Sprzęt Oddział w Łodzi,
  • Kronopol Sp. z o.o. – Żary;
  • Pliva Kraków Zakłady Farmaceutyczne S.A. – Kraków,

wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii:

  • Alstom Power Sp. z o.o., Oddział w Elblągu,
  • Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG – Gliwice,
  • Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów – Warszawa,
  • Zespół prof. Janusza Rachonia z Politechniki Gdańskiej i Polpharma S.A. – Gdańsk.

n

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP

Jakość i Certyfikacja
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
9 listopada 2005 r.

Odczuwam satysfakcję, że po 16 latach przemian możemy pochwalić się tak wieloma firmami i przedsiębiorstwami, których niekwestionowanym atutem jest wysoka jakość oferowanych produktów i usług, solidność i nowoczesność. To one są wizytówką naszego kraju, tworzą dziś jego obraz w Unii Europejskiej i w świecie. Potwierdzają, że polska gospodarka jest w stanie szybko się rozwijać i sprostać rosnącej konkurencji.

Ustanowiona przed ośmioma laty Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP honoruje takich właśnie liderów, wyróżniające się firmy, będące wzorem profesjonalizmu i sprawnego zarządzania.

Wśród dotychczasowych zdobywców Nagrody są nie tylko silne przedsiębiorstwa, dysponujące znaczącym kapitałem i dużymi możliwościami rozwoju, zajmujące czołowe miejsca w różnych rankingach biznesowych. Szczególne powody do radości daje obecność w gronie laureatów przedstawicieli small biznesu i gospodarstw rolnych. Cieszą również sukcesy instytutów badawczych, mających niekwestionowane osiągnięcia w dziedzinie postępu naukowo-technicznego.

Długa lista kandydatów ubiegających się o zaszczytny tytuł najlepszego przedsiębiorstwa potwierdza, iż na naszym rynku z każdym rokiem przybywa firm będących w stanie sprostać konkursowym wymogom. Firm, które postawiły na najnowsze technologie w produkcji i w marketingu oraz troszczą się o jakość i dobre imię towarów ze znakiem „Made in Poland”.

Z zadowoleniem obserwuję, że Nagroda Prezydenta RP spełnia swoje zadanie. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorstw – pomaganie im w budowaniu swojego prestiżu, wiarygodności, pozytywnego wizerunku wśród konsumentów i potencjalnych kontrahentów. Z perspektywy minionych ośmiu lat mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że niemal wszyscy nominowani i laureaci dobrze wykorzystali szanse, jaką stworzyła im Nagroda. Przede wszystkim nadal dynamicznie się rozwijają i umacniają swoją pozycję w środowisku gospodarczym. Są cenionymi pracodawcami, znanymi z wdrażania nowatorskich projektów i nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Mam świadomość, że te osiągnięcia są wynikiem przede wszystkim konsekwentnie realizowanej polityki ekonomicznej i właściwego rozeznania potrzeb rynku. Że przyczyniła się do nich pomysłowość menedżerów i codzienny wysiłek pracowników. Nie ulega jednak wątpliwości, że zarówno Nagroda, jak i towarzyszące temu programowi działania promocyjne, również pomogły jego uczestnikom w uzyskaniu znaczących sukcesów.

Mam nadzieję, że wpisana w krajobraz wydarzeń gospodarczych w naszym kraju Nagroda Prezydenta RP, pozostanie także w latach następnych ważnym elementem promocji polskich produktów i firm, że będzie mobilizować je do wysiłku i rywalizacji o to zaszczytne wyróżnienie.

Z ogromną wdzięcznością myślę o wszystkich osobach i instytucjach, które od początku istnienia Nagrody pracowały społecznie na jej rzecz. Ich zaangażowanie i determinacja sprawiły, że dziś cieszy się ona prestiżem, jest ceniona i traktowana w kręgach ludzi biznesu, nazywana czasami gospodarczym „Noblem”.

Słowa szczególnych podziękowań kieruję do członków Kapituły, której od początku przewodzi pani profesor Janina Jóźwiak. Przyjmijcie Państwo wyrazy mojego głębokiego uznania za Wasz trud i poświęcony czas. Za dokonywaną co roku z wielką skrupulatnością wnikliwą analizę ubiegających się o Nagrodę firm i podejmowanie wcale przecież niełatwych wyborów. Państwa opinie miały dla mnie zawsze ogromne znaczenie. Czuję się zaszczycony, że mogłem z Wami współpracować.

Dziękuję instytucjom i organizacjom zgłaszającym kandydatów, które czynią to zawsze w sposób odpowiedzialny i kompetentny. Jakość całego przedsięwzięcia zależy bowiem od ich znajomości realiów polskiej gospodarki i umiejętności wyszukania prawdziwych liderów przedsiębiorczości, takich którzy zasługują w pełni na miano najlepszego.

Pragnę podziękować mediom, które promują ideę Nagrody, prezentują uczestników programu, zarówno nominowanych, jak i laureatów. Bez Waszego udziału i wsparcia z pewnością realizacja tego dzieła byłaby o wiele trudniejsza.

Wdzięczny jestem także Pracowni Sztuk Plastycznych za projektowanie i wykonanie nagród, dyplomów, a także licznych wydawnictw poświęconych tej problematyce.

Ze słowami uznania zwracam się do organizatorów Międzynarodowych Targów Poznańskich, którzy dokładają wszelkich starań, by uroczystość uhonorowania laureatów miała zawsze godną oprawę i towarzyszyła jej nie tylko piękna sceneria, ale i serdeczna atmosfera.

Dotychczasowym laureatom oraz nominowanym życzę szybkiego rozwoju, wszelkiej pomyślności i wielu nowych sukcesów. Wszystkim polskim firmom życzę, by kondycja i osiągane wyniki predestynowały je do wyróżnienia Nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

www.prezydent.pl

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP

Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
14 czerwca 2011 r.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP

– Chciałbym bardzo, by nagroda zaczęła znowu żyć i funkcjonować. Tego w zasadzie nie trzeba uzasadniać. Prędzej trzeba by się skoncentrować na pytaniu, czemu jej przez jakiś czas nie było (…) przecież czujemy wszyscy doskonale, że kwestia promocji polskich osiągnięć gospodarczych, kwestia dumy z gospodarki, budowanie polskich postaw w różnych dziedzinach życia publicznego wobec spraw gospodarczych, to jest zadanie oczywiste – powiedział prezydent Bronisław Komorowsk podczas uroczystości wręczania zaproszeń do Kapituły Nagrody.

Statuetka NGP

We wtorek, 14 czerwca 2011 r. podczas inauguracji Międzynarodowych Targów Poznańskich, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczy najlepszym polskim przedsiębiorstwom oraz instytutom badawczym Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. Jest to kontynuacja przyznawania nagrody wręczanej przez Prezydenta RP w latach 1998-2005.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest prestiżowym wyróżnieniem gospodarczym będącym formą uhonorowania i promocji najlepszych polskich firm oraz instytucji badawczych prowadzących działalność gospodarczą w sferze produkcji rynkowej. Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest nagrodą honorową. Laureat nagrody otrzyma z rąk Prezydenta dyplom i statuetkę z brązu.

W tegorocznej edycji zostanie przyznana w czterech kategoriach:

  1. Innowacyjność,
  2. Ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu,
  3. Obecność na rynku globalnym,
  4. Zielona gospodarka.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest formą podziękowania i uhonorowania firm i zespołów naukowych, wnoszących ogromny wkład w rozwój gospodarczy kraju oraz budowania prestiżu i pozytywnego obrazu polskiej gospodarki. Poprzez promowanie pozytywnych wzorców i zachowań na rynku, będzie upowszechniać metody osiągania sukcesu w gospodarce.

O nagrodzie

Nagroda została ustanowiona przez Prezydenta RP pana Aleksandra Kwaśniewskiego w 1998 roku i przyznawana była do 2005 roku (8 edycji).

Prezydent Bronisław Komorowski postanowił kontynuować przyznawanie Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP od 2011 r.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP była najbardziej prestiżowym wyróżnieniem gospodarczym w Polsce, nazywana przez wiele mediów „Polskim Gospodarczym Noblem”. Powodami jej wysokiej pozycji były przede wszystkim:

  • prestiż Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jako osoby przyznającej,
  • fakt, że kandydaci do nagrody zgłaszani byli przez najpoważniejsze organizacje gospodarcze i organizatorów najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych w Polsce (kandydaci nie mogli zgłaszać się sami),
  • mała liczba przyznawanych nagród,
  • jasne, czytelne i ostre kryteria przyznawania nagród, obejmujące całokształt działalności kandydatów od wyników ekonomicznych po ochronę środowiska,
  • godna oprawa uroczystości wręczenia nagród, organizowana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Uroczystość wręczenia tradycyjnie odbywały się w czasie koncertu z okazji otwarcia czerwcowych Targów Poznańskich. Koncert odbywał się w auli Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. Zawsze miał godną oprawę artystyczną.

Do zalet wręczania nagród w Poznaniu można zaliczyć przede wszystkim to, że:

  • laureaci otrzymują nagrodę w obecności przedstawicieli gospodarki z Polski i z zagranicy,
  • uroczystość wręczenia nagród podnosi rangę Międzynarodowych Targów Poznańskich, jako ważnego miejsca promocji polskiej gospodarki.

Jednym z ważniejszych celów nagrody jest promocja i budowanie prestiżu polskich firm i zespołów wynalazczych.

Podstawowymi celami przyznawania Nagród Gospodarczych Prezydenta RP są:

  • podziękowanie i uhonorowanie firm i zespołów naukowych, wnoszących ogromny wkład w rozwój gospodarczy kraju,
  • budowanie prestiżu i pozytywnego obrazu polskiej gospodarki,
  • tworzenie pozytywnej atmosfery wokół przedsiębiorców i ich firm, które odnoszą sukcesy na polskim i zagranicznych rynkach, tworzą nowe miejsca pracy, stosują zasady szeroko pojętej etyki w biznesie,
  • promowanie pozytywnych wzorców i zachowań na rynku,
  • upowszechnianie metod osiągania sukcesu w gospodarce.

 

Kapituła

Kapituła NGP RP

16 maja 20011 r. w Belwederze odbyło się uroczyste ukonstytuowanie się Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Członkowie Kapituły reprezentują najważniejsze polskie uczelnie, czołowe polskie media, Narodowy Bank Polski oraz ministerstwa: Środowiska, Gospodarki i Skarbu, a także Kapitułę Nagrody poprzednich edycji.

Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił do przewodniczenia Kapitule Wiesława Rozłuckiego, byłego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W skład Kapituły powołani zostali także: prof. Witold Abramowicz – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, prof. Maciej Nowicki – były minister środowiska, Józef Wancer – prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, Andrzej Byrt – prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, prof. Adam Budnikowski – rektor Szkoły Głównej Handlowej, prof. Roman Niestrój – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Marian Gorynia – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prof. Leszek Jasiński – dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, prof. Włodzimierz Kurnik – rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Jan Ślusarek – prorektor Politechniki Śląskiej, prof. Tadeusz Więckowski – rektor Politechniki Wrocławskiej, Tadeusz Mosz – TVP S.A., Mariusz Walter – Grupa ITI, Jerzy Sikora – Telewizja Polsat S.A., Paweł Jabłoński – „Rzeczpospolita”, Paweł Ławiński – „Gazeta Wyborcza”, Marcin Piasecki – „Dziennik Gazeta Prawna”, prof. Janina Jóźwiak – przewodnicząca Kapituły poprzedniej edycji, Paweł Samecki – Narodowy Bank Polski, prof. Aniela Dylus – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim Kapituła odbyła swoje pierwsze posiedzenie. n

 

Nominowani do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

w kategorii „Innowacyjność”:

  • AVIO Sp. z o.o.
    Produkt: Zespół łopatek dyszowych (kierujących) turbiny niskiego ciśnienia silnika GEnx-2B
  • Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.
    Produkt: Opracowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań z dziedziny elektronicznej wymiany informacji: systemy ELIXIR, EuroELIXIR, SZAFIR, eArchiwum, PayBayNet, OGNIVO, BILIX, e-faktura
  • LfC Sp. z o.o.
    Produkt: inSWING polska innowacyjna metoda chirurgiczna
  • Solaris Bus & Coach S.A.
    Produkt: Autobus Solaris Urbino 18 Hybrid z szeregowym układem hybrydowym

w kategorii „Ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu”:

w kategorii „Obecność na rynku globalnym”:

w kategorii „Zielona gospodarka”:

www.prezydent.pl