Nie płać za odbiór zużytych świetlówek

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
21 listopada 2006 r.

Ruszyła pierwsza w Polsce kampania edukacyjna organizacji odzysku ElektroEko

Nie płać za odbiór zużytych świetlówek

W dużych obiektach biurowych i przemysłowych chętnie wykorzystywane są energooszczędne źródła światła, takie jak świetlówki liniowe, świetlówki kompaktowe, lampy sodowe czy metalohalogenkowe. Pozwalają one kilkakrotnie zmniejszyć zużycie energii i są dużo trwalsze niż zwykłe żarówki. Ich żywot jednak kiedyś się kończy, a wówczas powinny trafić do odpowiednich punktów zbierania. Konsumenci instytucjonalni od lat zobowiązani są przekazywać zużyte źródła światła odpowiednim podmiotom, które zadbają o ich przetworzenie. Do tej pory musieli za to dodatkowo płacić. ElektroEko uruchomiło właśnie kampanię edukacyjną, która ma przypominać o konieczności oddawania zużytych źródeł światła do punktów zbierania i informuje o tym, że ElektroEko zapewnia ich nieodpłatny odbiór i recykling.

ElektroEko to jedna z pierwszych w Polsce organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Powołana została do życia przez producentów sprzętu AGD, RTV, IT i oświetleniowego, by w ich imieniu tworzyć w Polsce efektywny system zbierania, przetwarzania i recyklingu sprzętów takich, jak np. świetlówki liniowe czy świetlówki kompaktowe, zwane także żarówkami energooszczędnymi.

Wszystkie świetlówki (w tym kompaktowe), jak również lampy sodowe czy metalohalogenkowe to lampy wyładowcze. Emitują światło dzięki zawartych w nich gazom np. oparom rtęci. Są niezwykle wydajne, bo zużywają nawet do 5 razy mniej energii, niż zwykłe żarówki, a świecą nawet do 10 razy dłużej. Zużyte są jednak przez prawo uznawane za odpad niebezpieczny, wymagający specjalnego traktowania.

Gospodarowanie zużytym oświetleniem reguluje szereg ustaw, m.in.:

  • ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami,
  • ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Ustawy te narzucają na importerów i producentów lamp wyładowczych (np. świetlówek liniowych lub świetlówek kompaktowych) obowiązek utworzenia systemu zbierania i odzysku odpadów oświetleniowych, a konsumentom indywidualnym i instytucjonalnym zakazują wyrzucania tego typu oświetlenia wraz z innymi odpadami. Zużyte lampy wyładowcze należy przekazywać do uprawnionych punktów zbierania lub bezpośrednio do zakładów przetwarzania.

Do 18 kwietnia 2006 klienci instytucjonalni (szkoły, fabryki, zakłady pracy) przekazując zużyte świetlówki np. lokalnemu zakładowi usług komunalnych lub zakładowi przetwarzania musieli dodatkowo płacić za ich odbiór. Jednak wraz z pojawieniem się na fakturze wyodrębnionego KGO (koszt gospodarowania odpadem doliczany do ceny każdej świetlówki) klienci instytucjonalni zyskali prawo do oddania zużytych świetlówek bez dodatkowej opłaty. Nie każda instytucja jednak o tym wie.

Nie płać za odbiór zużytych świetlówek – przekaż je ElektroEko

W całej Polsce ruszyła właśnie kampania edukacyjna ElektroEko, której celem jest uświadomienie konsumentom indywidualnym konieczności przekazywania zużytych lamp wyładowczych (zwłaszcza świetlówek) do punktów zbierania (sklepów, hurtowni), a konsumentom instytucjonalnym, że mają prawo do nieodpłatnego odbioru zużytych świetlówek.

„Komunikację kierujemy dwutorowo” – tłumaczy Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko. „Konsumentów indywidualnych informujemy o zakazie wyrzucania świetlówek oraz prawie do oddania ich w sklepie z chwilą zakupu nowych. Konsumentom instytucjonalnym przypominamy, że mają prawo od kwietnia br. do nieodpłatnego odbioru zużytych świetlówek, które zapewnia np. ElektroEko”.

W kampanii edukacyjnej wykorzystano sieć billboardów w całej Polsce, ogłoszenia prasowe w prasie codziennej i biznesowej, jak również przygotowano odpowiednie materiały prasowe dla mediów w ramach działań PR. Do dyspozycji konsumentów oddano także stronę internetową www.elektroeko.pl, na której można znaleźć wiele dodatkowych informacji.

ElektroEko planuje także dotrzeć bezpośrednio do sklepów i hurtowni oraz do instytucji za pośrednictwem mailingu z ulotką edukacyjną.

Co zrobić, by ElektroEko odebrało od mojej firmy zużyte świetlówki?

Zużyty sprzęt oświetleniowy jest bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia, zatem należy go przechowywać w specjalnych pojemnikach. Pojemniki na świetlówki liniowe może podstawić ElektroEko. Pojemniki na oprawy oraz na pozostałe źródła światła (świetlówki kompaktowe, wysokoprężne i niskoprężne lampy sodowe) podstawia firma odbierająco-przetwarzająca, współpracująca z ElektroEko.

Aby mieć gwarancję bezpłatnego odbioru zużytego oświetlenia przez ElektroEko, firma/instytucja musi jednorazowo zgłaszać do odbioru co najmniej w 80% wypełniony pojemnik (pojemnik = 300 świetlówek) – czyli zapewniać minimum logistyczne.

Jeżeli firma/instytucja jest w stanie spełnić powyższy warunek i zainteresowana jest tym, aby ElektroEko nieodpłatnie odbierało od niej zebrane źródła światła, powinna skontaktować się z organizacją np. za pomocą formularza umieszczonego na stronie www.elektroeko.pl.

Jeżeli firma/instytucja nie jest w stanie wypełnić powyższych warunków logistycznych, to niestety ElektroEko nie może zaoferować jej swoich usług. Każdy konsument instytucjonalny ma jednak prawo bezpłatnie oddać zużyty sprzęt do hurtowni, w której się zaopatruje.

 

www.elektroeko.pl