Nasze Zdrowie III
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 212 (6895) 9 września 2004 r.
VIII Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, 15-18 września, Warszawa
50 lat Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Nauka w służbie społeczeństwa
Wypowiedź prof. dr. hab. med. Andrzeja Cieślińskiego, prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
28 lutego 2004 roku minęło 50 lat od utworzenia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK). Dziś PTK liczące 3406 członków jest jednym z najliczniejszych towarzystw naukowych w Polsce. Należymy do Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i jesteśmy również najliczniejszym, po Włoszech i Niemczech, towarzystwem kardiologicznym na starym kontynencie. PTK ma 17 oddziałów we wszystkich regionach Polski.
Działalność PTK
Działalność Towarzystwa jest niezwykle aktywna. Pracujemy w 12 tematycznych grupach roboczych (sekcjach). Równolegle działa Klub 30, zrzeszający młodych naukowców poniżej 35. roku życia, którzy udokumentowali swoje osiągnięcia publikacją międzynarodową. Jedną z najważniejszych naszych inicjatyw są coroczne konferencje naukowo-dydaktyczne. Najważniejszym przedsięwzięciem jest Międzynarodowy Kongres PTK, który każdego roku gromadzi ok. 5 tysięcy uczestników. Co roku organizujemy również Konferencję Wiosenną PTK. Liczne spotkania i dyskusje naukowe przygotowują także poszczególne sekcje. Ponadto oddziały PTK organizują comiesięczne konferencje naukowo-dydaktyczne o tematyce związanej z najbardziej aktualnymi problemami zapobiegania i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego.
Wysoka frekwencja podczas spotkań organizowanych przez PTK najlepiej świadczy o ich wysokim poziomie naukowym i dydaktycznym. Służą temu m.in. punkty edukacyjne, które przyznajemy wg standardów europejskich – European Board of Accreditation in Cardiology. W celu zapewnienia wysokiego poziomu świadczeń prowadzimy również akredytację pracowni kardiologicznych: elektrokardiologii nieinwazyjnej, hemodynamiki, elektrofizjologii i elektrostymulacji, echokardiografii.
Opracowaliśmy ponadto nowoczesny program specjalizacji z kardiologii. Uczestniczymy również w egzaminach specjalizacyjnych z kardiologii. Wielu z nas bierze aktywny udział w pracach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego – 16 polskich kardiologów pracuje w jego komisjach i grupach roboczych. Już w roku 2001 zostaliśmy zaproszeni przez ESC do grupy G6 – wielkiej szóstki towarzystw kardiologicznych Europy. Prof. Michał Tendera z Katowic objął w tym roku – jako pierwszy Polak – funkcję prezydenta Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w kadencji 2004-2006.
Warto wspomnieć również, że polscy kardiolodzy są współtwórcami wytycznych postępowania w różnych schorzeniach sercowo-naczyniowych, opracowywanych przez ESC. PTK wydaje dwa miesięczniki naukowe: „Kardiologia Polska” i „Folia Cardiologica”.
Najważniejsze zadania
Z ważniejszych przedsięwzięć, które obecnie realizujemy, warto wspomnieć o programie populacyjnym POLSCREEN, sponsorowanym przez firmę Polpharma. Jego celem jest ocena czynników ryzyka choroby wieńcowej i jej prewencja. W tym celu planujemy przebadanie miliona Polaków. Byliśmy inicjatorami i współrealizatorami „Narodowego Programu Ochrony Serca”. Program zrealizowany w latach 1993-2001, przyczynił się do znaczącego rozwoju, zwłaszcza kardiologii interwencyjnej. Przyniósł również niewielkie obniżenie, wciąż jeszcze wysokiej w Polsce, śmiertelności z powodu chorób układu krążenia. Zainicjowane wówczas w wielu ośrodkach kraju nowoczesne inwazyjne leczenie zawału serca zaowocowało trzykrotnym zmniejszeniem śmiertelności w tym zespole chorobowym. Współtworzyliśmy i bierzemy udział w realizacji kolejnego „Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD 2003-2005”.
Od 3 lat w ostatnią niedzielę września w wielu miastach Polski obchodzimy Światowy Dzień Serca. Jego celem jest propagowanie prewencji schorzeń układu sercowo-naczyniowego poprzez wdrażanie zachowań prozdrowotnych. W tym roku dzień ten odbywa się pod hasłem „Dzieci, młodzież i choroby serca”.
Jubileuszowy Kongres
W dniach 15-18 września br. odbędzie się w Warszawie VIII Międzynarodowy Jubileuszowy Kongres PTK. Wśród uczestników będą najwybitniejsi światowi kardiolodzy. Patronat nad kongresem objął prezydent RP. Program naukowy jest w tym roku wyjątkowo bogaty. Zorganizujemy łącznie 95 sesji, w tym 23 w języku angielskim. Podczas spotkań zostaną poruszone wszystkie najistotniejsze problemy współczesnej kardiologii zarówno dorosłych, jak i dzieci. Będziemy się starali odpowiedzieć na pytania, jak najskuteczniej zapobiegać, rozpoznawać, leczyć zachowawczo oraz za pomocą interwencji przezskórnych oraz chirurgicznych. Dyskutowany będzie również problem rehabilitacji chorych ze schorzeniami serca. Nowością kongresu będą Sesje Prezesów prowadzone przez 6 prezesów PTK (byłych i obecnego), a także tzw. Sesje Jubileuszowe. Przewidujemy również bardzo interesujące debaty typu pro-contra, w których eksperci przedstawią zalety i wady poszczególnych metod leczenia i argumenty za i przeciw ich stosowaniu.
Prof. Yusuf przedstawi wyniki badania INTER-HEART, przeprowadzonego na 30 tysiącach pacjentów w 52 krajach świata. Celem tych badań była ocena zagrożenia czynnikami ryzyka zawału serca w różnych populacjach współczesnego świata. Przedstawimy także wyniki naszych badań POLSCREEN przeprowadzone już na 700 tys. Polaków. Wiele sesji będzie poświęconych nowoczesnemu leczeniu choroby niedokrwiennej serca, w tym i zawału serca. Zostaną przedstawione polskie osiągnięcia w interwencyjnym leczeniu tzw. ostrych zespołów wieńcowych.
Specjalna sesja będzie poświęcona ocenie kosztów i efektywnej organizacji leczenia tych zespołów w Polsce. Przedstawimy wstępne polskie wyniki pionierskich na świecie badań nad przeszczepem szpiku w ostrym zawale serca, a także przeszczepianiem komórek mięśniowych u chorych z pozawałową niewydolnością serca. Ważnym tematem dyskusji będzie nowoczesne leczenie zaburzeń rytmu serca, zwłaszcza metodami niefarmakologicznymi. Niemała uwaga zostanie poświęcona leczeniu wad serca, szczególnie zaś polskim i zagranicznym doświadczeniom w stosowaniu nowej metody zamykania ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej i międzykomorowej drogą przezskórną, przezżylną. Tematem wspólnej sesji Polskiego i Tureckiego Towarzystw Kardiologicznych będzie bezdech nocny w chorobach serca. Na specjalnej sesji zespołu konsultantów wojewódzkich zostaną omówione najważniejsze problemy kardiologii w Polsce.
Na kongresie będzie zatem duża różnorodność tematyczna sesji zarówno naukowych, jak i dydaktycznych, o dużym znaczeniu praktycznym. Jesteśmy przekonani, że kongres winien spotkać się z dużym zainteresowaniem zarówno specjalistów kardiologów, jak i lekarzy internistów. n
- Informacje o Polskim Towarzystwie Kardiologicznym